Jeśli szukacie replik, które niemal do złudzenia przypominają „palne” oryginały, dobrze trafiliście. Karabinki ASG zasilane CO2 należą właśnie do tej kategorii. Producenci zazwyczaj dbają tu o każdy detal – wyposażają swoje wyroby w system blow back, który cofa zamek po strzale, nadają im odpowiedną masę, starannie dobierają tworzywo. Wszystko to ma sprawić, że poczujecie się tak, jakbyście trzymali w dłoniach ostrą broń.
Karabinki tego typu, zwłaszcza te z wyższej półki, to nie tylko wierność oryginałowi, to także jakość wykonania. Repliki są dobrze spasowane, ich konstrukcja jest zwarta, mocna. Po części wymusza to sam sposób ich zasilania – gaz.
Repliki Air Sof Gun strzelają 6 milimetrowymi plastikowymi kulkami. Kulki wypycha tłok, który w ruch może wprawiać rozprężająca się sprężyna, naciągana ręcznie lub za pomocą silniczka elektrycznego. Istnieje jednak inne rozwiązanie – plastikowe pociski może z lufy wyrzucać gaz. I tak jest w przypadku opisywanych tu karabinków. Naciśnięcie spustu powoduje otwarcie zaworu i uwolnienie gazu, który rozpędza kulkę. Wspomnianym gazem może być dwutlenek węgla lub propan, potocznie zwany green gasem.
Opisywane karabinki powinny szczególnie zainteresować nie tylko rekonstruktorów i miłośników historii, ale i tych, którzy chcą nauczyć się obsługi broni i poprawić swoją celność. Dlaczego? Repliki tak dobrze imitują oryginały, że śmiało można używać ich do trenowania tzw. manualu, czyli podstawowego obycia się z bronią: przeładowywania, odbezpieczania, składania się do strzału, zabezpieczania itp. Bez problemu mogą posłużyć w nauce podstaw poruszania się z karabinkiem, postaw strzeleckich, zachowania w zamkniętych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni.
Strzelając z ASG warto pamiętać o bezpieczeństwie. Pozwoli to uniknąć wypadków oraz pomoże wykształcić „zdrowe” nawyki. Warto więc pamiętać o następujących regułach bezpiecznego obchodzenia się z bronią:
Tu wszystko zależy od Waszych możliwości finansowych. Za około 500 złotych dostaniecie replikę, której korpus będzie zazwyczaj wykonany ze średniej jakości tworzywa sztucznego. Poza tym znajdziecie tam kilka metalowych elementów (może to być np. lufa wewnętrzna, mechanizm spustowy, zawór CO2, zaczep pasa lub magazynek). Słowem, będzie to sprzęt dobry dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, ASG przypadnie mi do gustu.
Jeśli wysupłacie 1000 zł, dostaniecie sprzęt wykonany lepiej – kompozyty będą miały wyższą jakość, ponadto pojawi się tu więcej elementów metalowych i ruchomych (np. składane przyrządy celownicze, pozwalające zamontować na replice dodatkowe wyposażenie).
Za 1500 złotych (i więcej) dostaniecie pierwszorzędne modele. Doskonale wykonane, na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia od palnych odpowiedników. Ich części będą bardzo dobrze spasowane, świetnie wykonane. Producenci często stosują tu rozmaite interesujące rozwiązania, np. urządzenia znacznie powiększające odrzut, czyniące zachowanie replik dużo bardziej realistycznym.