Pistolety maszynowe ASG

Pistolety maszynowe ASG

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Pistolety maszynowe ASG

Ogólna charakterystyka pistoletów maszynowych ASG

Wśród replik używanych do rozgrywek Airsoftowych z grubsza wyróżnia się główną broń długą oraz krótką podręczną. Pistolety maszynowe ASG stanowią punkt pośredni. Są mniejsze i lżejsze od karabinków, oferując przy tym podobną szybkostrzelność, a co za tym idzie — siłę ognia. Zazwyczaj dysponują jednak niższą prędkością wylotową kulek i celnością, co powoduje niższą ich skuteczność na długim dystansie.

Dla kogo przeznaczone są pistolety maszynowe ASG?

Ze względu na krótszy zasięg ognia skutecznego, repliki ASG pistoletów maszynowych dedykowane są głównie do graczy biorących udział w starciach na średnim i bliskim dystansie (CQB — Close Quarter Battle). Dlatego osoby uprawiające Airsoftowe symulacje działań oddziałów antyterrorystycznych czy sił specjalnych powinny przemyśleć wybór takiego właśnie rodzaje broni głównej. Mniejsze gabaryty ułatwiają walkę w korytarzach i niewielkich pomieszczeniach, prowadzenie ostrzału zza narożników czy taktyczne pokonywanie ciasnych klatek schodowych. Pistolety maszynowe to także częsty wybór snajperów.

Jaki pistolet maszynowy ASG wybrać?

Dokonując wyboru repliki ASG, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeśli dana drużyna rekonstruuje konkretną jednostkę wojskową czy policyjną (np. SWAT, GROM, SAS), konkretne modele pistoletów maszynowych są w tym przypadku narzucone z góry. Jedyne, co pozostaje w gestii gracza, to wybór napędu (gazowy lub elektryczny), producenta oraz materiału wykonania repliki. W przypadku mniejszego budżetu będą to modele polimerowe, zaś w wyższej cenie można znaleźć takie wykonane w większej mierze z metalu. Wyższa jakość wykonania najczęściej odbija się również na celności, szybkości wylotowej i realizmie działania mechanizmów.

Jeśli natomiast uczestnictwo w rozgrywkach Airsoftowych nie jest obwarowane ograniczeniami wynikającymi z odtwarzanej jednostki, najlepiej wybrać replikę, która wpasuje się w preferencje gracza. Szybkostrzelność, rodzaj napędu, ilość FPS (Feet Per Second — miara prędkości wylotowej w stopach na sekundę), waga i gabaryty, a może po prostu wygląd czy sympatia do danego modelu broni — wybór jest dowolny. Wystarczy określić budżet i wejść w posiadanie najlepszego pistoletu maszynowego ASG dla siebie. Warto również rozeznać się w temacie dostępnych dla danego modelu części zamiennych i tuningowych.

Pistolety maszynowe na gaz

Wybierając pistolet maszynowy ASG, należy zdecydować się na rodzaj napędu. Jednym z nich jest gaz, i tu dostępne są dwie opcje: CO2 lub tzw. Green Gas. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. To, co je łączy, to sposób działania, polegający na uwalnianiu z pojemnika niewielkiej ilości gazu, którego gwałtowne rozprężanie powoduje wystrzelenie kulki. Po opróżnieniu zbiornik należy wymienić lub nabić ponownie.

W przypadku CO2 otrzymujemy większą energię wylotową (zwykle ponad 400 FPS), co niekoniecznie jest korzystne ze względu na limity mocy, jakie obowiązują na większości rozgrywek — najczęściej 350-400 FPS dla broni do walki na niewielkim dystansie. Największa zaleta to tania eksploatacja, ponieważ kapsuły są tanie, a każda starcza na około 50-70 strzałów. Niestety ich wymiana może być problematyczna, jeśli umieszczone są wewnątrz pistolety zamiast w rękojeści. Ma to znaczenie przy dynamicznych potyczkach. Ponadto CO2 nieco lepiej sprawuje się w niskich temperaturach.

Green Gas to rozwiązanie bardziej „eleganckie”, moc zazwyczaj jest ujarzmiona do poziomu około 350 FPS (co nie znaczy, że nie może być wyższa). Jest łatwiejszy w „przeładowaniu”, ale mniej komfortowy w przenoszeniu ze względu na rozmiar zasobnika. Z drugiej strony — nic nie grzechocze po kieszeniach jak w przypadku kilku kapsuł CO2. To także droższe źródło zasilania jeśli chodzi o zakup jednostkowy, ale istnieją sposoby zastąpienia go tańszym propanem. Kolejni przewagi to fakt, że Green Gas nie przyciąga komarów i mniej zużywa uszczelki repliki. Generalnie jest to znacznie popularniejsza opcja wśród graczy ASG.

Dowiedz się więcej o doborze amunicji ASG, przeczytaj artykuł: Jak wybrać kulki do ASG?

Pistolety maszynowe elektryczne

Dla osób niepałających sympatią do napędów gazowych dostępne są repliki ASG napędzane elektrycznie. Mechanizm (gearbox) naciąga sprężynę z tłokiem, który spręża powietrze w komorze podobnie, jak ma to miejsce w wiatrówkach sprężynowych. Tyle że dzieje się automatycznie, pozwalając prowadzić ogień ciągły z dużą częstotliwością. Rozwiązanie skuteczne, wygodne, ekonomiczne, wymaga jedynie wymiany baterii po rozładowaniu. Inna kwestia to zwykle nieco mniejsza moc zasilanych w ten sposób replik, choć nie jest to zasada. Ale ponownie — to niekoniecznie wada, biorąc pod uwagę limity podczas rozgrywek.

Zobacz pistolety maszynowe ASG w combat