Gazy pieprzowe

Gazy pieprzowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Gazy pieprzowe – skuteczny sposób na samoobronę

Co daje posiadanie gazu pieprzowego?

Kiedy zapada zmrok, ulice szybko pustoszeją, a cień skrywa dużą część przestrzeni. Wówczas powrót z pracy, załatwianie koniecznych spraw czy zwykły spacer z psem nie należą do przyjemności, bowiem zagrożenie może czaić się wszędzie. W takich okolicznościach obawa o własne bezpieczeństwo jest jak najbardziej zrozumiała. Jednak sytuacja będzie wyglądać inaczej, jeśli w Twojej kieszeni znajdzie się legalne narzędzie do samoobrony.

To może być gaz pieprzowy, który cechuje się dużą skutecznością i jest dostępny w różnych wariantach. Nieduży pojemnik znajdujący się w zasięgu ręki doda Ci pewności siebie. W przypadku zagrożenia wyciągniesz go, skierujesz w stronę napastnika i naciśniesz przycisk. To wystarczy, by zdezorientować atakującego. Podrażnione błony śluzowe i skóra agresora utrudnią mu działanie, a Ty zyskasz czas na ucieczkę i wezwanie pomocy.

Gazy pieprzowe – rodzaje

W bogatym asortymencie środków samoobronny można spotkać trzy rodzaje gazów pieprzowych, z których każdy ma inne zalety. Najbardziej popularny gaz strumieniowy wyróżnia się niewielką podatnością na warunki atmosferyczne – wiatr, deszcz czy śniego. Przy jego stosowaniu istnieje mniejsze ryzyko rykoszetu. Ma też dużo większy zasięg, ale musisz dość precyzyjnie nakierować strugę na oczy i nos atakującego. Tylko wtedy uzyskasz zamierzony efekt.

Natomiast gaz w postaci mgły rozproszy się na większym obszarze i nawet bez uważnego celowania dosięgnie twarzy napastnika. Sprawdzi się też w przypadku większej ilości atakujących, stojących obok siebie. Jednak silniejszy podmuch wiatru może spowodować, że Ty również odczujesz skutki jego działania, chyba że osłonisz się dłonią.

Trzeci typ to gaz żelowy, którego strumień, wycelowany w punkt, znaczy nieprzyjaciela. Substancja drażniąca po dotarciu do ciała agresora przykleja się do niego i powiększa swą objętość. Trudno ją usunąć, a w dodatku posiada barwnik widoczny w świetle UV, co sprawia, że łatwiej namierzyć przestępcę. Ponieważ gaz żelowy nie rozpyla się w powietrzu, można go stosować w zamkniętych pomieszczeniach, zachowując odpowiednią odległość od zamachowca.

Gaz pieprzowy obronny – jak z nim postępować?

Głównym składnikiem gazu pieprzowego jest kapsaicyna, wywołująca łzawienie (lub nawet chwilowe oślepienie), silne pieczenie skóry oraz zaburzenia w oddychaniu. Te objawy zakłócają aktywność agresora, a Tobie stwarzają szansę na ratunek. W momencie zagrożenia najważniejsza jest szybka reakcja. Dlatego puszka z gazem powinna pasować do Twojej dłoni (zbyt duża utrudni manewry) i zawsze znajdować się w jej zasięgu. To może być kieszeń lub boczna przegródka w plecaku. Warto przećwiczyć wcześniej błyskawiczne wyciąganie pojemnika, lokalizowanie przycisku i namierzanie twarzy napastnika. Takie próby pozwolą Ci jeszcze lepiej reagować.

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Pierwszy rzut oka na pojemniki gazu pieprzowego do samoobrony pozwoli Ci zdecydować się na odpowiedni rozmiar. Wiadomo, że duży pojemnik zawiera więcej gazu, ale czy będzie dla Ciebie poręczny? Przecież musisz go wygodnie i dyskretnie transportować, a w niebezpiecznym momencie ekspresowo wydobyć i użyć. Dopasuj go więc do swoich potrzeb i stylu życia. Ważny też przy wyborze okażą się zasięg oraz moc zastosowanego gazu.

Siła rażenia gazu pieprzowego zależy od stężenia OC podawanego w procentach i SHU – jednostki świadczącej o ostrości substancji. Im wyższy wskaźnik, tym intensywniejsze i dłuższe odczuwanie bólu u napastnika oraz rozleglejsza niedyspozycja. Z kolei spora odległość wyrzutu sprawi, że zachowasz dystans wobec nieprzyjaciela i unikniesz bezpośredniego kontaktu. Tutaj najlepiej sprawdzą się gazy pieprzowe o konsystencji żelowej, mające zasięg nawet 5 metrów.

Sprawdź również: Pistolety gazowe dostępne w sklepie combat.pl

O skutecznym odparciu ataku może również zdecydować możliwość wielokrotnego wypuszczania gazu w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, by mimo braku konieczności zezwolenia, używać gazu tylko w sytuacji kryzysowej, zagrażającej Twojemu zdrowiu lub życiu. Zatem, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i poznaj gazy pieprzowe w sklepie combat.

Jakie są rodzaje gazów? Sprawdź nasze wideo

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

W Polsce wszystkie gazy pieprzowe dostępne w sklepach są legalne i nie wymagają specjalnych zezwoleń w celu ich kupna i użytkowania. Jedyny warunek to ukończone 18 lat. Drobny wyjątek stanowią gazy przeznaczone do obrony przed niedźwiedziami (powyżej 2% MC), których nie wolno używać przeciw ludziom.

Czy gaz pieprzowy działa na psy?

Psy z racji dobrze rozwiniętego węchu są bardzo podatne na działanie gazu pieprzowego. Największą trudność może stanowić trafienie w zwinny i szybki cel, dlatego do obrony przed agresywnymi psami poleca się gazy pieprzowe w stożku. Na rynku dostępne są specjalne gazy przeciwko psom.

Jak używać gazu pieprzowego?

Celem skutecznego unieszkodliwienia napastnika należy skierować puszkę z gazem wylotem dyszy w stronę twarzy celu i nacisnąć przycisk (czasem niezbędne jest uniesienie specjalnej klapki zabezpieczającej przed przypadkowym rozpyleniem). Najlepiej opróżnić od razu cały zasobnik (przy założeniu, że mowa o standardowych puszkach pojemności 40-60 ml), aby mieć pewność, że nie zabraknie gazu przy innej okazji.

Czym zmyć gaz pieprzowy?

Kapsaicyna odpowiedzialna za uczucie pieczenia rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu. Zwykła woda tylko rozprowadzi substancję po skórze, dlatego do usunięcia gazu najlepiej sprawdzają się specjalne chusteczki neutralizujące.

Czy gaz pieprzowy działa na dziki?

Istnieją specjalne gazy pieprzowe o zwiększonej mocy przeznaczone do obrony przed zwierzętami takimi, jak dziki czy niedźwiedzie. Stosowanie takich gazów przeciw ludziom czy psom jest niedozwolone.