Repelenty i środki na owady

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Repelenty – skuteczny sposób na uciążliwe owady i pajęczaki

Co to jest repelent?

Jak wiele pozytywnej energii dostarcza odpoczynek na łonie natury, wie niemal każdy. Jednak wśród cieszącej oczy rozkwieconej łąki czy bujnej zieleni drzew czają się głodne owady i pajęczaki. Przeważnie ich ukąszenie pozostawia tylko dokuczliwy i piekący ślad, ale w gorszych przypadkach bywa także źródłem poważnych chorób, takich jak np. borelioza. To wystarczające powód, by przy pomocy dostępnych środków odstraszających zabezpieczać się przed niektórymi gatunkami owadów i pajęczaków. Do tego celu służą właśnie repelenty, mogące przyjmować postać odstraszaczy ultradźwiękowych i chemicznych, jak np. sprayu, kremu, olejku czy elektrofumigatora. Są one równie konieczne podczas pobytu w otoczeniu przyrody, jak moskitiera lub lampa owadobójcza w domu.

Jak działa repelent?

Repelenty na komary i kleszcze opierają się na różnych zasadach działania. To mogą być opaski na rękę wytwarzające ultradźwięki, które wprowadzą w dezorientację potencjalnego „krwiopijcę” lub pojemniki zawierające olejki eteryczne o nieprzyjemnym dla „kąsiciela” zapachu. Bardzo skuteczne okazują się także spraye sporządzone na bazie środków chemicznych. DEET, czyli substancja aktywna w repelencie biobójczym dba o wysoki poziom Twojej ochrony, bo blokuje receptory czuciowe owada.

Co odstrasza kleszcze, co odstrasza komary?

Gdy rozpoczyna się aktywność nieznośnych intruzów, przystępujesz do kontrataku, by osłonić ciało pociechy i swoje przed bolesnymi ukąszeniami. Pożądany rezultat pomogą Ci osiągnąć odpowiednie repelenty. Skórę dziecka, najmniej inwazyjnie, otoczą barierą ochronną ekstrakty z ziół. Natomiast dorosła osoba może sobie pozwolić na solidniejsze zabezpieczenie, używając sprayu z odczynnikami chemicznymi działającymi zarówno na komary, jak i na kleszcze.

O ile w mieszkaniu ochronę przed owadami zagwarantować może na przykład płytka zapachowa czy pojemnik z płynem wsunięty do kontaktu, to już w ogrodzie musisz zadbać o pokrycie odsłoniętych części ciała rozpyloną pianką, kremem lub żelem. Dobrym rozwiązaniem będzie także zawieszka albo bransoletka wysyłająca tony dezorientujące owady.

Jaki repelent na kleszcze wybrać?

Najskuteczniejsze repelenty na kleszcze to te, które zawierają składnik o nazwie DEET. Ta substancja czynna wytwarza chmurę zapachową nieznośną dla pajęczaka. Nawet przez kilka godzin, dzięki działaniu aromatu, pozostaniesz pod ochroną. Jednakże w przypadku skłonności alergicznych warto rozważyć zakup delikatniejszych preparatów ziołowych. Możesz też skorzystać z nowoczesnych odstraszaczy dźwiękowych, uniemożliwiających pasożytowi zlokalizowanie Cię.

Jaki repelent na komary wybrać?

Wysokie nuty bzyczenia tuż przy uchu są nie tylko denerwujące, ale zapowiadają swędzące i nieestetyczne bąble na twarzy oraz szyi. I o ile resztę ciała możesz przykryć ubraniem, to maski podczas spaceru raczej nie założysz. Co zatem zrobić? Zastosować repelent ziołowy lub chemiczny. Preparat w sprayu o zawartości DEET powyżej 20% zagwarantuje solidną ochronę przez okres czasu wskazany przez producenta, lecz również aerozol o mniejszym nasyceniu dobrze wywiąże się ze swojej roli, choć wydzielany zapach utrzyma się krócej i będzie mniej intensywny.

Repelenty na komary tropikalne

Wybierając się w podróż do egzotycznych krajów, zabierasz ze sobą szereg najpotrzebniejszych rzeczy, wśród których nie powinno zabraknąć preparatów przeciw insektom. Przezorność bywa tarczą strzegącą przed niebezpiecznymi chorobami, więc pamiętaj o spakowaniu odstraszacza kąśliwych owadów. Przy wyborze produktu kieruj się składem preparatu oraz ilością surowca czynnego – od 30 do 50% zapewni dobrą osłonę w każdych warunkach klimatycznych. Sięgnij zatem po repelenty ze sklepu combat i wyruszaj na łono natury.



Czytaj nasze poradniki