Pałki tonfa

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Pałka Tonfa – skuteczne narzędzie do obrony nie tylko dla profesjonalistów

Życie jest, jakie jest, i nie zawsze przypomina sielankowy obraz z amerykańskiego serialu o rodzince na przedmieściach. Czasem trzeba się bronić, a by robić to skutecznie, warto mieć w garści jakieś pomocne narzędzie. Takim narzędziem z powodzeniem może być pałka tonfa. Z racji swych rozmiarów i budowy nie będzie systemem obronnym pierwszego wyboru dla wszystkich. Tym, którzy się na nią zdecydują i poznają tajniki jej stosowania, pałka tonfa odwdzięczy się nieraz, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Skąd wzięła się pałka tonfa, czyli słów kilka o historii

Naukowcy i historycy pierwowzoru pałki tonfa doszukują się na Okinawie. Pałki tego typu wpisują się w szerszą grupę sztuk walki, które wykształciły się na owym skrawku ziemi przez setki lat. Jako praprzodka pałek wskazuje się drewniany uchwyt mocowany w otworze kamienia młyńskiego, który służył do jego obracania. Hipoteza ta ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że sztuki walki co do zasady nie były uprawiane przez chłopów, a przez wyższe klasy społeczne zamieszkujące ówczesną Japonię i w związku z tym korzeni pałki doszukuje się również w zapożyczeniach z Chin lub Indonezji. Podobne do tonfa systemy obronne powstały również w Kambodży i Tajlandii. Niezależnie od tego, gdzie pałki tonfa mają swoje korzenie, zdążyły się już na dobre zadomowić w służbach mundurowych na całym świecie i nie zanosi się na to, by stan ten miał szybko ulec zmianie.

Czy pałka tonfa jest legalna?

W skrócie odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: to zależy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pałka tonfa jest traktowana jako broń, jeśli posiada wzmocnienia. Jeśli pałka tonfa to lity kawałek tworzywa bez takowych wzmocnień, to w zgodzie z literą prawa na taką pałkę nie potrzeba zezwolenia i można spokojnie ją nabyć i używać do samoobrony.

Mówi o tym wprost ustawa o broni i amunicji z 1999 roku, gdzie czytamy, że zabronione jest korzystanie przez osoby nieuprawnione z pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału. Taki zapis jednoznacznie wyklucza możliwość zakupu wzmocnionych pałek tonfa bez odpowiedniego zezwolenia.

Pałka policyjna tonfa

Tonfa, znana również jako pałka wielofunkcyjna typu tonfa, jest podstawowym wyposażeniem patroli prewencji przemieszczających się po polskich i nie tylko polskich miastach. Służby mundurowe na całym świecie przyjęły je na swoje wyposażenie, wychodząc z, słusznego skądinąd, założenia, że w sposób znaczący górują one nad zwykłymi pałkami gumowymi, które niektórzy pamiętają jeszcze z czasów słusznie minionych.

Policyjna pałka typu tonfa poza podstawowymi zadaniami związanymi z obezwładnianiem napastników stawiających opór może być również wykorzystywana do innych czynności służbowych. Na przykład niektóre modele pałek posiadają specjalny metalowy zbijak umożliwiający wybicie szyby, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Służby mundurowe, z racji pełnionych obowiązków, mogą używać wzmocnionych pałek tonfa ze stalowym rdzeniem, który poprawia właściwości i możliwości pałki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pałki tonfa?

Kluczowy jest oczywiście sposób wykonanie oraz zgodność kupowanej pałki z polskim prawem. Podczas szukania „idealnej” pałki tonfa warto sięgnąć po taką, która będzie zapewniała odpowiedni chwyt. Niektóre modele posiadają płaską konstrukcję w obrębie chwytu, tzw. serce, które zwiększa ochronę dłoni podczas używania pałki. Element ten może w niektórych sytuacjach zagrożenia okazać się przydatnym.

Z czego wykonana jest pałka tonfa? Jak zbudowana jest pałka tonfa?

Pałki tonfa dostępne bez zezwolenia wykonane są najczęściej z twardego, odpornego na pękanie polipropylenu. Jak już wspominaliśmy, wersje wymagające pozwolenia posiadają wzmocnienia metalowe, najczęściej w postaci rdzenia ze stali sprężynowej.

Chwyt zazwyczaj posiada karbowanie poprawiające pewność operowania, a jego koniec posiada głowicę utrudniającą przypadkowe ześlizgnięcie się dłoni.

Do pałek tonfa dobrać należy odpowiedni uchwyt plastikowy z paskiem pozwalający na wygodne przytroczenie całości do pasa biodrowego.

Jaka jest cena pałki tonfa?

Na szczęście pałki tonfa nie należą do szczególnie drogich, a ich zakup uszczupli nasz portfel o zaledwie kilkadziesiąt złotych. Na rynku dostępne są gotowe zestawy zawierające samą pałkę oraz uchwyt pozwalający zamocować ją w wygodny sposób do pasa.

Jak posługiwać się pałką tonfa?

Pałka tonfa wymaga odpowiedniego przeszkolenia, by w pełni wykorzystać wszystkie jej zalety. Po odpowiednim szkoleniu przy jej pomocy możliwe jest sparowanie ciosów zadawanych przez przeciwnika, a następnie szybkie jego obezwładnienie. W ostateczności taka pałka może również być używana jak zwykła pałka lub zbijak, ale w takim przypadku traci wszystkie swoje zalety wynikające z konstrukcji i stojącymi za nią technikami.

Jeśli pałki tonfa nie są w waszym guście, to sprawdźcie pałki klasyczne i pałki teleskopowe dostępne w ofercie sklepu combat.pl.