Jeśli ktoś od przeszło 80-ciu lat bez trudu utrzymuje się na rynku, produkując termosy i kuchenki turystyczne, to może oznaczać jedną z dwóch rzeczy: ma ogromną pasję i solidne zaplecze finansowe lub po prostu oferuje sprzęt wysokiej jakości. W przypadku marki Esbit mamy do czynienia z tą drugą opcją. Innowacyjność i jakość to wartości przyświecające produktom rodzinnej niemieckiej firmy po dziś dzień. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wszystko się zaczęło.

Był rok 1936…

… kiedy Erich Schumm zaprezentował światu swój przełomowy wynalazek, jakim był składany podgrzewacz turystyczny na (również przez siebie wymyślone) paliwo stałe w formie tabletek. Powstała firma Esbit, której nazwa to skrót od Erich Schumms Brennstoff in Tablettenform (czyli paliwo stałe w formie tabletek Ericha Schumma). Mieszczące się w kieszeni pudełko umożliwiające podgrzanie posiłku lub wody w terenie? I to bez konieczności zbierania drewna czy taszczenia niebezpiecznego paliwa płynnego? Taki hit nie musiał długo czekać na swoich fanów. I to na całym świecie, ponieważ tabletki eksportowano do ponad 70 krajów. O jakości jego przełomowego produktu może świadczyć fakt, że stał się elementem standardowego wyposażenia niemieckiej armii w niemal niezmienionej formie po dziś dzień.

Kuchnka esbit model 9

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Erich Schumm był wizjonerem. Szybko podchwytywał nowe idee, tworząc nowe spółki produkujące m.in. gumy do żucia i żelki, plastikowe packi na muchy czy dozowniki ręczników papierowych oraz mydła, a także zakładając w 1978 roku pierwsze w Niemczech wydawnictwo… audiobooków nagrywanych na kasetach. Łącznie w ciągu swojego życia (1907-1979) zarejestrował ponad tysiąc patentów. Po jego śmierci firma nie przeszła w obce ręce i obecnie już trzecie pokolenie dba o rozwój rodzinnego biznesu.

Esbit na przestrzeni lat

Może się wydawać, że rozwój portfolio firmy Esbit nie należał do wyjątkowo spektakularnych. Z czasem do oferty weszły urządzenia takie, jak turystyczne kawiarki, garnki i czajniki wraz z dedykowanymi kuchenkami, termosy na napoje i na żywność, przenośne grille czy wreszcie sztućce. Niby sporo, ale przez 80 lat mogłoby się dziać nieco więcej.

Z drugiej jednak strony, mamy tu przykład marki stawiającej na jakość, a nie ilość. Nad pewnymi rozwiązaniami prace mogą trwać bardzo długo, a prototypy niespełniające wymagań są odrzucane. Inne znów nie cieszą się wystarczającą popularnością, by opłacalne było ich wytwarzanie. Na pewno nie bez znaczenia jest również fakt silnej konkurencji rynków wschodnich, które bez większych oporów „pożyczają” sobie wiele opatentowanych rozwiązań i sprzedają po zaniżonych cenach.

Niestety najczęściej cierpi przy tym jakość. Dlatego najwyższej klasy materiały, autorskie technologie, prostota konstrukcji i dokładne testy oferowanych produktów dają gwarancję, że nabywając sprzęt Esbit nie poczujemy się rozczarowani.

O technologii słów kilka

Termosy

Jeśli chodzi o termosy, Esbit stawia na skuteczne i bezpieczne rozwiązania. Po pierwsze podstawowym surowcem do ich budowy jest stal nierdzewna — materiał trwały, estetyczny, łatwy w czyszczeniu i odpowiedni do kontaktu z żywnością. Natomiast wszelkie elementy plastikowe wykonywane są z zastosowaniem tworzyw wolnych od BPA. Warto także wspomnieć o dodatkowej srebrnej warstwie, która poprawia właściwości termiczne i ułatwia czyszczenie.

Jako izolator między ściankami termosów wykorzystywane jest powietrze, a w zasadzie jego brak, czyli próżnia. Tym samym niezależnie, czy chcemy utrzymać ciepło, czy chłód — temperatura zawartości nie zmieni się zbytnio przez długie godziny.

technologia w termosach esbit

Kuchenki turystyczne

W przypadku kuchenek możemy liczyć na kompaktowość — począwszy od palenisk na całych zestawach do gotowania kończąc. Wszystko się składa lub mieści jedno w drugie tak, aby na czas transportu zajmować jak najmniej miejsca. Kolejnym istotnym elementem są rozwiązania mające na celu jak najefektywniejsze wykorzystanie ciepła ze spalanego paliwa — radiatory czy osłony skupiające. Dzięki nim podgrzewanie trwa szybciej i zużywamy mniej paliwa. Ponadto tu również mamy do czynienia ze stalą nierdzewną lub anodyzowanym aluminium, czyli materiałami trwałymi i bezpiecznymi.

Kuchnki turystyczne esbit

Jaki termos Esbit wybrać?

Dość teorii, pora na konkrety. Przejrzymy ofertę produktową Esbit, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego dla siebie modelu. Przemyślany zakup to najprostsza droga do satysfakcji z użytkowania, więc bez dalszych ceregieli przechodzimy do meritum.

Termosy Esbit na napoje

Idealny termos na każdą okazję nie istnieje. Albo jeszcze nikt takiego nie wynalazł, może fizyka kwantowa podratuje sytuację. Do tego czasu trzeba iść na kompromisy lub posiadać kilka sztuk do wyboru. Główny szkopuł to pojemność, którą trzeba dopasować do czasu w terenie oraz ilości użytkowników. Dobrze mieć większy zapas ciepłego napoju, jeśli wybieramy się np. z dzieckiem na dwudniową wycieczkę. Ale z drugiej strony dźwiganie takiego kolosa na samotny, kilkugodzinny spacer to przesada. Można jednak uznać, że pojemności 0,5-1 litr to optimum, którym można dość operować poprzez posiadanie kilku sztuk w bagażu. I takie właśnie pojemności oferuje Esbit, choć nie tylko: model Vacuum XL dostępny jest w rozmiarach 1200-1500-2100 ml.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Termosy obiadowe Esbit

Dniówka na porębie, a podczas przerwy ciepły, domowy obiadek prosto z plecaka… Nic w tym dziwnego, w końcu korzystasz z termosu obiadowego Esbit. Tu sytuację mamy zbliżoną jak w przypadku napojów — wybór zależy od potrzeb. Jeśli pakujesz bigos dla dwóch osób, przyda się większy „kontener” o pojemności jednego litra. Natomiast dla samotnego włóczykija, w zależności od apetytu i czasu wędrówki, wystarczy 500-750 ml. A wybór konkretnego modelu to już kwestia gustu. Pokrywki wszystkich termosów Esbit z powodzeniem służą jako miska, a szczelne zamknięcia wyposażono w zawór do wyrównania ciśnienia (w modelu Food Jug Plus znajdziesz schowaną tam również składaną łyżeczkę).

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kończąc ten wpis, zachęcamy do zapoznania się z ofertą marki Esbit, ponieważ szczerze uważamy, że warto. To jeden z tych producentów, którzy na przestrzeni lat udowodnili, że pokładane w nich zaufanie jest w pełni uzasadnione. Dołącz do grona zadowolonych klientów.

Sprawdź produkty Esbit w sklepie combat


autor tadeusz jakliński

Tadeusz Jakliński

Niestrudzony poszukiwacz przedstawicieli gatunku "Dobre i tanie". Entuzjasta praktycznych gadżetów, knifemakingu, turystyki samochodowej, rockowego darcia paszczy i poznawania interesujących ludzi. Bezczelny, bezkompromisowy, bezpardonowy, bez względu na okoliczności. Ot, Tadzio.


napisz do nas