Światła chemiczne

Światła chemiczne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Światła chemiczne — niepozorne przedmioty o szerokim zastosowaniu

Co to jest światło chemiczne?

Ten produkt trochę dystansuje z powodu naukowego nazewnictwa, lecz jest wyjątkowo prosty i bezpieczny w obsłudze. Z oryginalnego opakowania wyjmujesz podłużny, plastikowy pojemnik, zginasz go, a następnie lekko potrząsasz i po chwili widzisz jasny pręt światła. Pojawia się on w wyniku zmieszanie dwóch rodzajów cieczy, z których jedna mieści się w szklanej, wewnętrznej rurce, a druga w obwodzie.

Kontakt nadtlenku wodoru z ekstraktem szczawiowym wywołuje reakcję chemiczną dającą efekt świecenia. Proces przebiega szybko, bez wytwarzania energii cieplnej. A uzyskane światełko emituje intensywny blask od kilku minut po 12 godzin. Dzięki fluorescencyjnym dodatkom barwnikowym otrzymasz lampki w różnych kolorach, więc nie musisz poprzestawać na wyborze popularnej bieli.

Zalety światła chemicznego

Wyruszając w plener z plecakiem, masz ograniczone możliwości wagowe, dlatego starasz się zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Jedną z nich będzie latarka. A może warto ją zastąpić funkcjonalnym świetlikiem, bo nie wymaga baterii ani doładowania, zajmuje niewiele miejsca i nie poczujesz jego ciężaru. Oprócz tego jest niepalny oraz nietoksyczny, ale wodoodporny. Nie uszkodzi go ulewa, a nawet zanurzenie w wodzie. Jednym słowem - żadne trudne okoliczności zewnętrzne nie zakłócą jego działania.

Gdzie może być zastosowane oświetlenie chemiczne?

Okazuje się, że światło chemiczne pobudza kreatywność. Dowodzą tego liczne role, jakie musi pełnić. Najbardziej oczywista polega na doświetleniu namiotu, placu kempingowego czy wyznaczeniu widocznej ścieżki. Zaraz potem nasuwa się pomysł ubarwienia imprezy plenerowej albo spotkania towarzyskiego w ogrodzie kolorowymi świetlikami, bowiem kształtują one aurę sprzyjającą integracyjnej zabawie.

A kiedy zabraknie prądu w mieszkaniu pojawia się kusząca alternatywa zastosowania czegoś znacznie lepszego niż świeczki. Lampki postawione na meblach albo zawieszone u góry nie tylko umożliwią normalne bytowanie w pomieszczeniu, ale również stworzą kameralny nastrój. Light stick sprawdza się także w rozgrywkach ASG, gdyż umożliwia oznakowanie zawodników czy punktów strategicznych. Ulokowany na zaczepie kurtki taktycznej stanowi świetny punkt rozpoznawczy.

Świetliki w swoich misjach zawędrowały nawet do służb mundurowych i jednostek specjalnych. Tutaj funkcjonując jako światło wojskowe, pomagają odczytywać mapy, oznaczać drogi ewakuacyjne, pola minowe, niebezpieczne miejsca czy chociażby obszary lądowań śmigłowców. W umownym systemie znaków pełnią bardzo ważne zadanie i trudno je zastąpić czymkolwiek innym.

Do czego przydają się odmienne kolory świetlików?

Białe, pomarańczowe, czerwone, żółte, niebieskie mogą budować kolorowy krąg albo występować w jednolitej tonacji. Jeżeli przypiszesz je do określonej roli, staną się wyróżnikiem osoby, budowli lub przestrzeni. Na przykład czerwień może ostrzegać przed wchodzeniem na obszar niezbadany. Natomiast żółte światełko przy rękawie zidentyfikuje zawodników jednej drużyny, a zielone drugiej. Te kombinacje barw znane są zawodnikom airsoftowym, a dzisiaj Ty spróbuj je wykorzystać zgodnie z własną pomysłowością.

Czy akcje ratownicze mogą być wspomagane przez światło chemiczne?

Wśród kilku podstawowych odcieni spoczywa nieco niezauważalny egzemplarz z światełkiem podczerwieni – niewidzialnym dla oka. Chociaż nie cieszy się takim wzięciem jak pozostałe, warto mu się przyjrzeć z bliska. Bowiem wyłapie go szybko z mroku noktowizor czy kamera na podczerwień. Ma to duże znaczenie, gdy zagubisz się na nieznanym terenie albo kontuzja uniemożliwi Ci dalszą wędrówkę.

Wówczas poinformujesz o zdarzeniu służby ratownicze, a one zlokalizują Twoje położenie, dzięki blaskowi widocznemu w nocy nawet w odległości kilku kilometrów. Oczywiście każdy inny light stick także pomoże w namierzeniu Ciebie, ale ten spisze się najlepiej. Biorąc pod uwagę liczne walory świetlików, pozostaje tylko zaopatrzyć się w nie. Zatem wypróbuj światła chemiczne ze sklepu combat.


Czytaj nasze poradniki


Odkrywaj produkty znanych marek