Łuki

Łuki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Bloczkowy czy klasyczny? Łuki dla profesjonalistów i pasjonatów

Strzelectwo z tysiącletnią tradycją

Czy wiesz, że łuk jest jedną z pierwszych machin miotających stworzonych przez człowieka? Prosta konstrukcja, składająca się początkowo wyłącznie ze sprężystego kija i kawałka sznurka, potrafiła już dziesiątki tysięcy lat temu rozpędzić strzałę do 55 m/s, a jej donośność wynosiła 150 m.

Nic więc dziwnego, że taki wynalazek stał się kluczowym elementem polowań i zdobywania pożywienia dla ludzi. Później doceniły go także starożytne armie i średniowieczne wojska, używając łuku do walki z wrogiem z dystansu. Dziś natomiast łuki wykorzystywane są głównie do celów sportowych i rekreacyjnych, ale dobre opanowanie tej trudnej sztuki, jaką niewątpliwie jest łucznictwo, to nie lada wyzwanie i niesamowita frajda.

Dla początkujących i zaawansowanych – łuki klasyczne

Konstrukcyjnie najbliższy tradycyjnym łukom jest tak zwany łuk klasyczny. Wykonywane są one zwyczajowo z takich materiałów jak drewno czy syntetyczne kompozyty. Drewno w tym przypadku jest jednak zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia oraz wymaga częstej pielęgnacji, ale ze względu na swój klasyczny wygląd jest wciąż chętnie i często wybierane przez miłośników łucznictwa.

Łuki klasyczne składają się z łęczyska (specjalnie wyprofilowanej, elastycznej listwy) zakończonego gryfami (zaczepami na linkę), majdanu (rękojeści) oraz cięciwy (linki służącej do wystrzału). W niektórych modelach dostępne są dodatkowo miejsce na celownik oraz podpórkę strzały. Nieskomplikowana budowa łuku klasycznego sprawia, że większość modeli sprawdza się w amatorskim użytku. Jeżeli więc dopiero zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z łucznictwem, zapoznaj się w pierwszej kolejności ze sprzętem z tej kategorii.

Zwróć też uwagę na parametry łuku. Na początek dobrze sprawdzi się łuk o sile naciągu 12–15 kg dla mężczyzn oraz 9–12 kg dla kobiet. Takie rozwiązanie zapewni komfort niewprawionym w strzelaniu mięśniom. Z kolei długość łuku powinna być dostosowana do długości naciągu cięciwy, to znaczy, że im większy naciąg jesteśmy w stanie wykonać, tym na większy łuk możemy sobie pozwolić. Sprawdź, jakie łuki klasyczne znajdziesz w ofercie combat.pl

Łuki bloczkowe bez zezwolenia – strzelaj rekreacyjnie

Prawdziwie nowoczesną bronią jest za to łuk bloczkowy, zarówno w swym wyglądzie, jak i w zastosowanych rozwiązaniach technicznych. Łuk tego typu wyposażony jest w system bloczków oraz krążków złożonych z nawiniętego kabla, którego celem jest wspomaganie napięcia cięciwy.

Naciąg cięciwy powoduje tutaj obrót bloczków oraz naciągnięcie kabli, które naprężają ramiona łuku, kumulując w nich całą energię niezbędna do wystrzału. W ten sposób maksymalny naciąg cięciwy i utrzymanie go wymaga mniej siły od łucznika, a to przekłada się na dłuższy czas celowania i precyzyjniejsze strzelanie. Dowiedz się, jakie łuki bloczkowe znajdują się w sklepie combat.pl

O tym, jaki łuk wybrać na początku swojej przygody z łucznictwem przeczytasz w poradniku: jaki łuk wybrać na początek.

Celowniki, kołczany i ochraniacze czyli akcesoria łucznicze

Aby poświęcić się łucznictwu oprócz samego łuku przydatne będą również dedykowane mu akcesoria. Niezbędnym, aby w ogóle zacząć strzelać, będą strzały – różniące się od siebie materiałem wykonania, sztywnością i długością. Przydatnym okaże się kołczan, w którym wygodnie przechowasz swoje „pociski”. W kwestii bezpieczeństwa koniecznym będzie ochraniacz na przedramię, który ustabilizuje tę część ręki. W przypadku wyboru łuku bloczkowego ważnym dodatkiem będzie spust, umożliwiający zwolnienie cięciwy bez ryzyka zranienia. A do jeszcze lepszej zabawy, świetnie sprawdzi się tarcza łucznicza oraz celowniki do łuków. Odkryj akcesoria do łuku dostępne w combat.pl    


Czytaj nasze poradniki


FAQ

Wprawdzie łuki bloczkowe są łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu, jednak to łuki klasyczne dają znacznie większą satysfakcję, a także wymagają lepszego wypracowania siły i techniki strzelania. Z tego powodu są dwie szkoły: jedna poleca łuki tradycyjne na początek, a druga zaleca zaczęcie przygody z łucznictwem od łuków bloczkowych i późniejsze przejście na klasyczne.

Zakup, posiadanie i strzelanie z łuku nie wymagają pozwolenia, nie ma także limitu wieku, przez co można znaleźć łuki dla dzieci. Z łuku nie można natomiast polować i z tego powodu niezalecane jest strzelanie w lesie, gdyż może się to skończyć zarzutami o kłusownictwo.

Dobór strzał to kwestia mocno zależna od posiadanego łuku, a najważniejsze parametry to ih długość, waga oraz spine (czyli giętkość). Długość strzał powinna być dopasowana do długości naciągu, waga to ok. 0.65 grama na każdy funt naciągu, z kolei spine najlepiej dobrać według tabeli giętkości strzał. Na początek lepiej wybierać strzały karbonowe lub aluminiowe z miękkim opierzeniem.

Z łuku bloczkowego można celować niemal jak z broni palnej, ponieważ jego konstrukcja eliminuje tzw. paradoks łucznika, pozwala na utrzymanie stałego naciągu z mniejszym nakładem siły i zwykle umożliwia montaż celowników. Celowanie z łuków tradycyjnych jest bardziej oparte na intuicji i wymaga nauczenia się charakterystyki pracy swojego sprzętu.

Dobór łuku do wzrostu zazwyczaj ma miejsce w przypadku łuków klasycznych, gdzie jest to parametr pośrednio związany z długością naciągu. Dla łuków prostych optymalna długość wynosi wzrost strzelca +/- 10 cm. Łuki bloczkowe dobiera się tylko na podstawie długości naciągu.