Łomy

Łomy

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Łomy — narzędzia dla każdej „złotej raczki”

Jak jest zbudowany i do czego służy łom?

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie ze słowem łom? Bo najczęściej przywołuje ono obraz wyważanych drzwi i to niekoniecznie przez strażaków. A przecież to narzędzie figuruje w niejednym zestawie instrumentów warsztatowych obok takich przyrządów jak kombinerki, nożyczki, piła czy młotek. Bowiem mało kto potrafi sobie bez niego poradzić podczas czynności remontowych, a tym bardziej robót demontażowych. Ten prosty pręt posiada z jednej strony płaskie wykończenie, z drugiej zaś zaokrąglone.

Dzięki takiej budowie doskonale spełnia rolę dźwigni. Część spłaszczona lekko wsuwa się w szczeliny i bez nadmiernego wysiłku jesteś w stanie podważyć wybrane elementy konstrukcji. W sprzedaży znajdują się łomy różnej długości i grubości oraz wyposażone w odmienne końcówki. Ich podstawowe zadanie polega na podbijaniu, kruszeniu, unoszeniu, wyłamywaniu oraz wyciąganiu np. gwoździ. Zdolność wykonywania tylu aktywności sprawia, że łomy należą do grupy najbardziej funkcjonalnych narzędzi.

Gdzie można zastosować łomy?

Łomy powinno się dobierać do typu wykonywanych zajęć, aby spełniały swą misję w stu procentach. Zatem krótsze i lżejsze egzemplarze nadadzą się do drobnych napraw i precyzyjnego rozbrajania mniejszych segmentów. Ponieważ zazwyczaj posiadają dwa szerokie pazury, więc poradzą sobie z „wydłubaniem” śrubek lub gwoździ. Dobrze jest jeśli taki łom wyciągacz zaopatrzono w niezbyt dużą „łapkę”, bo wówczas upora się ona nawet z mocno osadzonym niepozornym ćwiekiem.

Z kolei wyburzenie czy rozłożenia jakiejś konstrukcji umożliwi łom budowlany. Występujący w różnych wariantach spisze się wyśmienicie tak w rękach amatora, jak i profesjonalisty. Trzeba jednak pamiętać, by do wymagających większej uwagi działań zastosować raczej mniejszy łom wielofunkcyjny, a do poważnej rozbiórki użyć masywnego i długiego drążka mierzącego od 1000 do 1600 mm. Warto też baczniej przyjrzeć się zakończeniom pręta, gdyż może on dysponować raciczkami, trzymakami, a nawet wylotami służącymi do łamania.

Istnieją także specjalne łomy ciesielskie wyróżniające się kwadratowym lub okrągłym profilem oraz sporym kątem wygięcia ramienia, jak również solidne ciężkie wyważaki stworzone do pomocy w trudnym usuwaniu kostki brukowej lub płyt chodnikowych. W propozycjach sprzedażowych na plan pierwszy wysuwa się popularny łom do gwoździ, nazywany często wyciągaczem do gwoździ. Na pewno go nie przeoczysz, bo należy do grupy wyspecjalizowanych, lecz klasycznych narzędzi ręcznych. Rozważ, który rodzaj łomu powinien zasilić Twoją kolekcję przyrządów.

Jaki łom wybrać?

Szukając odpowiedniego modelu łomu, musisz wziąć pod uwagę jego długość, średnicę, kształt oraz materiał z którego jest wykonany. Łomy stalowe ze stali narzędziowej są wyjątkowo trwałe, odporne na zginania i pęknięcia, więc bez obaw możesz je stosować w trakcie akcji rozmontowywania podłóg z desek lub usuwania drzwi i okien. Nie sprawdzą się tylko wtedy, gdy w grę wchodzi ciężka praca rozbiórkowa na budowie. Wówczas potrzebny będzie ze stali sprężynowej łom – narzędzie prawdziwego profesjonalisty.

Jeżeli nie planujesz podnosić dużych ciężarów, to w zupełności wystarczy Ci wersja pręta o długości od 300 do 800 mm. Taki standardowy typ z wyciągaczem bywa niezastąpiony podczas wielu działań o charakterze wykończeniowym albo likwidacyjnym. Natomiast dłuższa i bardziej masywna opcja ułatwi Ci wymagające siły podważanie lub wybijanie poszczególnych elementów.

Który łom najlepszy do prac remontowo – budowlanych?

Nie ulega wątpliwości, że to rodzaj aranżowanych przedsięwzięć decyduje o wyborze przydatnych przyrządów. Dotyczy to również wersji łomu. Ale decydując się na wzór uniwersalny, rozszerzasz pole swojej kreatywności. Bowiem łom o typowych końcówkach, utrzymujący standardy wysokiej jakości, potrafi przysłużyć się zarówno w warsztacie, jak i przy demontażu czy wyburzaniu. Teraz nowoczesne łomy znajdziesz w ofercie sklepu combat. Nie przegap tej okazji.>