Miecze treningowe

Miecze treningowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Miecze treningowe – poznaj i szlifuj swoje możliwości

Zanim przystąpisz do pojedynku

Jeśli interesujesz się fechtunkiem i jesteś na początku przygody z tą wspaniałą sztuką, zgromadź choć trochę wiedzy na temat broni, której będziesz używać. Wiadomo, że nie staniesz w szranki bez odpowiedniego przeszkolenia i narzędzia. Możesz, wzorując się na średniowiecznych rycerzach, odbywać ćwiczenia z udziałem symulującego długiego miecza. W zdobyciu podstawowych umiejętności pomoże Ci też katana treningowa, wywodząca się z tradycji samurajskich.

Wybór zależeć będzie od celu Twojego treningu. Do starć na DESW (angielskie HEMA), gdzie liczy się wierne odtworzenie detali walki bronią używaną w średniowieczu i renesansie, przygotują Cię miecze treningowe jednoręczne i dwuręczne. Natomiast w potyczkach aikido optymalnym rozwiązaniem może okazać się posiadanie drewnianego albo zbudowanego z tworzywa sztucznego miecza zwanego „bokken”. Idealną bazę pod trening umiejętności stworzysz dzięki połączeniu dobrego miecza oraz silnej woli, która dopinguje do regularnej praktyki.

Miecze treningowe – rodzaje

Poszukiwania odpowiedniej broni białej mogą być kłopotliwe, ponieważ wybór jest ogromny. Dlatego warto przed zakupem zebrać garść elementarnych informacji. Oto one:

 • Miecze treningowe długie, imitujące XV-wieczną broń sieczną, posiadają tępe ostrza i sztych. Nadają się do walki zarówno jedną ręką, jak i obiema. Cieszą się popularnością w szermierce pokazowej, gdyż zapewniają bezpieczne sparingi, w czasie których można skoncentrować się na doskonaleniu umiejętności. W dodatku większość z nich cechuje wysoka wytrzymałość, ponieważ są wykonane z solidnych tworzyw sztucznych. Spotkasz tu m.in. egzemplarze z nylonu – doskonałe do nauki wyprowadzania pchnięć, nylonowe miecze ciężkie ze stalowym jelcem i głowicą oraz wersje z polipropylenu o znacznej sile uderzenia.
 • Miecz treningowy długi Federschwert – powszechna broń wśród szermierzy HEMA. Wyróżnia się wąskim, elastycznym brzeszczotem o nienaostrzonych brzegach. Jest rzetelnym obrazem renesansowego miecza z pomniejszoną wagą głowni.
 • Miecze treningowe jednoręczne wzorowane na średniowiecznych. Wśród nich na uwagę zasługują serie odznaczające się wyważeniem ześrodkowanym bliżej rękojeści, dzięki czemu pchnięcia są dokładniejsze i w przypadku trafienia w próżnię łatwiejsze do zastopowania. Ciekawą propozycją są również miecze z tworzywa sztucznego, oferujące z kolei dużą siłę uderzenia. A to z powodu punktu ciężkości przesuniętego w kierunku czubka.
 • Miecz treningowy jednoręczny gladius – mniej popularny typ z polipropylenu stanowiący odpowiednik miecza rzymskich legionistów. Posiada wydłużoną rękojeść umożliwiającą wygodny chwyt i swobodne manewrowanie.
 • Miecz samurajski, potocznie zwany kataną z polimerowego włókna – wiernie odtwarzający oryginał, znany na całym świecie.
 • Katana treningowa – nie tylko do wschodnich sztuk walki

  Tradycyjna odmiana japońskiego bokken ma kształt katany, ale znajdziesz również formę tanto lub wakizashi. Co do materiału, to często – oprócz drewna – stosuje się w produkcji tworzywa sztuczne, które doskonale sprawdzają się podczas wyczerpujących treningów. Zazwyczaj miecze tego typu posiadają rękojeść z oplotem i elementami dekoracyjnymi.

  W ten sposób zostaje zaakcentowana przynależność kulturowa tej broni, a przy okazji nierównomierna struktura chwytu sprawia, że nie wyślizgnie się on np. ze spoconej dłoni. Tsuka daje się uchwycić dwoma rękami i udostępnia nieskrępowane operowanie nadgarstkami. A jelec delikatnie się porusza, amortyzując przyjmowane uderzenia. Katana treningowa ceniona też jest za wyjątkową odporność na uszkodzenia.

  Dlaczego miecze treningowe z tworzywa zdobywają coraz większą popularność?

  Kiedyś proste, twarde, drewniane miecze japońskie były niezastąpione podczas treningów. Zwłaszcza, że dorównywały wagą, długością oraz strukturą stalowym oryginałom. I chociaż ćwiczenia z nimi należały do wyjątkowo owocnych, przyszedł czas na zmiany. Dlaczego? Główna przyczyna tkwi w cenie. Poza tym okazało się, że tworzywa sztuczne zapewniają podobny lub lepszy komfort użytkowania, bo są wytrzymałe – nie pękają i nie mają drzazg. Perfekcyjnie też imitują pierwowzór. Dlatego wypróbuj ich moc, typując miecze treningowe w sklepie combat.