Noże motylkowe

Noże motylkowe

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

5 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

5 produktów

Noże motylki – połączenie efektowności z tradycją

Balisong. Wątek historyczny

Balisong to inna – a jak twierdzą niektórzy: pierwotna – nazwa popularnego noża motylkowego. Zawdzięcza się ją miejscowości położonej w Filipinach, której przypisuje się pochodzenie tego ostrza. Tamtejsi mieszkańcy używali go do samoobrony oraz jako broni ofensywnej. Miał dla nich również znaczenie religijne, zgodnie z którym jego trzy wierzchołki symbolizowały trzy żywioły: wodą, ziemię i niebo.

Charakterystyka noża motylkowego

Ze względu na jego budowę można stwierdzić, że wśród wszystkich noży jest on jedną z ciekawszych opcji, która z powodzeniem zainteresuje najbardziej wytrawnego miłośnika broni białej. Można go zakwalifikować do noży składanych, w których ostrze chowa się pomiędzy dwoma ruchomymi ramionami rękojeści.

Najważniejszym elementem jest głownia, która w zależności od modelu jest ostra z jednej bądź z dwóch stron (częściej spotykane są noże motylki z jedną ostrą krawędzią). Ostrze i rękojeść są ze sobą połączone za pomocą nitów lub śrubek, co zapewnia płynność ruchu. Należy jednak pamiętać, że częste użytkowanie może powodować poluzowanie łączeń, warto więc regularnie konserwować nóż, a w przypadku śrubek – dokręcać je. To pozwoli cieszyć się funkcjonalnościami narzędzia przez znacznie dłuższy czas.

Złożony nóż, zwany też buterfly, jest bezpieczny i niezwykle łatwy w przenoszeniu, nawet w kieszeni – ze względu na schowaną głownie. Wyjąwszy go i nie rozłożywszy ostrza, można używać go jak kubotanu.

Przeczytaj poradnik: Jak używać kubotanu? Techniki posługiwania się japońskim narzędziem do samoobrony

Nóż artystyczny?

Funkcja, dla której został stworzony - samoobrona, dzisiaj mocno straciła na znaczeniu. Zachował on jednak podstawowe funkcje noże i cały czas przydaje się do podstawowych prac związanych z cięciem, na przykład można z niego skorzystać przebywając na łonie przyrody do przygotowania miejsca pod biwak.

Najczęstszym powodem zakupu noża motylkowego jest jednak rekreacja, a dokładniej: spektakulerne triki, jakie można nim wykonywać. To funkcja artystyczna, która może spowodować zaciekawienie, a nawet zachwyt widowni, podczas prezentowanego pokazu.

Co więcej, ze względu na oryginalną budowę, balisongi mają również walory kolekcjonerskie. Jeśli zbierasz broń białą czy po prostu noże, doskonale uzupełni Twój zbiór i będzie świetnie prezentował się na wystawie.

Bezpieczeństwo podczas treningu nożem motylkowym to podstawa

Ponieważ manewrowanie nożem buterfly wymaga wielu treningów, w co wpisane są zarówno sukcesy, jak i małe porażki, dla zwiększenia bezpieczeństwa powstał nóż motylkowy treningowy. Charakteryzuje się on tępą głownią, dzięki czemu nauka trików jest bardziej bezpieczna i na pewno mniej bolesna.

Spędzanie dużej ilości czasu na ćwiczeniach i wielokrotne powtórzenia w celu uzyskania perfekcji wyrobią w Tobie cierpliwość, zręczność i koordynację ruchową. I właśnie od treningu zależy, co uda Ci się zrobić z nożem. Więc nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami.

Czy nóż motylkowy jest legalny?

Pytanie, czy posiadanie balisonga jest legalne, wcale nie jest bezsasadne, ponieważ w wielu krajach ten rodzaj noża jest zakazany. Jeśli chodzi o polski system prawny, to nóż motylkowy jest w nim traktowany jako przedmiot użytkowy. W skrócie: jest legalny. Należy jednak zwrócić uwagę, że mowa o samym posiadaniu. Jeśli wystąpi przesłanka, że możemy go użyć niezgodnie z przeznaczeniem, co zagrozi życiu lub zdrowiu innych, interpretacja prawna może być i pewnie będzie zupełnie inna.

Odkryj noże motylki w sklepie combat


Czytaj nasze poradniki