Noże z głownią stałą

Noże z głownią stałą

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Noże z głownią stałą — w czołówce narzędzi wielofunkcyjnych

Do czego nadają się noże z głownią stałą?

Nóż towarzyszy człowiekowi od wieków, bo potrafi wykonywać rozliczne zadania. Nadaje się do walki, pomaga w kuchni i ogródku, rozwiązuje problemy przy organizowaniu obozowiska, a nawet potrafi urozmaicić zajęcia rekreacyjne. W formie składanej staje się niezbędnikiem każdej eskapady, natomiast przyjmując postać głowni stałej, poszerza zakres swoich możliwości. Znacznie bardziej bezpieczny niż scyzoryk i nie tak podatny na zabrudzenia, a do tego wytrzymały, sprosta najtrudniejszym wyzwaniom.

Sprawdź jak zbudowany jest nóż?

Jakie noże z głownią stałą na wyprawę surviavalową?

Stosując od lat ten sam typ noży, można się pogubić, śledząc sklepowe oferty, bowiem na półkach zalegają narzędzia o różnej konstrukcji, odmiennym ostrzu i kształcie rękojeści, nie wspominając już o rozmiarach. Jak zatem dokonać wyboru „kozika”, który wypełni swoją misję w rejonach oddalonych od cywilizacji? Najpewniej będzie on służył przede wszystkim do obróbki drewna, więc trzeba przyjrzeć się uchwytowi. Bowiem ten spocznie w Twojej dłoni, toteż powinien być wygodny (obły), wykonany z antypoślizgowego tworzywa.

Sprawdź z jakich materiałów wykonywane są noże?

Z kolei od głowicy należy wymagać odporności, bo przyjdzie się jej mierzyć z twardym „przeciwnikiem”. Dlatego najlepiej wytypować model Full tang z jednego kawałka stali - obłożonego tworzywem w części rękojeści , ewentualnie Hidden tang. Do głębokich nacięć w drewnie nada się szlif pełny płaski, który przy stosunkowo dużej grubości grzbietu oferuje skromną wagę. Na uwagę zasługuje też klinga skandynawska z mikrokrawędzią tnącą. Optymalny wymiar noża bushcraftowego kształtuje się w granicach 9-12 cm.

Przeczytaj także, na naszym blogu o profilach głowni w nożach

Czym cechują się noże taktyczne z głownią stałą?

Militarne noże z głownią stałą przeznaczone są dla wojska, jednostek specjalnych oraz służb mundurowych. Z tego powodu wyróżniają się w „ostrej rodzinie” funkcjonalnością, wysokiej klasy tworzywem i niezniszczalnością. Wbrew panującym powszechnie opiniom świadczą przeważnie usługi użytkowe, a rzadziej obronne. Mimo to ich obowiązki nie należą do najłatwiejszych, gdyż obejmują: podważanie, otwieranie, rozcinanie sznurów czy drutów, a niekiedy kopanie i usuwanie gruzu, aby przygotować dogodne stanowisko.

Ostrzenie i konserwacja noży przeczytaj, na naszym blogu, jak konserwowac i dbać o noże

Z tego względu w tej serii najczęściej spotkasz większe noże o dłuższej jednolitej krawędzi tnącej typu Plain lub częściowo ząbkowanej Combo. Natomiast profil głowni to głównie Drop point, Clip point albo Bowie; czasem też Warnicliff przypominający dziób jastrzębia. Możesz tu liczyć na najlepszą jakość stali, odporną na ekstremalne warunki działań oraz na ciemną powłokę antykorozyjną, zatrzymującą refleksy świetlne. Rękojeść również spełni Twoje oczekiwania, podsuwając klasykę lub drapieżne teksturowanie G10.

Specjalne noże do niecodziennych zaję

Odznaczasz się zręcznością i szukasz niebanalnej aktywności sportowej? W takim razie rzutki czekają właśnie na Ciebie. Te szczególne noże z wyraźnie zaznaczonym punktem wyważenia świetnie zmierzają po powietrznym torze do wyznaczonego drewnianego celu. Klinga z długim wąskim czubkiem, przeważnie wykonana z jednoczęściowej stali, sprzyja treningom nawet początkujących. A jej zalety konstrukcyjne sprawiają, że dobrze znosi uderzenia i zapewnia wyśmienitą przebijalność. Zatem jak zawody, to tylko z takimi rzutkami.

Przeczytaj również: jak wybrać nóż?

Które typy noży do użytku codziennego?

W trakcie rutynowych czynności w swoim gospodarstwie często sięgasz po nóż, nie zastanawiając się pewnie nad tym, czy do nich właśnie został stworzony. Jeżeli swobodnie się nim manewruje, to zazwyczaj wystarcza. Ale może warto wytypować narzędzie dostosowane do czekających go misji. Lekki nieduży kordzik upora się z otwieraniem pudełek i skrzynek, bądź struganiem patyka, ale niekoniecznie polubi rozcinanie materiałów włóknistych.

Tutaj na medal spisze się za to nożyk w kształcie fali, czyli fason Recurve. Jednakże, gdy pojawi się potrzeba wiercenia czy podważania, postaw na profil Tanto o niezawodnym czubku, a do efektywnego wbijania użyj sztyletowej formy Spear point. Nożyk EDC dobrze mieć zawsze w pobliżu, ulokowany w dedykowanym mu pokrowcu. Przypięty klipsem do paska, bądź wsunięty luźno do kieszeni ukaże swoją przydatność w stosownej chwili. Odkryj tego „spryciarza” albo inne doskonałe noże z głownią stałą w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki