Piły

Piły

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Piły – szybko i sprawnie wykonuj rozmaite prace z drewnem

W czym pomoże piła ręczna?

Przydaje się w ogrodzie, na placu budowy czy w warsztacie stolarskim. Ale nie tylko. Piła ręczna to także niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika biwakowania i bushcraftu. To poręczne i efektywne narzędzie pozwala szybko i z dużą precyzją wykonywać prace takie, jak obróbka drewna oraz przycinanie gałęzi, a nawet średnio masywnych kłód lub bloków (w ostatnim przypadku dużo zależy od wydajności piły).

Do jakich zadań wyspecjalizowano piły?

Aby osiągnąć zadowalający rezultat, trzeba użyć właściwego narzędzia, stąd podział pił ze względu na rodzaj wykonywanego zadania. Wygląda on następująco:

  • Piła do cięcia drewna włośnicowa – cechuje ją bardzo cienki brzeszczot, przydatny podczas precyzyjnego wykonywania wzorów w cienkich deseczkach, fornirach i sklejkach. Dzięki uchwytowi w ramie, perfekcyjnie nadasz kierunek cięcia.
  • Piła do drewna płatnica – doskonale radzi sobie z szybkim przepoławianiem dużych elementów. Występuje w dwóch odmianach: z brzeszczotem o drobnym uzębieniu, przeznaczonym do przecinania poprzecznego, oraz z nieco większym, pracującym wzdłuż włókien. Przy jej pomocy sprawnie potniesz deski i skrócisz wymiarowo listwy przypodłogowe.
  • Piła kabłąkowa – zawdzięcza swą nazwę ramie wygiętej w łuk. Upora się z każdym głębokim rozszczepem. Piła ręczna do grubego drewna to niezastąpiony sprzęt, kiedy chcesz przygotować podpałkę do kominka, zlikwidować nieco masywniejsze konary drzewa lub urządzić schronienie w lesie.
  • Piła do drewna ręczna grzbietnica – krótsza odpowiedniczka płatnicy ze stalową listwą na grzbiecie. Nadaje się do wycinania drobnych elementów i krojenia materiałów z tworzywa drewnopochodnego.
  • Piły ogrodowe – ten termin mieści kilka rodzajów pił często używanych przez ogrodników i leśników. Najczęściej składają się one z brzeszczotu o wysokich zębach połączonego z rękojeścią.
  • Piły składane – ich główną zaletą są niewielkie rozmiary, które udaje się osiągnąć dzięki możliwości złożenia. Ostrze zazwyczaj składa się w podobny sposób jak w scyzoryku. To znacznie ułatwia transport narzędzia, dzięki czemu bez problemu uda się znaleźć dla niego miejsce w bagażu. Jeśli chodzi o zastosowania, taki rodzaj piły sprawdzi się na przykład przy cięciu gałęzi lub obróbce drewna.

Jaka piła do cięcia drewna – na co zwrócić uwagę?

Istotnym parametrem jest współczynnik TPI (teeth per inch), zawierający informację ile zębów przypada na cal długości danego ostrza. Dlaczego to ważne? Ponieważ większa wartość TPI oznacza gładsze cięcie, a mniejsza szybsze działanie – kosztem dokładności. Piła do drewna mokrego powinna mieć wskaźnik na poziomie 2-5, a do przecinania suchego materiału – ok. 9-11. Natomiast do modelowania przyda się już piła o wartości TPI na poziomie 13-14.

Kolejna sprawa to kształt zębów (mogą być łukowate lub klinowate) i ich odporność na zniszczenie. Hartowana stal oraz wzmacniające elementy zewnętrzne znacznie zredukują ich ścieranie. Ważny też okaże się uchwyt. Jego ergonomiczna budowa zagwarantuje pewny uścisk i zadba o staw nadgarstkowy. A powłoka antypoślizgowa, wzbogacona ryflowaniem albo gumowaniem, zapewni stabilność pracy nawet wtedy, kiedy uchwycisz piłę mokrą dłonią.

Jaka piła ręczna do suchego drewna?

Może być z brzeszczotem osadzonym w rękojeści albo rozpiętym w ramie. Ważne, by jej zęby pasowały do zadania. Naprzemiennie odgięte na boki wzdłuż ostrza, pomogą utworzyć rzaz nieco szerszy niż grubość głowni. Dzięki temu narzędzie nie zaklinuje się w kłodzie podczas pracy.

W domkach jednorodzinnych szczególnie przydatna jest piła ręczna do drewna opałowego. Model z kabłąkowatym uchwytem i wąskim, wymiennym ostrzem sprawnie wykona suwy, nawet w sporych blokach.

Jaka piła na dalekie wyprawy?

Gdy przed Tobą otwiera się perspektywa wędrówki, myślisz o skompletowaniu ekwipunku. Najpotrzebniejsze do przetrwania w warunkach naturalnych rzeczy muszą być lekkie i kompaktowe. Zatem, jaka piła ręczna do gałęzi, mokrego i suchego drewna sprawdzi się w trudnej obozowej sytuacji? Oczywiście, piła składana. Po złożeniu zajmie tyle miejsca co nóż, a w pełnej formie upora się z każdym typem drzewa, gdyż posiada wszystkie atuty profesjonalnego narzędzia do piłowania. Poznaj piły w sklepie internetowym combat.