Szable i miecze

Szable i miecze

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Szable. Ostry kawał historii

Ostre cięcia szabli

W dawnych czas przynosiły chwałę w niezliczonych bojach i wojnach, dziś patrzymy na nie z zachwytem i niewątpliwie budzą w nas respekt. Szable, bo o nich mowa, to jednosieczna broń pochodząca najprawdopodobniej z Azji, która wyśmienicie sprawdzała się w bitwach. Jej cechą charakterystyczną jest wygięta klinga, za pomocą której można było dokonywać ataków. I właśnie ta konstrukcja powodowała, że cięcia stawały się silniejsze i skuteczniejsze.

Mocny i pewny uchwyt jest podstawą do wykonywania manewrów, a to zapewnia odpowiednia konstrukcja i wyprofilowanie rękojeści. Dodatkowo rękojeść wyposażona jest w jelec, którego zadaniem jest zabezpieczanie dłoni przed urazami.

Szabla – piękno i tradycja

Skąd i kiedy do nas przywędrowały, tego nikt dokładnie nie wie. Wiadomo natomiast, że pod koniec XV wieku całkowicie zastąpiły tradycyjne miecze i od tamtego czasu polska szabla towarzyszy naszej historii, a nawet jest jej symbolem. Zyskała dzięki temu dużą wartość, nie tylko finansową, ale i patriotyczną, dlatego bardzo często ozdabia ściany czy gabloty domów.

Jej niezwykłe walory estetyczne są również wynikiem doskonałego wykonania i odwzorowania najdrobniejszych szczegółów. Zdobienia i elementy wykończenia sprawiają często wrażenie autentyczności. Na klingach umieszczone są sentencje w języku polskim bądź łacińskim, odnoszące się do wyznawanych wartości. Wśród wielu okazów możesz znaleźć na przykład polskie szable oficerskie używane przez wojsko. Tego typu szable kolekcjonerskie zwrócą uwagę niemal każdego, kto będzie miał okazję przebywać w Twoim domu.

Szable ozdobne niekoniecznie muszą mieć korzenie historyczne. Powstaje też wiele unikatowych i pięknych form broni, niemających odpowiedników w przeszłości, a jednocześnie równie pięknych. Takie wersje zadowolą wytrawnego miłośnika broni, dekorując jego dom, a także sprawdzą się jako prezent dla kogoś, kogo pasjonuje broń biała.

Powrót do przeszłości z szablą w ręce

Rola szabli kolekcjonerskich i ozdobnych, czyli podtrzymywanie pamięci i dekoracja, jest bardzo ważna i przynosi wiele satysfakcji. Są jednak szable, które spełniają bardziej praktyczną funkcję, a mianowicie są wykorzystywane podczas rekonstrukcji różnego rodzaju bitew. Dobrym przykładem mogą być odwzorowania bitew z udziałem husarii, w których wykorzystywano szable husarskie, sprawdzające się w walce toczonej konno. Uczestnicząc w takiej walce, masz okazje zaznajomić się z bronią, wejść w buty wojownika oraz zrozumieć historię, a to wszystko za sprawą szabli.

Duch rywalizacji ukryty w szablach

Szable to nie tylko relikt przeszłości, ale jak możesz się przekonać, również współczesny element sportowej rywalizacji. Z nieznacznie zmienioną konstrukcją, trochę „odchudzone” są stałym atrybutem szermierzy, którzy swoje umiejętności fechtunku sprawdzają na licznych turniejach. Możesz dzięki nim nabrać sprawności fizycznej i poczuć dreszcz rywalizacji.

Turnieje organizowane są głównie w formie współczesnej, ale są też takie, które odbywają się na dawnych zasadach i w starej scenerii. Turnieje szermierki historycznej, bo o nich mowa, zabiorą cię w czasy średniowiecza, abyś mógł sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się szablą. Ta niełatwa sztuka uczy szacunku nie tylko do siebie i przeciwnika, ale też do broni, z której korzystasz.

Miecze – i te samurajskie i te europejskie

Katana – miecz wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońskie miecze cieszą się wśród kolekcjonerów rosnącą popularnością. Są wykonywane pieczołowicie, zgodnie z regułami sztuki i historycznymi przekazami. Katany, bo tak się tę broń nazywa, są jednosieczne, a ich głownie zakrzywia się, w różnym zresztą stopniu. Sztych (czyli końcówka głowni), nazywany kissaki, jest w charakterystyczny sposób ścięty. Osłaniający dłonie jelec, nazywany tsuba, w wielu historycznych katanach był bogato zdobiony (bardzo popularne były tu motywy kwiatowe). Tsuka, czyli rękojeść, zazwyczaj wykonywana z drewna lub miedzi, była nieraz oplatana preparowaną skórą rekina – odporną na uszkodzenia i zapewniającą dobry chwyt.

Miecze samurajskie dostępne na stronie combat.pl są wykonane zgodnie z regułami japońskiej sztuki kowalskiej. Warto pamiętać, że katana to obowiązkowa pozycja w zbiorach każdego kolekcjonera broni białej.

Miecze średniowieczne

Sztuka wytwarzania i formowania stali rozwijała się bujnie nie tylko na wyspach japońskich. Także średniowieczna Europa może poszczycić się niemałymi osiągnięciami na tym polu. Powstało tu wiele typów tej broni, m.in. popularne miecze jednoręczne, rzadsze dwuręczne oraz tzw. bastardy, czyli miecze, którymi można było władać tak jedną, jak i dwoma rękami. Budowa tej broni jest dość prosta. Przypomnijmy sobie jednak związane z nią nazewnictwo. Zasadniczą częścią miecza jest obosieczna głownia. W jej strukturze możemy wyróżnić następujące elementy: grań, ość, zbrocze, bruzdy, strudziny. Trzpień głowni osłonięty jest okładzinami (najczęściej drewnianymi oprawionymi w skórę), tworząc tym samym rękojeść. Jelec (osłona dłoni) jest zazwyczaj prosty, krzyżowy, czyli prostopadły do głowni.

Miecz towarzyszył naszym przodkom aż do XVI wieku, gdy został wyparty przez broń lżejszą i bardziej poręczną, m.in. rapiery i szable. Niemniej do dziś jest symbolem cnót rycerskich – męstwa, szlachetności i waleczności. Miecze, które możecie nabyć na combat.pl, to świetny prezent dla kolekcjonerów, rekonstruktorów lub miłośników historii.

Sprawdź szable i miecze w sklepie combat