Ładownice

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Ładownice, czyli praktyczne kieszenie

Po co w ogóle przydaje się ładownica?

Ładownice to jedne najważniejszych kieszeni dopinanych, w które zaopatrujemy się, kompletując ekwipunek. Niezależnie od tego, czy będziemy z nich korzystać podczas rozgrywek ASG, na strzelnicy czy też podczas służby, właściwie dobrane ładownice pomogą szybko i bez problemu uzupełnić amunicję wtedy, kiedy najbardziej potrzeba.

Ładownice na magazynki

Odpowiedni ekwipunek do przenoszenia amunicji jest prawie tak stary jak broń palna. Początkowo były to pojemniki na proch strzelniczy i kule. Następnie, gdy wynaleziono naboje scalone, zaczęły powstawać specjalne pasy i ładowniki umożliwiające łatwy dostęp do amunicji.

Rewolucją w podawani naboi stały się magazynki. Pozwalały załadować do broni kilka lub nawet kilkadziesiąt sztuk amunicji. Takie rozwiązanie zwiększyło siłę ognia i szybkostrzelność, ale też konieczność szybkiego i częstego podawania nowych magazynków lub ładowników.

Aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem albo podczas zawodów dynamicznych konieczne stało się przeorganizowanie ekwipunku. Archaiczne bandoliery zastąpiły nowoczesne ładownice do magazynków. Zarówno modele wojskowe, jak i sportowe łączyły dwie cechy: wygoda użytkowania i niezawodność. Wszystkie modele pomimo wielokrotnego użytkowania muszą bezpiecznie utrzymać magazynek (tak aby go nie zgubić podczas ruchu) oraz umożliwić szybkie i bezproblemowe podanie. Jest to bardzo ważne, bo zarówno podczas rozgrywek ASG, jak i zawodów strzelectwa dynamicznego ułamki sekund zaoszczędzone podczas przeładowania często decydują o sukcesie lub porażce.

Modułowość

Zarówno ładownice ASG, jak i wojskowe mają podobną konstrukcję. Mają pomieścić jeden lub kilka magazynków oraz być wyposażone w system troczenia do ekwipunku. Zwykle magazynki przenosi się w zasobnikach mocowanych na pasie, kamizelce taktycznej, dopinanych do uda lub przyczepionych do samej broni. Strzelcy posiadający oporządzenie obszyte taśmami MOLLE/PALS zwykle wybierają kompatybilne akcesoria. Ładownice mogą być również troczone do pasa za pomocą szlufki/przelotki lub mocowane do ekwipunku za pomocą panelu velcro (rzepu).

Modułowość pozwala rozmieścić wszystkie elementy ekwipunku zgodnie z własnymi preferencjami. Niektórzy wolą mieć amunicją na pasie, łatwo dostępną lewą (lub prawą) ręką inni wybiorą umieszczenie magazynków w ładownicach przypiętych na panelach piersiowych kamizelek taktycznych.

Typy ładownic

Ładownice można klasyfikować w różny sposób w zależności od zastosowania. Najprościej podzielić je na modele przeznaczone do strzelania dynamicznego (gdzie ważne jest błyskawiczne wydobycie magazynka) oraz na takie, które zabezpieczą amunicję podczas forsownego marszu. Te pierwsze zwykle są o konstrukcji otwartej, a magazynek utrzymuje się w środku dociśnięty elastomerem albo specjalną płytką.

Inaczej ma się rzecz z ładownicami typowo wojskowymi. Nawet te wykorzystywane przez wojska mają często specjalne zabezpieczenie zabezpieczające przed zgubieniem magazynków podczas przedzierania się przez gęste zarośla lub czołgania się. Często wojskowe ładownice mają konstrukcję zamknięta i wykonane są z trudno przemakalnych materiałów. Dzięki temu chronią cenne naboje przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Osobną grupą ładownic są te dopinane do broni. To modele które dopina się zwykle do kolby lub szkieletu broni albo repliki). Zwykle są stosowane w konstrukcjach wymagających ręcznego przeładowania. Najczęściej są stosowane w karabinach snajperskich i strzelbach (bądź ich replikach asg). Są zwykle dopinane odpowiednimi paskami, przykręcane do otworów montażowych lub mocowane magnetycznie. Tego typu zasobniki pomieszczą naboje do strzelby pozwalając na wygodne doładowanie podczas akcji.

Sprawdź ładownice w ofercie sklepu combat

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jaką ładownicę wybrać?

Ładownicę wybieramy do określonych zadań. Obecnie najpopularniejsze są ładownice otwarte z dodatkowym zabezpieczeniem chroniącym przed zgubieniem magazynków. Wybierając docelowy model warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i czy będzie pasować do reszty ekwipunku oraz zastosowanej techniki strzelania.

Ile kosztuje ładownica na magazynki?

Koszt ładownicy zależy od modelu, użytych materiałów i techniki wykonania. Najdroższe będą profesjonalne modele stosowane przez wojska specjalne i odziały kontrterrorystyczne.