Plecaki outdoorowe

Plecaki Mil-Tec

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Plecaki Mil-Tec, czyli tanio i solidnie

Historia marki Mil-Tec

Mil-Tec to główna i jednocześnie najbardziej rozpoznawalna marka niemieckiej firmy Sturm Handels GmbH. Przedsiębiorstwo powstało w 1971 roku w mieście Rottenburg am Neckar. W pierwszych latach istnienia dystrybuowało jedynie sprzęt wojskowy (tzw. demobil). Później Sturm zaczął produkować odzież i sprzęt outdorowy. Od 1983 roku firma jest reprezentowana w USA, a od 1990 ma przedstawicielstwo w Tangermünde w Saksonii-Anhalt.

W 1995 roku na rynek wchodzi marka Mil-Tec. Specjalnie dla niej zostaje opracowana gama praktycznej i funkcjonalnej odzieży outdoorowej, często wzorowana na wojskowym ekwipunku. Sprzęt, jak twierdzi producent, charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

W katalogach niemieckiej firmy znajdziemy także wyposażenie produkowane dla firm i agencji ochrony. Mil-Tec działa również w branży wędkarskiej i myśliwskiej, produkując m.in. odzież funkcjonalną przeznaczoną dla miłośników wędek i strzelb. Sturm produkuje ponadto kopie umundurowania i wyposażenia historycznego dla coraz szerszego grona pasjonatów i kolekcjonerów z Europy i USA.

Plecak Mil-Tec i system MOLLE

Jak już wspomnieliśmy, plecaki Mil-Tec są wzorowane na sprzęcie wojskowym. Dzięki temu są funkcjonalne i pozbawione zbędnych udziwnień. Graniaste kształty nie są tu przypadkiem. Umożliwiły naszycie specjalnych taśm montażowych, pozwalających na „troczenie” do plecaków dodatkowych kieszeni. Wspomniany system nazywamy MOLLE (Modular Lightweight Load-bearing Equipment). Powstał na potrzeby amerykańskiej armii, dziś natomiast staje się outdoorowym i survivalowym standardem.

Zauważmy, że doczepianie kolejnych kieszeni nie tylko zwiększa „przestrzeń ładunkową”, ale daje nam sporą elastyczność. Ułożenie dodatków możemy w każdej chwili zmienić. Pozwala to na zaaranżowanie całego układu w dosłownie kilka minut. Jeśli na przykład chcemy zwiedzać zatłoczoną dzielnicę, dodatkowe kieszenie możemy umieścić nie na bocznym, ale na frontowym panelu MOLLE. Dzięki temu nie będziemy co chwilę o coś zahaczać.

Plecaki Mil-Tec, czyli mocne pasy i szerokie szelki

Wiele plecaków Mil-Tec, zwłaszcza tych o sporym litrażu, zostało wyposażonych w pasy biodrowe oraz piersiowe. Dzięki temu przenoszony ciężar rozkłada się lepiej, a nasze plecy i ramiona za bardzo się nie męczą.

Szelki plecaków Mil-Tec uszyto tak, by ich zewnętrzną stronę pokrywał materiał odporny na przetarcia, zaś od wewnątrz naszyto tkaninę miękką i nieobcierającą. Jest to okoliczność dość istotna. Obcierające i uwierające szelki potrafią przecież popsuć każdą wyprawę, zwłaszcza latem, gdy jesteśmy lżej ubrani. Mil-Tec zadbał także o odpowiednią szerokość szelek. Dzięki temu lepiej rozkładają ciężar.

Objętość plecaków Mil-Tec

W ofercie niemieckiego producenta znajdziemy plecaki o rozmaitym „litrażu”. Mil-Tec oferuje nam plecaki 16 i 20 litrowe, 35 i 36 litrowe, a nawet 88 litrowe olbrzymy.

W mniejsze możemy spakować się do szkoły lub na jednodniową wycieczkę. Te o średniej objętości pomieszczą wszystko, co niezbędne na wycieczce trzydniowej. Największy plecak śmiało możemy zabrać na wyprawę dookoła świata.

Plecaki Mil-Tec – materiały i wykonanie

Mil-Tec swoje plecaki szyje z poliestru. To bardzo popularna tkanina syntetyczna, o szerokim zastosowaniu. Przyjrzyjmy się jej cechom. Oto i one.

Przede wszystkim jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Poliester jest również niehigroskopijny, co oznacza, że prawie nie chłonie wody. Jest odporny na plamy (mówiąc ściślej nie plamią go substancje na bazie wody: wino, krew, sos pomidorowy itp.). Jest sprężysty, czyli po odkształceniu powraca do pierwotnego stanu i nie gniecie się. Bardzo dobrze trzyma kolor. Nie zmyją go nawet dziesiątki prań. Widzimy więc, że jako materiał na plecak, sprawdzi się całkiem nieźle.

Zamki w plecakach Mil-Tec

Zamki to w plecakach rzecz bardzo ważna. Jeśli okażą się niesprawne, sprzęt możemy w zasadzie wyrzucić. Firma Mil-Tec przykłada więc do tych elementów sporą wagę. Niemniej, już po zakupie, warto sprawdzić, czy suwaki działają jak należy.

Upewnijmy się więc, czy każdy posiada komplet ząbków, czy ząbki są równe i niewygięte. Przetestujmy zamki, kilkukrotnie zapinając je i rozpinając. Jeśli suwaki nie zasuwają się tak płynnie, jak byśmy sobie tego życzyli, wyczyśćmy je. Częstą przyczyną złej pracy suwaka jest brud lub kurz, który wniknął do wnętrza mechanizmu.

Kupiliśmy plecak Mil-Tec? Sprawdźmy go

Gdy zdecydujemy się na plecak Mil-Tec i trafi on w nasze ręce, warto go wypróbować. Wrzućmy do środka kilka cięższych przedmiotów, kieszenie i kieszonki wypełnijmy drobiazgami i przespacerujmy się. W trakcie marszu miejmy na oku zwłaszcza system nośny, szelki i pasy. Sprawdźmy, czy tylna część plecaka oddycha i czy ciężar jest dobrze rozłożony.

Możemy też wypróbować taśmy kompresyjne, karabińczyki, kominy, stelaż, kieszenie siatkowe i wszystkie inne rzeczy, które plecak nam oferuje. Upewnijmy się, czy producent zadbał o ergonomię i czy mamy w miarę swobodny dostęp do zapakowanych rzeczy.

Jeśli w trakcie testów okaże się, że plecak jest uszkodzony lub ma jakiś defekt, pamiętajmy, że combat.pl zapewnia możliwość wymiany takiego egzemplarza na nowy, w pełni sprawny.