Mapniki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Mapniki — nieocenione osłonki na wszelkie podróże

Do czego służy mapnik turystyczny?

Wędrówki z papierową mapą to przeżytek? Wiele osób tak uważa, bo w swoich wypadach za miasto kierują się wskazaniami GPS-a. Czy naprawdę jednak jest on niezawodny? Nie zdarzy mu się wyznaczyć już nieistniejącą trasę albo przekierować Cię na znacznie dłuższą okrężną drogę? Czasem też pewnie zabraknie zasięgu w Twoim smartfonie, rozładuje się bateria albo - co gorsze - urządzenie „odmówi posłuszeństwa”.

Wbrew pozorom to częste przypadki. Niespotykane w sytuacji, gdy dysponujesz mapą. Stara nawigacja podróżnicza okazuje się godną zaufania, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczona. I do tego właśnie przydaje się mapnik. Ten szczególny rodzaj pokrowca sprawi, iż druk nie wyblaknie, a kartka nie ulegnie uszkodzeniu. Zagwarantuje również czystość i przysłuży się do bezbłędnego wyznaczania szlaku.

Akcesoria turystyczne, o których warto pamiętać

Wędrówki bez bagażu są raczej niemożliwe. Choćby najmniejsza torebka, sakwa czy nerka musi Ci towarzyszyć. A w niej kilka koniecznych rekwizytów ukrytych w przegródkach. Prawie zawsze znajdzie się tam smartfon, portfel, dokumenty, klucze i lekarstwa, od czasu do czasu zagości też multitool, powerbank, kubek termiczny i tym podobne rzeczy, bez których nie obywasz się. Pamiętając o nich, warto także pomyśleć o osłonkach.

Urządzenia elektroniczne pewnie już masz zabezpieczone, ale czy z równym pietyzmem traktujesz pozostałe akcesoria? Etui może nie tylko zagwarantować nienaruszalność Twoich niezbędnych drobiazgów, lecz uchronić je przed zgubieniem. Dla przykładu, posiadając mapnik turystyczny, udostępniasz bezpieczne schronienie swojej nawigacji i przy okazji lokujesz w kieszonkach przedmioty, które chcesz mieć pod ręką. Warto zatem z niego skorzystać.

Czym się kierować, wybierając mapnik?

Nawet laminowana mapa wymaga ochrony, ponieważ przy częstym używaniu przeciera się w linii złożenia, a więc jest tylko kwestią czasu, gdy zacznie przepuszczać wilgoć. Tym bardziej dotyczy to wersji papierowej. Jednym słowem – należy zaopatrzyć się w mapnik. Musi on objąć cały dwuwymiarowy rysunek, dlatego wytypuj model pasujący do niego rozmiarem. W większości przypadków nada się typ uniwersalny. Po rozstrzygnięciu kwestii wielkości, sprawdź, czy mapnik, który Ci się podoba, cechuje się wodoszczelnością.

Ta cecha zapewni Ci bezawaryjne korzystanie z niego tak podczas marszu w deszczu, jak i na spływie kajakowym, żaglówce czy campingu. Nieprzemakalna osłonka nie dopuści wody do środka, nawet gdy, umieścisz ją nieuważnie na podmokłym gruncie. Najprostsze mapniki harcerskie mają postać szczelnej „koszulki” i w zupełności wystarczają, kiedy wyłącznie papierową nawigację zamierzasz otoczyć opieką. Natomiast dodatkowe funkcjonalności oferują egzemplarze przypominające futerały.

Należy do nich między innymi mapnik wojskowy, który ma na wyposażeniu uzupełniające kieszenie i przegródki. Część główna zamykana jest na zamek, a zewnętrzne schowki zabezpieczają przeważnie regulowane sznureczki i napy. Zwykle dodawane są też pętelki oraz zaczepy, dzięki czemu można go nosić w różnych miejscach. Wielu podróżników preferuje zawieszanie etui na szyi, lecz równie często „ląduje” mapnik na przedramię, bo w tej pozycji niewykorzystywany i tak znajduje się blisko.

Jaki mapnik dla Ciebie?

Przed Tobą mnóstwo nieodkrytych ścieżek, na które wkrótce wyruszysz pilotowany mapą. Jeżeli jesteś miłośnikiem wypraw survivalowych, pewnie skłaniasz ku stylowi militarnemu. W takim razie odpowiednie dla Ciebie będą profesjonalne mapniki z wytrzymałej cordury w kamuflażowych barwach. Starannie wykonane i wyróżniające się kompaktowością ucieszą też niejednego turystę na górskim trakcie.

Z kolei na rowerzystę czeka wyjątkowy mapnik wewnątrz blatu, montowanego do kierownicy. Producenci wyszli naprzeciw rozmaitym potrzebom „zdobywców świata” stąd wielość konstrukcji, a co za tym idzie możliwości wykorzystania osłonek. Dzisiaj mając dobry mapnik, zachowujesz nawigację w nienaruszonym stanie, otrzymując gratisowo „przechowalnię” dla cennych gadżetów. Odkryj zatem, przed rozpoczęciem wojaży, mapniki w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki