Ogrzewacze chemiczne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Ogrzewacze chemiczne — antidotum na zmarznięte ręce i stopy

W jakich sytuacjach przydaje się ogrzewacz chemiczny?

Długie przebywanie w niskiej temperaturze naraża ciało na wychłodzenie. Zwłaszcza gdy spada ona znacznie poniżej zera, a do tego wieje przenikliwy lodowaty wiatr. Jeśli uprawiasz wtedy jakiś rodzaj sportu, to pewnie nie odczuwasz zbytnio przejmującego zimna. Gorzej natomiast wygląda sytuacja, kiedy w takich warunkach musisz czekać np. na pociąg czy autobus. Wówczas każda minuta postoju potęguje wrażenie drętwienia palców u stóp i rąk.

Ale wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaopatrzysz się w chemiczny ogrzewacz do dłoni i ogrzewacz chemiczny do stóp, a problem zniknie. Ten prosty w obsłudze „wynalazek” pomoże przywrócić komfort przebywania na świeżym powietrzu. Sprawdzi się też na spacerze albo podczas dłuższego wypadu na łono natury i to niekoniecznie zimową porą. Niewielka torebeczka wsunięta do rękawiczki lub do śpiwora podróżnika naprawdę potrafi umilić pobyt poza domem mimo nieprzyjaznej aury.

Ogrzewacz chemiczny — jak działa?

Pod tą nazwą kryje się kilka typów ogrzewaczy i każdy z nich działa na trochę innej zasadzie. Najbardziej popularny model, wykonany z naturalnych substancji, przyjmuje postać saszetki. Wewnątrz niej kryje się hermetycznie zamknięta bez dostępu powietrza sól kuchenna, opiłki żelaza oraz wermikulit. Po otwarciu folii, pod wpływem powietrza, następuje intensywne utleniania żelaza, które tworzy temp. 60ºC. Utrzymuje się ona w maksymalnej wartości przez ok.1-2 godz., a potem nieco spada, dając jednakże 6 - godzinne ciepło.

Z kolei ogrzewacze do rąk chemiczne - w wersji żelowej składają się ze specjalnego woreczka wypełnionego zazwyczaj roztworem octanu sodu oraz małej okrągłej blaszki. Zgięcie jej wywołuje reakcję krystalizacji przesyconego octanu i w rezultacie temperatura wzrasta do 60ºC , trwając na tym poziomie przez 30 minut. To dość krótko, ale ten gatunek ogrzewacza umożliwia po zanurzeniu we wrzątku na kilka minut ponowne użycie.

Natomiast ogrzewacz chemiczny wielorazowy katalityczny opiera się na utlenianiu paliwa, znajdującego się w środku metalowego pojemnika. Przeważnie w roli nośnika energii występuje benzyna lub alkohol etylowy, a katalizatorem jest platyna. W tym przypadku trzeba mieć zewnętrzne źródło ciepła, np. zapalniczkę. Ta odmiana ogrzewacza osiąga wysoką temperaturę powoli, lecz zatrzymuje ją nawet przez dobę i satysfakcjonuje wskazaniami 80ºC.

Jaki ogrzewacz chemiczny do rąk?

Zmarznięte dłonie są źródłem nieprzyjemnych doznań, a ponadto utrudniają sprawne wykonywanie czynności. Dlatego ogrzewacz chemiczny do rąk wielokrotnego użytku powinien się znaleźć w posiadaniu zarówno amatora aktywności plenerowych, jak i wykonawcy prac pod gołym niebem. Model żelowy przyjmujący formę serduszka albo zminiaturyzowanego termoforu można nosić w kieszeni, a gdy nadejdzie na niego pora wsunąć do rękawiczki.

I choć jego żywotność wygaśnie po upływie 30 minut, to 5 minutowa kąpiel w gorącej wodzie przywróci mu siły, by znów cieszył energią działania. Za to ogrzewacz żelazowo – powietrzny, przywodzący skojarzenie torebki z herbatą, idealnie zgra się z Twoją dłonią, ponieważ cechuje się ultra cienką strukturą. Oprócz tego zaoferuje Ci kilka godzin „okładu” o wysokiej temperaturze. Jednak kiedy straci swą moc, nie będzie się nadawał do użytku, ale jeśli zaopatrzysz się w cały zestaw, szybko zrekompensujesz stratę.

Który ogrzewacz chemiczny przoduje w opiniach konsumentów?

Dla większości posiadaczy tego przydatnego gadżetu liczy się przede wszystkim czas ogrzewania, a ten zależy od konstrukcji i jakości egzemplarza. Warianty żelowe proponują jedynie pół godziny, lecz po wielokroć. Podczas gdy np. jednorazowe ogrzewacze chemiczne do butów czy rękawiczek służą przez 6-10 godzin. Najlepiej w tej misji spisują się serie zasilane benzyną, bo okres wydzielania ciepła można tu wydłużyć. Czy to wystarczy do uzyskania najwyższego miejsca na podium?

Okazuje się, że nie. Tego typu ogrzewacze chemiczne opinie mają pozytywne, pomimo to chętniej wybierane są wzory żelowe i naturalne. Powodem takiego stanu rzeczy jest charakterystyczny zapach spalinowy. Mimo wszystko nie przeszkadza on wędkarzom, myśliwym oraz osobom zażywającym ruchu na otwartej przestrzeni. Zatem, błyskawicznie gotowy do emisji ciepła produkt żelowy czy lekka „długodystansowa” wkładka, a może wariant z żarnikiem? Zdecyduj, poznając ogrzewacze chemiczne w sklepie combat.

Czytaj nasze poradniki