Kaski wspinaczkowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kaski wspinaczkowe — konieczne, choć niedocenianeDlaczego kask do wspinaczki jest ważnym elementem wyposażenia?

Rozsądny „skałkowiec” - znający trudy wspinaczki i związane z nią niespodzianki wie, jak istotna jest ochrona głowy. Czasem bowiem trafia w nią okruch skalany wyślizgujący się spod nóg innego wyczynowca, bywa też że w naturalny sposób obsuwa się poruszony kruchy wapień. Można długo wyliczać przykłady sytuacji, kiedy narażasz się na wstrząsowy kontakt ze ścianą, ale lepiej od razu zaufać doświadczonym fachowcom.

A radzą oni, by w żadnym wypadku nie rezygnować z kasku, ponieważ namacalne poznanie konsekwencji jego braku okazuje się zbyt bolesne. Eksperci wskazują również na jego nieodzowność podczas przemierzania wyższych partii górskich i przebywania pod masywem skalnym. Obszar ten zamieszkuje wiele zwierząt, które swoimi raciczkami, łapami czy kopytkami są w stanie wprawić w ruch kamienie lub bryłki lodu. To też należy mieć na względzie, decydując się na kask.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kaski alpinistyczne bądź kaski wspinaczkowe

Nie ulega wątpliwości, że kask przede wszystkim powinien gwarantować bezpieczeństwo. Dlatego musi spełniać normy EN. Co oznacza przejście przez rygorystyczne testy polegające na sprawdzaniu wytrzymałości materiału i jego formy. Zatem zacznij od zbadania, czy upatrzony model posiada oznaczenie świadczące o zakwalifikowaniu go do kategorii sprzętu wspinaczkowego. Teraz możesz skoncentrować się na budowie i zadecydować czy wolisz pełną skorupę, czy tylko jej część na szczycie tego specjalnego hełmu.

Pierwszy z modeli zagwarantuje Ci trwałą osłonę całej głowy, a drugi - choć znacznie lżejszy – jednak odsłoni jej część. W przypadku, gdy preferujesz szybką wspinaczkę lub czekają Cię długie trasy może się jednak okazać odpowiedniejszy. Tym, co różni poszczególne serie jest także ilość i wielkość otworów wentylacyjnych. W cieplejszych regionach oraz podczas uprawiania sportu w gorące dni naszego lata sprawdzi się zaawansowany system wentylacji, nie tak konieczny w trakcie całorocznych zmagań.

Pozostaje jeszcze dopasowanie rozmiaru. Jak dobrać kask wspinaczkowy? Wystarczy zmierzyć obwód głowy nad uszami i porównać z tabelą producenta, gdzie znajdziesz oznaczenia typu S,M albo 1,2. Po odnalezieniu dedykowanych Ci gabarytów przyjrzyj się systemowi regulacji. Będzie to tylne kółeczko obrotami dociskające kask do obwodu głowy lub 2 klipsy wykonujące tę samą misję. Trafisz też na miękkie taśmy, sznurki i klamerki czuwające nad przystosowaniem.

Jaki kask wspinaczkowy będzie odpowiedni dla Ciebie?

W sklepach spotkasz wiele wersji kasków różniących się konstrukcją, wyglądem i rozmiarem. Wśród nich najmniejsze przeznaczone są dla dzieci. Jeżeli Twoja pasja opiera się na wspinaczce rekreacyjnej albo sporcie uprawianym w górach, to skieruj uwagę na kask hybrydowy. Oferuje on dwustopniową ochronę, gdyż zbudowany jest z materiału wierzchniego oraz ukrytej pod nim pianki, która doskonale amortyzuje powstające wstrząsy.

W ten sposób projektant stworzył barierę przed uderzeniami, skaleczeniami i wszelkimi urazami. Z kolei lekki kask piankowy nie zdekoncentruje Cię w męczącej „wędrówce” do góry, bo zapomnisz o jego obecności. To idealny partner na lato. Co ważne, wytwórcy pomyśleli też o rozmaitych przydatnych dodatkach. Stąd warianty dla kobiet ze specjalnym wycięciem na „koński ogon”, z mocowaniem na czołówkę czy gogle. Zatem masz w czym wybierać, by zharmonizować go z uprawianą aktywnością.

Skorzystaj z rozszerzonej ochrony, jaką daje kask wspinaczkowy Petzel

Wysokogatunkowy sprzęt wspinaczkowy i speleologiczny marki Petzl ceniony jest na całym świecie. Dlatego alpiniści sięgają głównie po kaski tego producenta. Zaś ten ze swej strony wprowadza nieustanne ulepszenia mające na celu poprawę użytkowania. Ponieważ w wyniku badań stwierdzono, że zarówno tył głowy, jak i jej boki narażone są na urazy, więc opracowano nowe modele o zmodyfikowanej powierzchni. Te kaski otrzymały oznaczenie Top and Side Protection.

A reprezentuje je na przykład kask Petzel Meteor lub fason Boreo. Meteor już święci triumfy, gdyż nadaje się do ochrony głowy przez cały rok w różnych warunkach pogodowych. Dzięki niskiemu profilowi z przedłużoną tylną częścią oraz za sprawą świetnej wentylacji jednocześnie zabezpiecza i obdarza komfortem noszenia. Ponadto oferuje półsztywny system regulacji, co ułatwia jego dopasowanie. Zaopatrując się w ten lub inne kaski wspinaczkowe ze sklepu combat, stawisz czoło największym wyzwaniom.


Czytaj nasze poradniki