Środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Środki do dezynfekcji – broń przeciw drobnoustrojom

Dlaczego trzeba dbać o higienę rąk?

Od najmłodszych lat uczysz swoje dziecko przestrzegania czystości, mając na uwadze jego zdrowie. A ponieważ małe rączki z niezwykłym zaciekawieniem badają wszystko dookoła, zbierają przy okazji brud i bakterie. Dlatego też po każdej zabawie czy powrocie z podwórka nadzorujesz prawidłowe ich oczyszczanie za pomocą wody i mydła. Wyrabianie tego nawyku jest niezwykle ważne i owocuje dobrymi przyzwyczajeniami w życiu dorosłym.

Podczas codziennych czynności napotykasz na niezliczoną ilość zarazków obecnych na banknotach, poręczach schodów, blatach, urządzeniach elektronicznych itp. I uświadamiając sobie konsekwencje przeniesienia drobnoustrojów do wnętrza organizmu, stosujesz rozwiązania prewencyjne, takie jak częste mycie dłoni lub przecieranie ich odpowiednio nawilżonymi chusteczkami. W ten sposób zabezpieczasz się przed bakteryjnymi i wirusowymi zapaleniami, zatruciami pokarmowymi oraz chorobami pasożytniczymi.

Kiedy konieczna staje się dezynfekcja rąk?

Niszczenie chorobotwórczych mikroorganizmów opiera się na dezynfekcji. Zazwyczaj polega ona na przynajmniej 30 sekundowym starannym obmywaniu dłoni ciepłą cieczą z kranu, oczywiście z zastosowaniem mydła. Gdy jednak brakuje dostępu do kranu z ciepłą wodą, trzeba sięgnąć po specjalny środek do dezynfekcji rąk, który zawiera alkohol i przyjmuje postać płynną, żelową albo piankową.

Mając przy sobie taki preparat, z łatwością odkazisz dłonie po każdej wizycie w sklepie, salonie kosmetycznym, fryzjerskim czy przychodni lekarskiej. Jeżeli okoliczności obligują Cię do przebywania w miejscach publicznych, korzystaj często z preparatów do dezynfekcji lub zabieraj ze sobą własny atomizer.

Czym się kierować, wybierając środki do dezynfekcji?

Specyfiki biobójcze wykorzystywane przeciw wirusom to najczęściej żele do dezynfekcji albo płyny, gaziki oraz chusteczki odkażające. Nie forma jest jednakże najważniejsza, lecz skuteczność. W drogeriach i aptekach znajdziesz liczne produkty antybakteryjne, które poniosą fiasko w walce z wirusem. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez Ciebie preparat spełnia normy, posiada odpowiedni skład chemiczny i zakres działania adekwatny do Twoich potrzeb.

Efektywny płyn do dezynfekcji rąk powinien posiadać w składzie co najmniej 60% alkoholu. Z precyzyjnie dobranymi komponentami pokona grzyby, bakterie i wirusy. Jeżeli natomiast zależy Ci na odkażaniu blatów, dużej ilości sprzętu czy wielokrotnej dezynfekcji pomieszczeń, to najlepiej zaopatrz się w większy pojemnik np. 5-litrowy żel antybakteryjny. W razie konieczności przelejesz jego zawartość, tworząc pojedyncze dozowniki.

Eksperci polecają także żel antybakteryjny do dezynfekcji zawierający 70% alkoholu, który nie tylko doskonale odkaża, ale i dłużej chroni powierzchnię dłoni. Warto tu zaznaczyć, że mimo takiego stężenia etanolu środek ten nie podrażnia skóry i nie wysusza jej, co jest istotne przy wielokrotnym stosowaniu. A do tego forma żelu dostarcza wygody, bo można go rozetrzeć na dłoni bez konieczności spłukiwania wodą, która nie zawsze znajduje się w pobliżu.

Jak dezynfekować ręce?

Ile razy dzisiaj powędrowała Twoja ręka do włosów, oczu, nosa czy ust? Kto zastanawia się na takimi drobiazgami? A przecież jedna z przyczyn zachorowań tkwi właśnie na dłoniach – to patogen wywołujący chorobę, który bezwiednie przetransportowujesz do ust i organizmu. Dlatego należy troszczyć się o właściwą higienę, oddalającą wizję poważnych zakażeń. Zabrudzenia spłuczesz szybko wodą, lecz solidna dezynfekcja będzie wymagała minimalnie większej ilości czasu i wykorzystania stosownych „medykamentów”.

Płyn do dezynfekcji lub żel powinien objąć całe ręce, więc nie oszczędzaj na ilości. Rozprowadź preparat po wewnętrznej części dłoni oraz rozmasuj na powierzchni grzbietowej ręki. Pokryta środkiem skóra musi go wchłonąć, toteż nie osuszaj jej i nie wycieraj. W przypadku tradycyjnego mycia rąk, rób to dokładnie, pielęgnując każdy palec i zakamarek śródręcza. Być może odkażanie nie zlikwiduje w 100% niebezpieczeństwa choroby, ale na pewno oddali jej ryzyko, dlatego sięgnij po środki do dezynfekcji ze sklepu combat.