Środki do konserwacji

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Środki do konserwacji wiatrówek, czyli coś, o czym trzeba pamiętać

Dlaczego konserwacja wiatrówki jest tak istotna? No i jak to robić?

Z wiatrówką jest jak z każdą inną maszyną. Jeśli chcemy, by długo nam służyła i była niezawodna, musimy o nią zadbać.

Czyszczenie przewodu lufy

Konserwację wiatrówki (sprężynowej lub CO2) możemy w zasadzie sprowadzić do kilku prostych czynności. Przede wszystkim powinniśmy regularnie (przynajmniej dwa razy do roku, ale lepiej częściej) sprawdzać stan lufy, każdorazowo czyszcząc jej wnętrze. By to zrobić zaopatrzmy się w wycior ze szczoteczką. Pamiętajmy też, by do czyszczenia przewodu lufy nie używać narzędzi metalowych. Mogą uszkodzić nasz sprzęt. Jeśli wnętrze lufy zardzewiało, potraktujmy je odrdzewiaczem. Wlejmy niewielką ilość preparatu do wnętrza i sięgnijmy po trochę twardszą szczotkę (byle nie metalową!). Znajdziemy ją w zestawach wyciorów. Teraz pozostaje nam umyć lufę w benzynie ekstrakcyjnej i dokładnie ją wytrzeć.

Smarowanie komory

Przyjmuje się, że komorę sprężania należy nasmarować po oddaniu kilku tysięcy strzałów. Zabierając się do tego powinniśmy przede wszystkim zadbać, by równomiernie rozprowadzić olej. Dzięki temu pokryje on wszystkie krawędzie tłoka. Będzie nam wygodniej, gdy wiatrówkę naciągniemy i zabezpieczymy, a następnie ustawimy skośnie, lufą ku górze. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość smaru może skutkować „zacięciami”, nieprawidłowym działaniem mechanizmu. Gdy zakończymy konserwację, zostawmy wiatrówkę na kilka godzin w spokoju. Pozwoli to olejowi przeschnąć.

Konserwacja zewnętrznych elementów wiatrówki

Prosta sprawa – co jakiś czas przetrzyjmy okładziny, chwyty, przyrządy celownicze i pozostałe zewnętrzne części wiatrówki smarami, olejami lub preparatami antykorozyjnymi. Nie dość, że sprzęt będzie lepiej wyglądał, to i dłużej nam posłuży. Warto też wyrobić sobie nawyk częstego przecierania zewnętrznych części Brunoxem lub Balistolem. Wystarczy, że na bawełnianą szmatkę naniesiemy odrobinę preparatu i delikatnie rozprowadzimy go zwłaszcza tam, gdzie ryzyko korozji jest największe. Elementy drewniane konserwujmy przeznaczonym do tego Balistolem.

Pamiętajmy, by „sprężynówkę” przechowywać nienaciągniętą. Zignorowanie tego zalecenia może sprawić, że uszkodzimy nasz ulubiony sprzęt. Warto też zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec lub walizkę. Dzięki temu wiatrówka nie porysuje się ani nie uszkodzi podczas transportu.

Konserwacja wiatrówki zasilanej CO2

Czyszczenie i konserwacja wiatrówki zasilanej CO2 nie różni się istotnie od konserwacji wiatrówki sprężynowej. Jedyną kwestią, o której warto pamiętać jest smarowanie naboju CO2 w miejscu, w którym jest on przebijany przez igłę zaworu. Do tego celu najlepiej używać smaru sylikonowego.

I tu drobna uwaga o przechowywaniu. Nim zapakujemy sprzęt do pokrowca, upewnijmy się, że usunęliśmy z niego nabój CO2. Pozostawienie go wewnątrz może skutkować uszkodzenie m.in. uszczelek.

Kilka „dobrych praktyk” każdego użytkownika wiatrówki

Zaczniemy od oczywistości – dbajmy o nasze wiatrówki. Ich stan mówi sporo o nas i o naszej kulturze technicznej. W końcu każdy, kto ją posiada rozumie, że o urządzenie, jakie by ono nie było, trzeba dbać, trzeba je starannie czyścić i konserwować. Zaniechanie tego sprawi, że sprzęt będzie bardziej awaryjny, a pewnego dnia popsuje się na dobre. Jeśli więc chcemy, by wiatrówka służyła nam jak najdłużej, miejmy to na uwadze. Kolejna sprawa to akcesoria i śrut. Nie powinniśmy kupować tych rzeczy na chybił trafił. Może się bowiem okazać, że amunicja jest niewłaściwa, latarka za ciężka, a kolimator nie pasuje, albo w ogóle jest niepotrzebny, bo strzelamy raczej na dalsze dystanse.

Nie modyfikujmy sprzętu chałupniczymi metodami, zwłaszcza, gdy się na tym nie znamy. Po pierwsze możemy wiatrówkę najnormalniej w świecie uszkodzić. A takie uszkodzenie może mieć przykre konsekwencje, tak dla nas, jak i dla sprzętu. Po drugie różne „usprawnienia” mogą sprawić, że energia pocisków wystrzeliwanych z naszej przeróbki przekroczy wartość 17 J. A taki sprzęt trzeba już rejestrować. Zobacz nasze środki do konserwacji wiatrówek.

Czytaj nasze poradniki