Kule gumowe RAM

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kule gumowe RAM, czyli baw się i ucz

Czym jest broń RAM?

Repliki RAM (Real Action Marker) cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Te strzelające specjalną amunicją często dość wierne kopie broni palnej można wykorzystywać tak do zabawy, kształtującej wiele dobrych strzeleckich nawyków, jak i samoobrony.

Repliki, zwykle wykonane z polimerów, są wytrzymałe oraz niezawodne. I zupełnie legalne. Jest tak, gdyż energia kinetyczna pocisku wystrzelonego z takiej repliki nie przekracza 17 dżuli. RAM jest dopuszczony do powszechnego obiegu i śmiało może go szukać na półkach w dobrych sklepach z militariami. Na przykład na combat.pl. Poniżej przyjrzymy się amunicji, którą zasilane są takie repliki.

Kule gumowe

Najpopularniejszą amunicję do broni RAM stanowią kule gumowe kal. .43, .50 lub .68 (wartości podano oczywiście w calach). Wykonane z wytrzymałego tworzywa o dobrych właściwościach balistycznych pozwalają na świetną zabawę lub realistyczny trening.

Zauważmy, że choć tego typu amunicja nie zagraża życiu, to trafienie gumową kulką może być dość bolesne. Repliki można więc stosować w samoobronie bez ryzyka „przekroczenia granic obrony koniecznej”. Cóż…. taki mamy klimat. Zresztą już sam widok pistoletu lub strzelby może podziałać na napastnika deprymująco.

Warto też pamiętać, że amunicja do RAM odkształca się po trafieniu i ewentualny „recykling” jest wysoce niewskazany. Może bowiem doprowadzić od poważnego uszkodzenia, nie najtańszej przecież, broni.

Kule gumowe fluorescencyjne

Na rynku można też znaleźć kulki gumowe posiadające właściwości fluorescencyjne. Taka amunicja, po uprzednim naświetleniu, emituje charakterystyczne zielonkawe światło.

Pozwala to, po pierwsze, na łatwe posługiwanie się takimi „świecącymi” kulkami nawet po zapadnięciu zmroku. Po drugie umożliwia śledzenie toru lotu pocisku wystrzelonego w kompletnych ciemnościach. Przyda się to zarówno w czasie sytuacji kryzysowej, jak i podczas zorganizowanych wieczorową porą koleżeńskich zawodów.

Kule gumowo-metalowe

Tego typu kulki zostały w trakcie procesu produkcyjnego wzbogacone drobinami metalu. W efekcie są one dużo cięższe i twardsze, niż ich wyłącznie gumowe odpowiedniki.

Sprawia to, po pierwsze, że ich lot jest „stabilniejszy”, co przekłada się oczywiście na celność. Po drugie mają one większą energię, co z kolej ma znaczenie, gdy repliki chcemy użyć do samoobrony. Mówiąc obrazowa, ktoś trafiony takim gumowo-metalowym pociskiem pogryzie z bólu własne sznurowadła.

Metalowe kule do RAM

Kule metalowe (kal. .68, .50 i .43) to najdroższy, ale i najbardziej precyzyjny rodzaj amunicji do replik RAM.

W ofercie sklepu Combat można znaleźć kulki wykonane z aluminium. Z racji na dużą masę i wysoką jakość wykonania posiadają świetne właściwości balistyczne – ich tor lotu jest stabilny a zasięg celnego ognia większy, niż ich gumowych odpowiedników. Ponadto kulki metalowe RAM są też w większym stopniu odporne na czynniki atmosferyczne (silny wiatr, zacinający deszcz itp.).