Optyka

Optyka

Optyka – wyposażenie przydatne nie tylko na wyprawie

Zobacz możliwości nowoczesnych przyrządów optycznych

W wolnych chwilach najczęściej wędrujesz? A może Pakujesz broń i jedziesz za miasto postrzelać do tarcz? Albo wychodzisz na wieczorny spacer, by obserwować skrzące się niebo? Niezależnie od tego, jaką formę aktywnego wypoczynku preferujesz, w sklepie combat znajdziesz przyrządy optyczne i akcesoria, które pozwolą Ci widzieć wyraźniej i zobaczyć więcej.

Lornetki – niezbędne przyrządy do obserwacji

Dobra lornetka to nieoceniony towarzysz każdej podróży. Dzięki niej dokładniej przyjrzysz się oddalonym od Ciebie obiektom, zjawiskom i zwierzętom. A to pomoże Ci nie tylko odkrywać piękno odwiedzanych miejsc, lecz także – przykładowo – umożliwi odpowiednio szybką zmianę obranej trasy lub tempa wędrówki. Ale lornetka przyda Ci się nie tylko podczas dalekiej wyprawy. Możesz przecież zabrać ją także na mecz lub na koncert, aby być jeszcze bliżej emocji.

Tylko czym powinna cechować się dobra lornetka? Przede wszystkim satysfakcjonującym przybliżeniem oraz solidną konstrukcją. Ważny jest również zakres obrazu. Jeśli chcesz obserwować ruchome obiekty, na przykład zwierzęta, sięgnij po sprzęt o wysokim kątowym polu widzenia – o wartości co najmniej 5 stopni. Dzięki temu śledzenie toru ruchu będzie łatwiejsze. Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób regulacji ostrości. Powinien być on na tyle intuicyjny, aby umożliwiać zmianę parametrów podczas obserwacji. Dobrze też, gdy lornetka jest lekka i posiada elementy antypoślizgowe oraz dopasowany futerał. To upraszcza korzystanie z niej i pomaga odpowiednio o nią zadbać. Sprawdź lornetki w sklepie internetowym combat.

Lunety celownicze – wykaż się mistrzowską celnością

Jedynie Ty i Twój cel. Widzisz go dokładnie i wiesz, kiedy wcisnąć spust, by oddać strzał w samą dziesiątkę. Właściwie dobrana luneta celownicza pomoże Ci doskonalić nie tylko Twoją celność, ale także technikę – na przykład poprzez odpowiednie układanie rąk, przyjmowanie optymalnej pozycji. A czym powinna się cechować dobra luneta celownicza? Na pewno musi być dopasowana do broni, jaką posiadasz. Jeśli jest to model generujący odrzut, priorytetowo potraktuj solidną konstrukcję lunety oraz jej wytrzymałość. To pozwoli dłużej cieszyć się funkcjonalnością akcesorium. Wybór zakresu przybliżenia dopasuj do preferowanej formy treningu strzeleckiego. Najlepszą propozycją są oczywiście lunety celownicze o regulowanym przybliżeniu. W takim sprzęcie po prostu samodzielnie dopasujesz widoczność do Twoich potrzeb. Ważnym udogodnieniem jest również powłoka filtrująca refleksy świetlne, która ułatwia oddawanie celnych strzałów w słońcu. Sprawdź lunety celownicze w sklepie internetowym combat.

Celowniki kolimatorowe – strzelaj szybko i bezbłędnie

Bierzesz udział w turniejach ASG i chcesz poprawić swoje statystyki? A może po prostu szukasz dobrego celownika na krótkie i średnie dystanse? Twoim oczekiwaniom sprosta celownik kolimatorowy. Ten przyrząd optyczny, gdy przez niego popatrzysz, pozwoli Ci dostrzec iluminację krzyżyka lub kropki. To za sprawą zjawiska kolimacji, czyli przetwarzaniu wiązek promieniowania na równoległe. A jak wybrać dobry celownik kolimatorowy? To zależy od rodzaju posiadanej przez Ciebie broni oraz od stylu, w jakim strzelasz. Do krótkich pistoletów i na bliskie dystanse najlepiej sprawdzą się lekkie przyrządy, które w bardzo niewielkim stopniu wpływają na pracę ręki. W przypadku większych odległości kolimator może być nieco cięższy. Ważne jednak, aby wyświetlana przez niego iluminacja (np. kropka lub krzyżyk) była niewielkich rozmiarów. Wtedy nie zasłoni odległych celów. Sprawdź celowniki kolimatorowe w sklepie internetowym combat.

Celowniki laserowe – sprawdzone w trudnych warunkach

Gdy cele szybko się zmieniają, a strzelać trzeba szybko, dobrym wsparciem okazuje się celownik laserowy. Taki przyrząd generuje wiązkę lasera, która ułatwi Ci namierzenie konkretnego obiektu i pozwoli we właściwym momencie nacisnąć spust. Wybór celownika laserowego również zależy od rodzaju Twojej broni i stylu strzelania. W pierwszej kolejności liczy się waga akcesorium. Im jest ono lżejsze, tym mniejszym stopniu wpływa na pracę ręki. Ważne są również dodatkowe udogodnienia, jak na przykład wbudowana latarka lub możliwość regulacji położenia przyrządu optycznego w taki sposób, aby dopasować jego działanie do własnych preferencji. Sprawdź celowniki laserowe w sklepie internetowym combat.

Teleskopy astronomiczne – tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Twoim celem nie są tarcze ani rzutki, lecz gwiazdy? Możesz obserwować je za pomocą lornetki, ale to tylko namiastka potencjału, jaki mają teleskopy astronomiczne. Te zaawansowane przyrządy optyczne – w zależności od modelu – pozwalają na przykład podziwiać kratery Marsa, pierścienie Saturna, odległe mgławice i gwiazdy. Podczas wyboru teleskopu astronomicznego weź pod uwagę przede wszystkim sposób, w jaki będziesz z niego korzystać. Jeśli chcesz zabierać go na wyjazdy, zadbaj to, aby całość była kompaktowa, a statyw i montaż – wytrzymałe oraz łatwe do złożenia. Gdy zamierzasz korzystać głównie stacjonarnie, możesz zdecydować się na bardziej zaawansowaną, wieloelementową konstrukcję. Jeśli chodzi o samą obserwację, to nie ma do niej teleskopu uniwersalnego. Pewne obiekty (zwłaszcza te rozległe) będą lepiej widoczne w urządzeniu o szerokim kącie, inne zaś – w lornetce o węższym polu widzenia. Sprawdź teleskopy w sklepie internetowym combat.

Akcesoria do przyrządów optycznych – zadbaj o prawidłowe działanie

Każdy przyrząd optyczny wymaga odpowiedniej dbałości. Tylko wtedy, jeśli jest regularnie czyszczony i odpowiednio konserwowany, zapewnia dobrą widoczność oraz długotrwałe działanie. Z pomocą przychodzą tu płyny do czyszczenia optyki i ściereczki, które nie tylko usuwają zabrudzenia, lecz również wzmacniają ochronę i odporność czyszczonych powierzchni. Sprawdź akcesoria do przyrządów optycznych w sklepie internetowym combat.