Namioty

Namioty

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Namioty — przenośne domy bliżej natury

Co daje nocleg pod namiotem?

Głęboki smak przygody pozna tylko ten, kto nocuje pod namiotem. Bowiem żaden hotel nie jest w stanie oferować tylu przyjemnych wrażeń słuchowych, zapachowych, a i innych doznań, które podsuwa w pakiecie gościnnym natura. W dodatku otrzymujesz to wszystko za darmo, nie musząc znosić, często hałaśliwych, ludzi. Mając taki przenośny dom, sam decydujesz, w jakim otoczeniu go postawisz, więc na pewno usytuowanie sprawi Ci radość. Pozostaje tylko wybrać właściwy egzemplarz, a nocne niebo roztoczy nad Tobą swe piękno.

Typy namiotów – który dla Ciebie?

Przeglądając akcesoria turystyczne i katalog namiotów, spotkasz podział uwzględniający ich przeznaczenie, toteż znajdą się tu obok siebie serie ekspedycyjne, namioty turystyczne, namioty biwakowe, namioty survivalowe a także np. namiot do ogrodu z 2-3 ściankami bocznymi - spełniający jedynie funkcję osłonową przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednakże tym, na co warto przede wszystkim zwrócić uwagę jest ich konstrukcja i tutaj masz do dyspozycji następujące wzory :

  • Klasyczny daszek, zwany potocznie „Chinką”. Kiedyś bardzo popularny, dzisiaj posiada niewielu fanów, ponieważ wyparły go bardziej funkcjonalne nowoczesne namioty turystyczne.
  • Model kopułowy – bez mocowania do ziemi. Możesz go przenieść i ustawić dowolnie, uwzględniając aktualny kierunek wiatru. W tej serii natkniesz się na wolnostojące igloo ze stelażem wewnętrznym, jak również z krzyżującymi się zewnętrznymi pałąkami. Im będzie ich więcej, tym większa stabilność, lecz kosztem wzrostu wagi. Ta chętnie wybierana budowa występuje także w wersji przytwierdzanej do podłoża za pomocą szpilek.
  • Typ tunelowy – wymagający starannego rozbicia i przyszpilenia do gruntu. Najlepsza opcja przy silnym wietrze z powodu aerodynamicznej formy. Przeważnie dysponuje dużym przedsionkiem, mieszczącym nawet 2 rowery. Ulubieniec amatorów zimowej aktywności.

Jaki namiot wybrać?

Wiadomo, że o wytypowaniu namiotu decyduje nie tylko jego szkielet. Wszystko zależy od tego, czy sam i na jak długo wybierasz się w plener. Podczas samotnego lub w duecie wypadu weekendowego wystarczy Ci mały, lekki, jednopowłokowy „domek”, ale mały namiot survivalowy nie spisze się już podczas dłuższej wyprawy w góry. W tym przypadku trzeba będzie zainwestować w solidniejszy model z tropikiem i stabilnym mocowaniem. Oczywiście należy też rozważyć, format powierzchni noclegowej, a to wiąże się z ilością towarzyszących Ci osób.

Jeśli masz w planie co najmniej 2 - tygodniowy pobyt poza miastem, to zazwyczaj zabierasz ze sobą więcej ubrań, sprzętu czy żywności. Must have to również wysokiej jakości karimata do spania. To wszystko wraz z Tobą musi znaleźć schronienie, zatem wypada rozejrzeć się za wariantem z przedsionkiem, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteś sam. Po wybraniu wielkości namiotu przychodzi pora na zmierzenie się z wagą. Ta bywa decydująca, gdy przemierzasz trudny szlak. Zatem sprawdź zawartość pokrowca i postaw na stelaż z rurek aluminiowych albo tańszego włókna szklanego.

Nie możesz też zapomnieć o zweryfikowaniu wodoszczelności tkaniny budującej schronienie i nieprzemakalności podłogi. Pamiętaj, że gwarancją suchości podłoża jest odporność na poziomie minimum 3000 mm słupa wody. Istotna także okaże się wentylacja dbająca o Twój komfort i usuwanie wilgoci z odzieży. Ta prawidłowa opiera się na wlocie pod drzwiami i wylocie u góry. Poza tym w niektórych przypadkach liczyć się będzie łatwość rozkładania – miej to również na względzie.

Co wyróżnia profesjonalne namioty turystyczne?

Mobilne schronienia renomowanych marek przygotowane są na różną aurę pogodową. Stąd linie namiotów na okres letni bądź zimowy oraz wielosezonowe - uwzględniające specyfikę poszczególnych pór roku. Przebywając w ich wnętrzu, nie obawiasz się burzy, porywistego wiatru, zimna czy dusznej nocy. Użytkownicy często wybierają polskie namioty turystyczne, gdyż są one lekkie, wytrzymałe i zapewniają wygodę, podobnie jak modele cenionych zagranicznych producentów.

Nowoczesne namioty survivalowe i turystyczne dostępne w różnych rozmiarach, kolorach, wyposażone czasem w kilka komór spełniają wymagania dzisiejszego podróżnika. Bowiem każdy zasługuje na „wigwam” wykonany po mistrzowsku i nieważne czy będzie to namiot moro 2- osobowy stapiający się z pejzażem czy „pawilon” w słonecznej barwie. Chodzi tylko o bezpieczeństwo odpoczynku, które gwarantuje dobrze zaplanowana trwała konstrukcja, porządny materiał i detale wykończeniowe. Takie namioty odnajdziesz teraz sklep combat.


Czytaj nasze poradniki