Akcesoria do optyki

Akcesoria do optyki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Akcesoria do sprzętu optycznego — nieoceniony dodatek

Dlaczego warto posiadać pomocnicze akcesoria do optyki?

Wchodząc w posiadanie dobrego sprzętu optycznego, trzeba pamiętać, że aby nie stracił on nic ze swojej wyjątkowości, musi być odpowiednio zabezpieczony. Zatem zarówno podczas transportu, jak i w stanie spoczynku powinien znaleźć schronienie we właściwie dobranym pokrowcu czy torbie. Przede wszystkim szczególnej troski wymagają narażone na uszkodzenia elementy optyczne.

Dlatego lornetki, lunety czy kolimatory dopominają się o stosowne osłonki łatwe w zdejmowaniu. Jeśli brakuje ich w zestawie, uzupełnij go niezwłocznie, a unikniesz zarysowań szkła i kłopotliwych zanieczyszczeń. Przy okazji postaraj się nabyć środki czyszczące do optyki, by szklane części pozostawały w nienagannej formie. Rozważ też zakup akcesoriów, które udoskonalą lub poprawią funkcjonalność Twoich narzędzi.

Jakie akcesoria do czyszczenia optyki?

Prawie wszyscy użytkownicy instrumentów optycznych mają świadomość, jak ważna jest dbałość o czystość szkieł i poszczególnych złączy obudowy. Bowiem tylko przy zachowaniu systematycznej konserwacji luneta celownicza, lornetka, teleskop lub aparat fotograficzny będzie działać efektywnie i długo. Kosmetykę można rozpocząć od usuwania kurzu, pyłków i smug z soczewek. W tym celu należy się zaopatrzyć w specjalny płyn, który nie uszkodzi powłoki antyrefleksyjnej szkła.

Przyda się także dedykowana do tych czynności ściereczka, za pomocą której rozprowadzisz środek myjący, a potem wypolerujesz powierzchnię. Zazwyczaj takie komplety czyszczące zawierają również pędzelek bądź szczoteczkę przystosowaną do eliminowania zabrudzeń i drobnych paprochów z krawędzi okularu i wszystkich zagłębień. W przypadku aparatów fotograficznych eksperci polecają ponadto wyspecjalizowane w przecieraniu szkła chusteczki oraz gruszki do przedmuchiwania zakamarków tego urządzenia.

Co usprawnia obsługę sprzętu optycznego?

Wielogodzinne czatowanie z lunetą celowniczą, teleskopem czy lustrzanką byłoby znacznie utrudnione, gdyby nie statyw. Za sprawą tego popularnego trójnogu Twoje zdjęcia wychodzą jak należy - bez zamazanych poruszeniem konturów, a pasy na tarczy Jowisza dadzą się dostrzec bez większego wysiłku. Natomiast przy oddawaniu strzału nie odczuwasz drgań, które mogą zaważyć na jego celności. Statywy nastawione na zróżnicowane misje mają przeważnie podgumowane nóżki oraz głowicę z systemem szybkiego blokowania.

W sprzedaży istnieją też prostsze rozwiązania takie jak uchwyty lub monopody. Korzystają z nich głównie amatorzy fotografowania „w biegu”, kiedy liczy się szybka reakcja i nie ma czasu na rozkładanie podpórek. A jeśli już mowa o statywach, to wypada także wspomnieć o adapterach, które umożliwiają poruszanie aparatem pod różnymi kątami. Pozostaje jeszcze sprawa przenoszenia w miejsce docelowe cennej optyki. I tu należy się chwila uwagi transporterom.

A należą do nich rozmaite pokrowce, torby i plecaki. Te akcesoria do optyki oferują profesjonalną osłonę wrażliwych instrumentów i co więcej komfortowe przemieszczanie się z nimi. Producenci proponują np. dla lornetek kompaktowe plecaczki noszone z przodu - trzymające się za pomocą wygodnych szelek, jak również inne wersje dostosowane do „cyfrówek” czy teleskopów. W tej kategorii wyszukasz bez trudu wyspecjalizowane futerały z przegródkami na gadżety fotografa bądź obszerniejsze plecaki na dodatkowe rekwizyty.

Które akcesoria optyczne pomagają w wykonywaniu precyzyjnej pracy?

Czasem napotkasz sytuacje wymagające od Ciebie wykonania precyzyjnych czynności i może się wtedy zdarzyć, że mimo dobrego wzroku nie będziesz w stanie dobrze wywiązać się z tego zadania. Z jakiego powodu? Ponieważ na przykład natrafisz na nieczytelny dokument albo instrukcję zapisaną bardzo drobną czcionką. Pomocna wówczas okaże się lupa, która wzmocni Twoje oczy do takiego stopnia, że nie umknie Ci żaden detal.

Z tym przyrządem dostrzeżesz wszystkie wady rysunku, niedoskonałości powierzchni, a nawet ukryte znaczenia obrazu. W dodatku nowoczesne warianty szkła powiększającego możesz zawiesić na szyi albo umocować na głowie – jeśli zajdzie potrzeba długodystansowej zegarmistrzowskiej dokładności i obecności światła LED. Pomyśl nad zasadnością tego zakupu, gdy będziesz przeglądać akcesoria do sprzętu optycznego w sklepie combat.

Czytaj nasze poradniki