Agregaty prądotwórcze

Agregaty prądotwórcze

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

3 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

3 produkty

Agregaty prądotwórcze — wynalazki wytrzymujące próbę czasu

Kiedy nieodzowne są przenośne agregaty prądotwórcze?

Chociaż prawdopodobnie nie uświadamiasz sobie tego w pełni, energia elektryczna towarzyszy Ci każdego dnia. Dopiero, gdy wichury i gwałtowne burze przerywają dostawę prądu, dociera do Ciebie, że nie obejrzysz ulubionego programu telewizyjnego, nie skorzystasz z Internetu, nie wydobędziesz aromatu z zimnej kawy, a do tego otoczy Cię uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie ciemność, której nie pokona nawet blask świec. Ten niespodziewany problem może jednak rozwiązać mały agregat prądotwórczy.

Dzięki niemu podłączysz najpotrzebniejsze w danej chwili urządzenia i spokojnie poczekasz na usunięcie awarii. Takie agregaty prądotwórcze przenośne spiszą się również w ogródku działkowym, domku letniskowym czy podczas biwaku zorganizowanym na odludziu. O ile modele o większych gabarytach i sporej mocy z powodzeniem wykorzystywane są przez organizatorów imprez plenerowych oraz pracowników budowlanych, o tyle kompaktowe wzory stanowią dobrą alternatywę wszędzie tam, gdzie brakuje innego źródła energii.

Na co zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy turystyczny?

Turystyczne agregaty prądotwórcze cechują się nie tylko różną wielkością i wagą, ale przede wszystkim odmienną mocą prądnicy, silnikiem, typem i jakością prądu oraz sposobem zasilania napędu. Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, dokonaj przeliczeń, jaka moc będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. W tym celu zsumuj moc pobieraną przez poszczególne urządzenia takie jak np. żarówki czy sprzęt AGD, które zamierzasz uruchamiać za pośrednictwem agregatu. Zazwyczaj te mobilne wersje posiadają moc: 0,9–10 kW.

W większości małe agregaty prądotwórcze wyposażone są w silniki benzynowe. Ich konstrukcja jest znacznie prostsza niż w przypadku wariantu z „sercem” diesla, a co za tym idzie łatwiejsza w serwisowaniu. Ponadto odznaczają się świetną wydajnością i niską emisją spalin, a więc nie szkodzą środowisku. Istnieją też ekologiczne agregaty zasilane gazem, lecz stanowią one najdroższą opcję. Rozważając zakup agregatu, sprawdź czy dysponuje czystą falą sinusoidalną odpowiedzialną za ochronę wrażliwego sprzętu elektronicznego.

Jeśli w centrum Twojego zainteresowania znajdują się nie egzemplarze stacjonarne, a wygodne w transporcie modele o niezbyt dużej wadze, to przejrzyj ofertę sprawdzonych producentów proponujących wyłącznie przetestowane przenośne agregaty prądotwórcze. Ceny ich są przeważnie niższe w porównaniu ze wzorami specjalistycznymi, mimo zastosowania szeregu rozwiązań technicznych poprawiających bezpieczeństwo, jak np. zabezpieczenie przed przeciążeniem i zwarciem oraz niskim poziomem oleju.

Kiedy lepszym wyborem jest mały agregat jednofazowy?

Agregaty prądotwórcze turystyczne ze względu na wykorzystane prądnice dzielą się na jednofazowe o napięciu 230V oraz trójfazowe o napięciu 400V. Który zatem lepszy? Pierwszy z nich wybierany jest głównie w celu podtrzymania aktywności urządzeń AGD, RTV oraz oświetlenia. Drugi zaś typuje się do zasilania elektronarzędzi czy wymagających urządzeń typu płyta indukcyjna w kuchence lub podgrzewacz wody.

Wielu użytkowników ceni go za uniwersalność przejawiającą się w obecności wejścia trójfazowego, jak również jednofazowego. Jednakże agregat z jedną fazą bywa prostszym rozwiązaniem, gdyż nie musisz się obawiać o jej przeciążenie, tak jak to ma miejsce w agregacie trójfazowym, gdzie trzeba pamiętać o równomiernym obciążaniu poszczególnych faz.

Silnik dwusuwowy czy czterosuwowy – który lepszy?

To kolejny problem, jaki możesz napotkać, wybierając agregat. Dwusuwowy silnik jest dużo mniejszy, ale i tańszy. Nie lubi jednakże długotrwałej pracy ze stałym obciążeniem, ale doskonale radzi sobie podczas krótszej aktywności z pełnym obciążeniem. Jeżeli potrzebujesz doładowywać urządzenia domowe przez kilka godzin, spisze się wzorowo, natomiast na całonocne działanie potrzebny będzie już większy i droższy „czterosuw”. Który sprosta Twoim oczekiwaniom? Poznaj agregaty prądotwórcze w sklepie combat i znajdź swój typ.


Czytaj nasze poradniki