Paliwo do kuchenek turystycznych

Paliwo do kuchenek turystycznych

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Paliwo do kuchenek turystycznych — niezbędny dodatek

Kiedy przydają się kuchenki turystyczne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego posiłek spożywany na świeżym powietrzu znacznie bardziej smakuje niż danie konsumowane w pomieszczeniu? Być może dzieje się tak za sprawą towarzystwa urokliwej przyrody albo po wysiłku fizycznym wzmaga się bardziej Twój apetyt. Niewykluczone też, że chwile relaksu sprzyjają degustacji i pełniejszemu odczuwaniu smaków. Dlatego też w scenariusz każdej wyprawy należy wpisać prowiant.

Sprawdź nasz poradnik: Co to jest bushcraft?

Do niego konieczny będzie kubek gorącego napoju, który ugotujesz na kuchence turystycznej. W sytuacji, gdy Twoje obozowisko lub miejsce piknikowe znajdzie się w głębi lasu albo w jego pobliżu nad jeziorem, raczej nie będziesz mógł rozpalić ogniska, ale wystarczający płomień podaruje Ci przenośna kuchenka. Zabierając ze sobą ten lekki i kompaktowy sprzęt, odkryjesz na nowo aromat kawy lub herbaty, który doda Ci energii i poprawi nastrój. Bez trudu przyrządzisz też ciepłe danie zaspokajające potrzeby organizmu.

Jakie paliwo do kuchenek turystycznych?

Kuchenki turystyczne mogą być zasilane różnymi rodzajami paliwa. W scenografię campingu wpisują się najczęściej modele z butlą gazową, którą bez trudu przewożą posiadacze samochodów. Natomiast mniejsze urządzenia na kartusze preferują turyści podróżujący jednośladem lub pieszo. Są one bowiem lekkie i zgrabne, więc nie przysparzają kłopotu w transporcie, a gaz często odpala się za pomocą wbudowanego zapalnika, toteż obsługa jest niezwykle wygodna.

Nie zasłużą jednak na medal w zimowych i chłodnych warunkach. Tutaj lepiej sprawdzą się kuchenki na paliwo płynne. Bazujące na benzynie, nafcie czy spirytusie nie zmniejszą efektywności podczas mrozów lub nagłego spadku ciśnienia. Jeśli producent wyposaży je w składaną nieskomplikowaną konstrukcję, mogą partnerować Twojej trudnej eskapadzie. Jednakże w przypadku zbyt dużego bagażu najlepiej sprawdzi się kuchenka na paliwo stałe w postaci kostek, pigułek lub żelu, bo posiada znikomą objętość.

Dlaczego warto wybierać paliwo stałe do kuchenek turystycznych?

Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu gabarytów plecaka podczas męczącej wędrówki, spraw sobie kuchenkę na paliwo stałe. Nie posiada ona zbyt dużej mocy, ale równoważy to przyjazną wagą oraz prostą budową. W dodatku działa przy użyciu bezpiecznego źródła zasilania, które wyróżnia się lekkością i poręczną formą. Tabletki w listku czy kostki pakowane w kartonik zajmują przecież minimalną ilość przestrzeni, a pozwalają się ulokować nawet we wnętrzu transportowanej kuchenki.

Mają też wiele innych zalet. Nie muszą na przykład obawiać się wilgoci, gdyż nie wchłaniają jej. Zatem nawet zmoczona kostka zbuduje dostateczny płomień. Gdy nadejdzie potrzeba szybkiego zagotowania wody, już po paru sekundach porcja paliwa przejmie ogień i utworzy równy błękitny snop rozgrzewający naczynie. Nie poczujesz nawet żadnego zapachu ani nie ujrzysz dymu, kiedy pojawi się wrzenie płynu. Po wypaleniu pozostanie w kuchence jedynie osad łatwy do usunięcia.

Żar potrzebny do przygotowania gorącego napoju będzie wymagał zastosowania na przykład 3 kostek 4g marki Esbit, ale przyszykowanie zupy wygeneruje już większe wymagania. W tym przypadku sprawdzą się „kwadraciki” 14 g. tego samego producenta albo piguły czy żele pozostałych wytwórców. Ich stopniowe uzupełnianie w palenisku kuchenki zapewni stały dopływ zasilania pod garnkiem ze strawą.

Jakie potrzeby, takie paliwo do kuchenek turystycznych

Wybór kuchenki turystycznej wiąże się z typem paliwa. Mając na uwadze czekające Cię misje, dokonasz właściwego zakupu i nie zabierzesz na survivalowe trasy ciężkiego, nieporęcznego akcesorium. Za to zadowoli Cię z pewnością kuchenka składająca się z kilku ścianek, zasilana paliwem stałym. Mimo niepozornego wyglądu, potrafi dostarczyć ciepły napar i doprowadzić do stanu spożycia liofilizowane danie. Obejrzyj, zatem przed wyprawą paliwo do kuchenek kuchenek turystycznych w sklepie combat i dopasuje je do swojego sprzętu.


Czytaj nasze poradniki