Airsoft

Airsoft

„Broń” na kulki, czyli sprzęt ASG. Jak go wybrać?

Kończysz kolejnego FPS-a lub film akcji, a na półce ląduje przeczytana książka o potyczkach z czasów II wojny światowej. Oczami wyobraźni widzisz się na polu walki, odtwarzając przygody zmyślonych bohaterów lub próbując przynajmniej w części przeżyć to, czego doświadczali ci prawdziwi. Chciałoby się przenieść swoje marzenia do realu. Twoje myśli zatrzymują się na haśle „paintball”. Szybko jednak kalkulujesz koszty. Do tego wygląd paintballowych replik niezbyt odpowiada prawdziwej broni. Jest jednak alternatywa – Air Soft Gun, zwany także Airsoftem lub ASG. Dowiedz się co to jest ASG i poznaj sprzęt airsoftowy, który oferuje Ci sklep ASG combat.pl.

Airsoft, ASG – co to jest?

Mechanizm działania replik ASG zbliżony jest do wiatrówek. Podobnie jak w ich przypadku, w replikach airsoftowych wykorzystuje się napęd oparty o gaz lub sprężone powietrze. Z tym, że moc tych replik jest znacząco mniejsza, ponieważ z definicji służą do bezpiecznego strzelania do innych osób. Częstym elementem jest silnik elektryczny, który umożliwia prowadzenie ognia pół- i w pełni automatycznego. Zasadniczą różnicą – także w odniesieniu do broni palnej – jest amunicja. Stanowią ją kulki o średnicy 6 mm, wykonane najczęściej z plastiku.

Porównując repliki ASG z bronią palną można wskazać także szereg innych odróżniających je cech. Sprowadzają się one do tego, że airsoftowego arsenału nie sposób traktować na równi z prawdziwym uzbrojeniem i wykorzystywać do treningu ściśle militarnego czy czynności zakładających wykorzystywanie siły ognia. Niemniej z użyciem replik ASG można śmiało trenować elementy taktyki czarnej i, w mniejszym stopniu, zielonej.

ASG znakomicie sprawdza się za to przy zabawie i rekreacji. Podczas spotkań airsoftowych odgrywa się fikcyjne scenariusze, samodzielnie przygotowane lub inspirowane np. grą, filmem czy innym dziełem kultury. Nierzadkie są też rekonstrukcje prawdziwych operacji wojskowych. Jest to więc opcja w sam raz dla amatorów akcji i miłośników historii, którzy jednocześnie lubią współpracę drużynową oraz ruch wysiłek fizyczny. Pamiętać należy jedynie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz reguł obowiązujących podczas rozgrywek ASG.

Pistolety i karabinki ASG – oręż airsoftowych wojowników

Airsoftowych replik jest na rynku tyle, że czasem trudno zdecydować jaki sprzęt ASG wybrać na początek. Pod względem wykonania wyróżnić można pistolety i karabinki wykonane z tworzywa, np. ABS, Full Metal (czyli metalowe) oraz łączące oba te rozwiązania. Jakkolwiek zazwyczaj większym uznaniem cieszy się druga opcja, warto pamiętać, że repliki ABS nie odstają aż tak bardzo pod kątem solidności wykonania czy odpowiedniej, przekładającej się na realistyczne odczucia wagi. Szczególnie, że polimery coraz częściej stanowią podstawowy materiał konstrukcyjny w broni ostrej.

Inny rodzaj podziału dotyczy napędu. Sprężynowe pistolety ASG i karabinki ASG i strzelby ASG przeładowuje się po każdym strzale. Jeśli wygodniejszy wydaje Ci się tryb półautomatyczny lub automatyczny, który daje możliwość strzelania seriami, umożliwią Ci go elektryczne repliki ASG, korzystające z akumulatorów. Podobną szybkostrzelność oferują gazowe pistolety i rewolwery ASG – zasilane tzw. Green gas lub CO2. Szczególnie pistolety uchodzą za najwierniejsze jeśli chodzi o stworzenie wrażenia realizmu. Dzieje się tak za sprawą odrzutu zamka przy oddawaniu strzału – jest to system Blow-Back / BB.

To, jaką „broń na kulki” wybrać zależy zatem od wielu czynników, związanych z indywidualnymi preferencjami, wśród których jest zarówno komfort użytkowania , jak i maksymalnie wierne odtworzenie korzystania z prawdziwej broni palnej. Sprawdź pistolety i karabinki ASG dostępne w combat.pl i znajdź najlepszy dla siebie model.

Strzelanie, transport, konserwacja, bezpieczeństwo - akcesoria ASG w sklepie Combat

Rozpoczynając zabawę w Airsoft należy brać pod uwagę nie tylko zakup repliki broni w sklepie ASG, ale również właściwych akcesoriów. Nie chodzi tu jedynie o samą amunicję czy odpowiednie dla danego napędu naboje CO2 lub pojemniki z green gasem. Są to także takie akcesoria, jak np. szybkoładowarki do kulek, ułatwiające sprawne uzupełnienie zawartości magazynków czy olejki silikonowe, pomocne przy czyszczeniu i konserwacji airsoftowego uzbrojenia. To również potrzebne przy transporcie i przechowywaniu replik pokrowce, służące do pomiarów prędkości wylotowych chronografy oraz niezbędne przy kalibracji przyrządów celowniczych tarcze i kulochwyty. Sprawdź ofertę ASG sklepu combat.pl i dobierz idealny dla siebie sprzęt i akcesoria ASG.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu ASG?

Kupując replikę powinniśmy przyjrzeć się jej napędowi – czy jest elektryczny, sprężynowy czy gazowy. Powinniśmy też rzucić okiem na jakość wykonania detali i ich spasowanie. Ważną kwestią są także osiągi repliki: jej zasięg, prędkość wystrzeliwanych kulek, szybkostrzelność itp.

Jaka replika ASG do 500 zł?

W tym przedziale cenowym znajdziemy całkiem porządne, choć głównie polimerowe, repliki broni długiej wyprodukowane przez firmy: Specna Arms, Cyma, Spartac. Jeśli chodzi o pistolety, to kupimy bardzo dobry, celny (i w pełni metalowy) sprzęt z systemem blow back.

Jakie kulki do ASG najlepiej wybrać?

Najlepiej sięgnąć po produkty sprawdzonych firm, np. Walther, Hekler&Koch lub Elite Force. Kulki tych producentów po pierwsze zapewniają lepszą celność, po drugie są lepiej wykonane (bardziej „kuliste”, jakkolwiek by to nie brzmiało) i mają ujednolicony rozmiar, dzięki czemu nie zacinają się w lufie.

Jak odpowiednio dobrać akumulator do repliki ASG?

Dobierając akumulator warto z jednej strony przyjrzeć się wydajności zastosowanych w urządzeniu ogniw, z drugiej zaś ilości wolnej przestrzeni, którą dysponujemy wewnątrz repliki. Zadbajmy też, by wszystkie wtyki były ze sobą kompatybilne.

Jaka bateria do repliki ASG?

Tu najlepszą opcją wydaje się być akumulator litowo-polimerowy (Li-Po). To kolejna generacja baterii, lżejsza i bardziej wydajna od swoich litowo-jonowych (Li-Ion) poprzedników. Akumulatory Li-Po całkiem nieźle radzą sobie nawet w niskich temperaturach.