Airsoft

Airsoft

„Broń” na kulki, czyli sprzęt ASG. Jak go wybrać?

Strzelanie na niby, wrażenia naprawdę

Kończysz kolejnego FPS-a lub film akcji, a na półce ląduje przeczytana książka o potyczkach z czasów II wojny światowej. Oczami wyobraźni widzisz się na polu walki, odtwarzając przygody zmyślonych bohaterów lub próbując przynajmniej w części przeżyć to, czego doświadczali ci prawdziwi. Chciałoby się przenieść swoje marzenia do realu. Twoje myśli zatrzymują się na haśle „paintball”. Szybko jednak kalkulujesz koszty. Do tego wygląd paintballowych replik niezbyt odpowiada prawdziwej broni. Jest jednak alternatywa – Air Soft Gun. Poznaj sprzęt ASG, który oferuje Ci combat.pl.

Airsoft – o co tu chodzi?

Mechanizm działania ASG zbliżony jest do pneumatyków. Podobnie jak w ich przypadku, w replikach airsoftowych wykorzystuje się napęd oparty o gaz lub sprężone powietrze. Zasadniczą różnicą – także w odniesieniu do broni palnej – jest amunicja. Stanowią ją kulki o średnicy 6 mm, wykonane najczęściej z plastiku. Porównując ASG z bronią palną można wskazać także szereg innych odróżniających je cech. Sprowadzają się one do tego, że airsoftowego arsenału nie sposób traktować na równi z prawdziwym uzbrojeniem i wykorzystywać do treningu ściśle militarnego czy czynności zakładających wykorzystywanie siły ognia.

ASG znakomicie sprawdza się za to przy zabawie i rekreacji. Podczas spotkań airsoftowych odgrywa się fikcyjne scenariusze, samodzielnie przygotowane lub inspirowane np. grą, filmem czy innym dziełem kultury. Nierzadkie są też rekonstrukcje prawdziwych operacji wojskowych. Jest to więc opcja w sam raz dla amatorów akcji i miłośników historii, którzy jednocześnie lubią współpracę drużynową oraz ruch fizyczny. Pamiętać należy jedynie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa oraz reguł ujętych w prawie ASG.

Pistolety i karabinki ASG – oręż airsoftowych wojowników

Airsoftowych replik jest na rynku tyle, że czasem trudno zdecydować jaki sprzęt ASG wybrać na początek. Pod względem wykonania wyróżnić można pistolety i karabinki wykonane z ABS (na bazie plastiku) oraz Full Metal (ze stopów metalu). Jakkolwiek często większym uznaniem cieszy się druga opcja, warto pamiętać, że repliki ABS nie odstają aż tak bardzo pod kątem solidności wykonania czy odpowiedniej, przekładającej się na realistyczne odczucia wagi.

Inny rodzaj podziału dotyczy napędu. Sprężynowe pistolety ASG i karabinki ASG przeładowuje się po każdym strzale. Jeśli wygodniejszy wydaje Ci się tryb półautomatyczny lub automatyczny, który daje możliwość strzelania seriami, umożliwią Ci go elektryczne repliki ASG, korzystające z akumulatorów. Podobną szybkostrzelność oferują gazowe pistolety ASG – green gas lub CO2 – które uchodzą za najwierniejsze jeśli chodzi o stworzenie wrażenia realizmu (dzieje się tak za sprawą odrzutu zamka przy oddawaniu strzału – jest to tzw. system Blow-Back / BB).

To, jaką „broń na kulki” wybrać zależy zatem od wielu czynników, związanych z indywidualnymi preferencjami, wśród których jest zarówno komfort użytkowania , jak i maksymalnie wierne odtworzenie korzystania z prawdziwej broni palnej. Sprawdź pistolety i karabinki ASG dostępne w combat.pl i znajdź najlepszy dla siebie model.

Strzelanie, transport, konserwacja, bezpieczeństwo - akcesoria ASG

Rozpoczynając zabawę w Airsoft należy brać pod uwagę nie tylko zakup repliki, ale również właściwych akcesoriów. Nie chodzi tu jedynie o samą amunicję czy odpowiednie dla danego napędu naboje CO2 lub pojemniki z green gasem. Są to także takie akcesoria, jak blokady spustu, uniemożliwiające oddanie przypadkowego strzału czy olejki siliconowe, pomocne przy czyszczeniu i konserwacji airsoftowego uzbrojenia. To również potrzebne przy transporcie i przechowywaniu replik pokrowce oraz służące do pomiarów prędkości wylotowych chronografy. Sprawdź ofertę combat.pl i dobierz idealny dla siebie sprzęt ASG oraz akcesoria RAM.