Sztućce i niezbędniki

Sztućce i niezbędniki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Niezbędniki i sztućce turystyczne — na podróże ze smakiem

Gdzie potrzebne są niezbędniki turystyczne

W erze dynamicznego rozwoju cywilizacji miasta tętnią życiem, a otaczającą nas przestrzeń wypełniają różnorodne intensywne dźwięki i pulsujące siłą obrazy. Ze względu na nadmiar tych bodźców większość ludzi poszukuje ukojenia na łonie natury. Dlatego też wędrówka z plecakiem czy biwak w zielonej scenerii lasu nie należy już do rzadkości. A relaks w towarzystwie szumu drzew i śpiewu ptaków okazuje się niezastąpiony.

W tych naturalnych dekoracjach przyrody zupełnie inaczej smakuje ciepłe danie. Jeśli jeszcze nie przekonałeś się o tym, teraz nadchodzi odpowiednia pora. Wystarczy tylko zabrać ze sobą składniki pożywienia, kuchenkę polową oraz sprzęt turystyczny, aby inaugurować leśną „ucztę”. Niezbędnik turystyczny w postaci sztućców ułatwi Ci zadanie, gdy będziesz przygotowywać posiłek, a także wspomoże wydobywanie gorących porcji z garnka i ich późniejsze konsumowanie.

Kiedy przydaje się popularny spork?

Do najbardziej znanych i najczęściej używanych niezbędników należy spork, czyli łyżkowidelec. Kiedyś przybierał on formę zmodyfikowanej łyżki z ząbkami, które upodobniały ją do widelca. Dzisiaj coraz częściej pod tą nazwą kryje się narzędzie posiadające z jednej strony główkę łyżki, a z drugiej widelec. Ten ostatni zazwyczaj dysponuje jedną ostrą krawędzią, która pełni rolę noża.

W ten sposób w jednym przyrządzie funkcjonują aż 3 sztućce. To wygodne rozwiązanie na dłuższy wyjazd, wycieczkę rowerową lub wypad za miasto, ponieważ spork jest wyjątkowo lekki i zajmuje mało miejsca. Ujmuje również przyjemnym wyglądem nietoksycznych syntetycznych tworzyw o pogodnych barwach. Z powodzeniem zatem może służyć maluchom, a nawet partnerować - po powrocie do domu - biesiadom dorosłych w ogródkach działkowych.

Z jakich materiałów wybierać sztućce turystyczne?

Zestaw sztućców turystycznych może być wykonany z różnych materiałów. Podróżom, którym przyświeca zwiedzanie, przeważnie asystuje wyposażenie turystyczne złożone z ultralekkich silikonów, bioplastików bądź melaminy. Naczynia oraz sporki z tworzyw sztucznych cenione są, gdy liczy się każdy gram bagażu, kompaktowość oraz estetyka. Z kolei profesjonalna wyprawa wymaga zaopatrzenia się w niezbędniki ze stali, aluminium lub tytanu.

Bowiem takie sztućce turystyczne wyróżniają się trwałością i pozostają w niezmienionym stanie przez wiele lat. Dlatego łyżka czy widelec ze stali nierdzewnej, choć nieco cięższe od plastiku, nawet przy intensywnej eksploatacji nie noszą śladów użycia. Podobnie jak niewiele ważące sztućce z aluminium anodowanego. A już najlepiej spisują się w trudnych warunkach akcesoria turystyczne z tytanu, gdyż odznaczają się odpornością na odkształcenia i korozję, a do tego mają niską masę.

Jakie niezbędniki turystyczne proponują znani producenci

W ofercie renomowanych marek spotkasz nie tylko rozmaite typy materiałów, ale i odmienne konstrukcje, ponieważ wraz z upływem czasu powstało wiele odmian niezbędników. Zatem obok klasycznego sporka znajdziesz niezbędnik turystyczny – sztućce składane, jak również zestaw grupujący łyżkę, nóż, widelec, korkociąg, otwieracze do butelek oraz puszek. Z powodzeniem zastąpią one popularne multitoole, gdyż dysponują najpotrzebniejszymi narzędziami na wypady outdoorowe.

Niektóre z firm proponują wieloelementowe zbiory przyrządów, wśród których królują sztućce, inne stawiają na pojedyncze egzemplarze dające się połączyć w pary sprzyjające kreatywności posiadacza. Mając na uwadze wygodną obsługę niezbędników i potrzeby klienta, projektanci lokują łyżkę wraz z nożem w oddzielnych modułach niż pozostałe narzędzia. Eksperci w tworzeniu akcesoriów outdoorowych nie zapominają też o ich transporcie, wyposażając komplet w zaczepy lub obdarowując go futerałem.

Zawsze też możesz skorzystać z prostych opcji bazujących na możliwości zmniejszania rozmiarów niezbędnika. Jeśli wybierzesz wersję składaną, Twoja łyżka lub widelec skróci się znacznie, aby dopasować się do reszty ekwipunku. Za to niezbędnik turystyczny wzorowany na szwajcarskim scyzoryku podaruje Ci dodatkowe instrumenty oraz zdolność odłączania sztućców. Jak widzisz wybór jest duży, więc wystarczy przeanalizować swoje preferencje, a potem wytypować właściwe niezbędniki w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki