Arafatki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Arafatki – praktyczna stylizacja przez cały rok

Skąd przywędrowały do nas arafatki?

W krajach Bliskiego Wschodu trudno wytrzymać mocno grzejące słońce i chłód nocy bez odpowiedniego nakrycia głowy. Dlatego powszechnie używa się kefii, czyli specjalnej chusty o charakterystycznym splocie. Ta sama chusta przybrała na terenie Europy nazwę arafatka. A wszystko za sprawą palestyńskiego przywódcy – Jasera Arafata, który się z nią nie rozstawał, więc stała się po prostu częścią jego wizerunku. Jednak to głównie amerykańscy i brytyjscy żołnierze pokazali jej przydatność i nieświadomie zachęcili do jej używania.

Z czego wynika popularność arafatki?

Po chusty, szaliki, apaszki oraz bandany sięgają kolejne pokolenia, bo to niezwykle praktyczna część garderoby, podkreślająca zarazem indywidualny styl. Ale dlaczego faworytką stała się arafatka? Ponieważ ma dużo do zaoferowania. Na początek otrzymasz miły dotyk stuprocentowej bawełny lub bawełny z domieszką wełny. W czasie noszenia zachwyci wytrzymałością, termoizolacją i zdolnością odprowadzania pary wodnej na zewnątrz.

W związku z powyższymi cechami arafatka potrafi Cię osłonić przed gorącymi promieniami słonecznymi, przejmującym wiatrem i zimnem, jak również przed rozmaitymi pyłkami krążącymi w powietrzu. Zastosowana w roli osłony twarzy sprawdzi się jako filtr nieutrudniający oddychania. Dzięki temu, że pozwala się wiązać i układać na różne sposoby, okryjesz zarówno szyję, jak i głowę czy usta wraz z nosem. W każdej chwili możesz zmienić jej przeznaczenie.

Komu potrzebna chusta arafatka?

Zalety arafatki docenili już amatorzy gier airsoftowych, wykorzystując ją w celach maskujących. Znana też jest w kręgach miłośników podróży, bo spisuje się na medal podczas zmiennych warunków pogodowych. Gdzie jeszcze można liczyć na jej pomoc? Zwinięta w szal ochroni w czasie szybkiej jazdy rowerzystę lub motocyklistę, a naciągnięta na twarz zabezpieczy ją przed kurzem i zimnymi powiewami.

Łatwo też przeistoczy się w kominiarkę, gdy wsuniesz ją pod kask i założysz okulary. Zyskasz dzięki temu perfekcyjną osłonę w pakiecie z kamuflażem. Arafatka jednokolorowa wykończona frędzelkami albo dwukolorowa zdefiniuje Twój trend w ubiorze. Jak żadna inna chusta zaakcentuje sportowe albo militarne upodobania, jednocześnie obdarzając Cię ciepłem i ochroną.

Arafatka wojskowa czy arafatka kolorowa?

Chusty wojskowe najczęściej przyjmują barwy ochronne. Dominuje tu khaki i oliwka w połączeniu z czernią. Złożone w trójkąt i przewiązane wokół szyi w każdej chwili mogą się przeobrazić w maskę utrudniającą rozpoznanie. Pasują do każdej odzieży militarnej, dlatego wybierają je fani tej estetyki. Wśród żołnierskich kefii spotkasz także odmiany w formie szala z bawełny stworzonego na bazie półelastycznej siatki. Rozłożony do kształtu płachty, świetnie spełni funkcję maskującą, skrywając akcesoria zbrojeniowe.

Jeśli jednak zależy Ci na chuście, która ciepłem otuli głowę lub szyję, a przy okazji ożywi Twoją garderobę, to zwróć uwagę raczej na czerwono-białą albo czarno-białą kratę. Na półkach sklepowych dostrzeżesz też inne kompozycje barw, które zespolą elementy Twojej garderoby. Ponieważ arafatka pozwala na oryginalne kombinacje wiązania, szybko uruchomisz kreatywność, tworząc własne stylizacje.

Jak wiązać arafatkę?

Sposobów na wiązanie arafatki jest wiele. Oprócz tradycyjnych turbanów i niby-kominiarek można formować bandanki, wsuwać chustę pod opaskę, by luźno opadała na ramiona, albo zrobić z niej pasek do spodni. Najczęściej jednak kształtuje się zawój chroniący głowę i twarz przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jak go ukształtować? Oto kolejne kroki:

  • Składasz kwadrat materiału na pół, aby uzyskać trójkąt.
  • Zakładasz tkaninę na głowę jak zwykłą chustkę, pamiętając, by krótszy kawałek zostawić z prawej strony, a dłuższy z lewej.
  • Teraz krótszy owijasz wokół szyi i podciągasz lekko do góry na wysokość ucha, a dłuższym zasłaniasz usta i nos oraz otaczasz z tyłu głowę, po to, by połączyć oba końce.
  • Po zrobieniu supełka wyrównujesz całość lekkimi muśnięciami dłoni.

To jedna z metod wiązania chusty, ale inwencja należy przede wszystkim do Ciebie. Zatem, skorzystaj z walorów jakie oferuje ta tkanina i wybierz dla siebie arafatki w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki