Teleskopy astronomiczne

Teleskopy astronomiczne

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Teleskopy astronomiczne – sięgnij gwiazd

Nie trzeba mieć romantycznego usposobienia, by zauroczyć się świetlistymi plamkami na atramentowym suficie nieba. To, co widzisz gołym okiem, już zatrzymuje Cię w miejscu z uniesioną głową, a jakie niesamowite wrażenie musi przynosić oglądanie gwiazd z bliska? Przekonasz się o tym, posiadając teleskop astronomiczny.

Teleskop astronomiczny – co to jest?

To przyrząd optyczny, przeznaczony do obserwacji nocnego nieba. Występuje w dwóch głównych rodzajach. Pierwszy z nich składa się z obiektywu i okularu połączonych tubusem, tworząc teleskop soczewkowy. Przypomina swą budową lunetę, jaką kiedyś posługiwał się Galileusz. Natomiast popularna konstrukcja serii Newtona opiera się na zwierciadłach. Na dnie tubusu ulokowane jest wklęsłe, które pełni rolę obiektywu, a drugie, czyli płaskie, kieruje promienie świetlne na okular, przez który będziesz patrzeć.

Kto wynalazł teleskop astronomiczny?

Przyrządy przypominające teleskop, a raczej lunetę, konstruowano już w starożytności, jednak jako pierwszy opatentował ten wynalazek w roku 1608 holenderski okulista – Hans Lippershey. Zaledwie rok później swój własny teleskop zbudował Galileusz i przy jego pomocy dokonał doniosłych odkryć na polu astronomii. Natomiast do dalszych usprawnień tego urządzenia przyczynił się Isaac Newton. Stąd wzięło się współczesne rozróżnienie na teleskopy z systemem Newtona bądź refraktory z odpowiednim układem soczewek w stylu Galileusza.

Jak wybrać teleskop astronomiczny?

Przed wyborem teleskopu odpowiedz sobie na kilka pytań. Przede wszystkim ważne będzie, co masz zamiar oglądać, gdzie ulokujesz się z przyrządem obserwacyjnym, jak duży masz budżet i jaka konstrukcja będzie najlepsza dla Ciebie. Bo na przykład teleskopy soczewkowe lepiej sprawdzą się w mieście, a znacznie bardziej zaawansowane modele zwierciadlane – na otwartej przestrzeni.

W obu przypadkach istotna będzie średnica zwierciadła i soczewki. Im większa, tym znaczniejsze powiększenie. Ponieważ powiększenie teleskopu to jego ogniskowa podzielona przez ogniskową okularu, to jeśli masz np. parametry 1200 mm/ 25mm, to uzyskasz obraz powiększony 48 razy. Warto też zwrócić uwagę na statyw, a dokładniej na jego głowicę. Musi być ona odpowiednio stabilna, aby kadr nie chybotał na wszystkie strony. Dlatego unikaj sprzętu z niepewnej dystrybucji.

Dla kogo teleskop soczewkowy?

Jeżeli teleskop chcesz przeznaczyć nie tylko do obserwacji nieba, lecz również do podglądania zwierzyny – ta wersja jest właśnie dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ oferuje ujęcia nieodwrócone, a do tego przyrząd jest lekki i poręczny, więc łatwo go zabrać ze sobą w plener. I chociaż ma ciemniejszą optykę od swego zwierciadlanego, to świetnie się sprawdza podczas podglądania Księżyca, Słońca czy planet, nawet przy niebie zasnutym światłem miejskich latarni. Dobrze tylko, gdy jego soczewka ma przynajmniej 50 mm.

Teleskop zwierciadlany – jeśli chcesz ujrzeć więcej

Ten typ nie umożliwi Ci zobaczenie piękna natury, bo daje obraz odwrócony, za to zaprowadzi Cię tam, gdzie rozpoznasz mgławice czy galaktyki. Tylko jak wybrać odpowiedni teleskop zwierciadlany? Weź pod uwagę powiększenie, nie zapominając o tym, że może ono wynosić maksymalnie dwukrotnie średnicę soczewki i półtorakrotnie średnicę lustra, bo inaczej kadr będzie zaciemniony i niewyraźny.

Możesz również zastosować np. soczewkę Barlowa, która jeszcze bardziej przybliży Ci planety. Przyda się też dodatkowo szukacz, czyli lunetka o małym powiększeniu i szerokim kącie widzenia, pozwalająca namierzyć poszukiwany cel. Jeśli możesz wydać więcej, pomyśl o napędzie z funkcją „go to” ułatwiającą odnajdowanie obiektów na niebie po wybraniu ich na specjalnym pilocie.

Jaki montaż dla Ciebie?

Może azymutalny? Pozwala obracać teleskop w linii góra – dół i dookoła. Nada się do obserwacji natury i nocnego nieba oraz do robienia zdjęć. Albo paralaktyczny – ustawiany zgodnie z kierunkami świata i osią obrotu Ziemi. Z jego pomocą wykonasz zdjęcia o długim czasie naświetlania. Montaż z napędem będzie sam podążał za pozornym ruchem nocnego nieba. Bez względu na to jaki model wytypujesz, zyskasz wrażenia niedostępne dla nieuzbrojonego oka. Dlatego sięgnij po teleskopy astronomiczne w sklepie combat.

Wróć do wszystkich produktów w kategorii optyka