Hamaki

Hamaki

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Hamaki — posłania z widokiem na niebo

Dlaczego warto mieć hamak?

Widujesz go najczęściej na folderach reklamowych biur podróży, jak łagodnie opadającą linią łączy wysmukłe palmy. Wypoczywa na nim opalona dziewczyna z błogim uśmiechem albo radosny dzieciak. Patrząc na nich, tworzysz w wyobraźni obraz pełnego relaksu i beztroski. I tego właśnie możesz od niego oczekiwać. Hamak ogrodowy zawieszony w kąciku sadu, na działce, w pobliżu rzeki, bądź jakimkolwiek innym miejscu podaruje Ci wyciszenie płynące z łagodnego kołysania.

Natomiast otoczenie przyrody wyzwoli kojący spokój. Płynące leniwie chwile będą sprzyjały odprężeniu, które uruchomi marzenia, zachęci do czytania albo sprowadzi drzemkę. Te zalety wiszącego łóżka doceni każdy pragnący sjesty, ale turysta ruszający na pieszą wędrówkę zabierze ze sobą nieco inny hamak outdoorowy. Dla niego bowiem najważniejszy okaże się wypoczynek regenerujący siły. W tym przypadku hamak stanie się wygodnym posłaniem - oderwanym od twardej, wilgotnej ziemi.

Co wziąć pod uwagę, wybierając hamak?

Wiadomo, że najważniejsze jest przeznaczenie sprzętu. Nie spakujesz przecież siatkowej „huśtawki” na wyprawę w góry. Twój hamak turystyczny powinien być wykonany z solidnego wytrzymałego materiału, odpornego na przetarcia i kapryśne warunki atmosferyczne. Poza tym musi dźwignąć Twój ciężar, więc sprawdź jego maksymalne obciążenie, aby uniknąć niespodziewanych lądowań. Nie przeocz też sprawy długości – im większy model, tym mniej niespodzianek. No i zawsze liczy się łatwość montażu.

Jaki hamak turystyczny najlepszy?

Nocleg w hamaku to prawdziwe wyzwanie. Aby dobrze się wyspać, trzeba mieć komfortowe i bezpieczne schronienie. Czyli jakie? Przewiewne na gorące letnie noce i równocześnie dostatecznie chroniące przed ewentualnym chłodem. W roli otulającego kokonu sprawdzi się materiał o mocnym splocie, odporny na tarcie, a więc poliamid, poliester, a najbardziej nylon spadochronowy. Ten ostatni, dzięki dużej sprężystości, zagwarantuje Ci wygodną pozycję. Nie utrudni też zmiany położenia ciała, subtelnie z Tobą współgrając.

Przeczytaj nasz poradnik co zabrać pod namiot

Przed zaśnięciem przydałoby się odgrodzić od uciążliwych insektów, dlatego warto zainwestować w hamak turystyczny z moskitierą. Cieniutka zasłonka, nieutrudniająca oddychania, bywa zbawienna, gdy do akcji ruszają rozmaite owady latające i biegające. Mając ją na wyposażeniu „leśnego łóżka”, zasuwasz zamek i zamykasz oczy bez obaw o sąsiedztwo niechcianych lokatorów. W taki oto sposób w przyjaznej aurze przyrody zregenerujesz organizm, aby ze zdwojoną energią przywitać nowy dzień.

Jaki hamak survivalowy na daleką wyprawę?

Oprócz wyżej wymienionych cech, na dalekie wojaże potrzebny będzie lekki hamak turystyczny. Model, który niewiele waży, a do tego przybiera po złożeniu kompaktowe kształty - to rozwiązanie idealne, bo podczas marszu z plecakiem liczy się każdy gram. Dobrze, gdy wraz z „koją” znajdują się akcesoria pomocne w instalowaniu jej. Karabinki, cięciwy i przedłużacze znacznie usprawnią przygotowanie legowiska. Za to konstrukcja łącząca cechy worka i pokrowca ułatwi pakowanie oraz rozkładanie.

Sprawdź polecane wpisy z kategorii bushcraft i survival na naszym blogu

Przebywanie na obcym, dzikim terenie wymaga przezorności ze strony poszukiwacza przygód, dlatego powinien on zadbać o posłanie izolujące go od wszelkich niebezpieczeństw. Z tej roli wywiąże się przede wszystkim hamak z moskitierą zintegrowaną z całością. W połączeniu z trwałym splotem tkaniny oraz podwójnymi przeszyciami albo dodatkowymi wzmocnieniami, stworzy ona trudny do zdobycia i zniszczenia „kojec”.

Opłaci się również zwrócić uwagę na pożyteczne udogodnienia oferowane przez niektórych producentów. Pojawiają się one w postaci wewnętrznych kieszeni, schowków i pętelek. Do czego są potrzebne? Pozwalają umieścić w zasięgu ręki najpotrzebniejsze przedmioty, takie jak latarka, telefon, dokumenty czy multitool. Zatem, poznawaj świat i delektuj się nim w pozycji leżącej, wybierając hamaki ze sklepu combat.


Czytaj nasze poradniki