Lornetki

Lornetki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

2 produkty

Lornetki – poznawaj świat z bliska

Co to jest lornetka?

Przyrząd optyczny składający się z dwóch lunet, połączonych równolegle, znany jest powszechnie pod nazwą lornetka. Służy on do obserwacji znacznie oddalonych od obserwatora obiektów. Podglądanie zwierząt ukrytych w zaroślach, przyglądanie się wierzchołkom niedostępnych gór lub obserwacja gwieździstego nieba możliwe są właśnie dzięki niej.

Jak działa lornetka?

Podstawowe części lornetki to obiektyw, pryzmaty i okulary, ulokowane w szczelnej obudowie. Obiektyw wychwytuje jak największą ilość światła, by potem przekazać obraz do ludzkiego oka w formie równoległych wiązek. Ten obraz jest rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony, a chodzi przecież oto, by był powiększony i prosty. Dlatego właśnie są okulary, które działają jak lupa oraz układ pryzmatów przywracający realne ujęcie. W ten sposób przed Twoimi oczami pojawia się wycinek środowiska w znacznie większym formacie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lornetki?

Najważniejsze cechy tego przyrządu mieszczą się w dwóch liczbach widocznych przy nazwie produktu, np.10x50. Pierwsza z nich oznacza powiększenie, druga średnicę obiektywu w milimetrach. Im wyższa apertura (średnica), tym jaśniejszy i lepszy obraz, co ma znaczenie w przypadku obserwacji gwiazd czy natury o zmroku. Z drugiej jednak strony, lornetki o mniejszym powiększeniu dają większe pole widzenia. Ty decydujesz, co korzystniejsze dla Ciebie.

Przed zakupem warto sprawdzić, jaki rodzaj pryzmatów zastosowano w danym modelu. Soczewki porropryzmatyczne wymagają konstrukcji, w której obiektywy są dalej niż okulary, więc rozmiary przyrządu są większe, ale za to jakość widoku lepsza. Z kolei pryzmaty dachowe pozwalają na bardziej zwartą budowę, co przekłada się na niższą wagę sprzętu. Będą więc idealne do dziennego podglądania natury.

Ważne też okażą się warstwy antyrefleksyjne, korygujące kontrast obrazu oraz podnoszące sprawność optyczną lornetki. W każdej sytuacji sprawdzą się odpowiednio wyprofilowane muszle okularów, podobnie jak ergonomiczny i antypoślizgowy korpus ułatwiający trzymanie w ręku. Funkcjonalność danego modelu może podnieść także możliwość regulacji ostrości i dostosowanie jej do widzenia użytkownika.

Dla kogo dalmierz?

Szczególny typ lornetki z dalmierzem cieszy się uznaniem wśród podpatrywaczy życia zwierząt, myśliwych oraz pracowników mundurowych. Chociaż zasiada na wyższej półce cenowej, zyskuje uznanie wysokim poziomem technologicznym, ponieważ oprócz znakomitej optyki posiada opcje pomiaru odległości. Dalmierze laserowe mają również doskonałą mechanikę i niewielkie rozmiary. Jeśli chcesz ujrzeć wszystkie detale w idealnie ostrym obrazie, przyda Ci się ten specjalistyczny przyrząd.

Jaka lornetka do obserwacji ptaków?

Podczas śledzenia skrzydlatych stworzeń potrzebny jest refleks. Dlatego Twój sprzęt powinien być lekki i poręczny, abyś w każdej chwili mógł przystawić lunetki do oczu. Ponieważ obserwacje zazwyczaj prowadzi się o poranku lub w środku dnia, zadbaj o jak największe pole widzenia oraz jasność obrazu, którą obliczysz dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie. I tak na przykład lornetka 10X50 da bardziej przejrzysty kadr niż ta z parametrami 20x50. Wybierając konstrukcję porro, otrzymasz świetny efekt w 3D.

Bliżej gwiazd – lornetka do obserwacji nieba

Aby ujrzeć na własne oczy interesujące obiekty na niebie, niepotrzebny jest teleskop astronomiczny, wystarczy dobrze dobrana lornetka i znajomość mapy nieboskłonu. Wybrany przez Ciebie egzemplarz powinien posiadać dużą zdolność zbierania światła, więc wskazana jest apertura 50 mm. Do obserwacji rozgwieżdżonego sklepienia nad miastem, gdzie unosi się poświata, polecany jest model o parametrach 10x50. Lornetka charakteryzująca się dużo większym obszarem widzenia niż teleskop, sprawi dużą radość każdemu pasjonatowi astronomii.

Która lornetka na prezent dla dziecka?

Przyrząd optyczny w postaci lornetki to niebanalny i mądry podarunek dla pociechy. Dzięki niemu dostrzeże świat w innym wymiarze i naocznie pozna tajniki książkowej wiedzy. Pierwsze urządzenie do badania otoczenia powinno wpasować się w dziecięce rączki, dlatego jego gabaryty nie mogą być duże, a ciężar odczuwalny. Dla rozbudzenia ciekawości przyda się szerszy zakres patrzenia, zatem trzeba będzie zrezygnować ze znacznego powiększenia. Bądźcie wnikliwymi obserwatorami życia, poznając jego detale przy użyciu lornetki ze sklepu Combat.


Czytaj nasze poradniki



Ostatnio dodane na naszym kanale YT:


Jak wybrać lornetkę?