Krótkofalówki - radiotelefony

Krótkofalówki - radiotelefony

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Krótkofalówki – radiotelefony — na szybkie nawiązanie komunikacji

Jak działają krótkofalówki?

Przenośny radiotelefon, czyli krótkofalówka jest urządzeniem umożliwiającym nawiązanie kontaktu na odległość od kilku do kilkunastu kilometrów w obszarze wolnej przestrzeni. Natomiast w warunkach zabudowy miejskiej może to być tylko 500 m. Telefon radiowy działa w zakresie fal o częstotliwości od 3 do 30 Mhz, a jego zasięg warunkuje moc nadajnika oraz czułość odbiornika. Nie bez znaczenia jest też wybór pasma radiowego. Stawiając na CB, otrzymasz bowiem możliwość kontaktu na większą odległość niż w przypadku PMR.

Kiedy radiotelefony stają się nieodzowne?

Podczas wędrówek po nieznanych terenach czy górskich ścieżkach może się zdarzyć sytuacja, w której konieczna będzie pomoc służb ratunkowych albo osób trzecich. Twój smartfon nie wszędzie „złapie” zasięg, a i bateria bez doładowania nie posiada wiecznej mocy. Za to w roli niezawodnego pomocnika spisze się krótkofalówka pracująca w paśmie CB. Utrzyma ona zasięg nawet kilkudziesięciu kilometrów. Ponadto należy do ulubionych środków komunikacji kierowców.

Dlatego też możesz liczyć na nawiązanie z nimi łączności poprzez radiotelefon samochodowy, który zawsze mają w zasięgi ręki. Co więcej, na CB radio znajdziesz specjalny kanał 9 – służący wyłącznie do wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Jednakże pewnie szybciej „złapiesz” jakiegoś odbiorcę na kanale 19 – popularnym wśród prowadzących pojazdy. Dzięki błyskawicznemu przekazaniu alarmującej informacji, zastopujesz konsekwencje przykrych zdarzeń.

Dla kogo krótkofalówki profesjonalne?

Zawodna czasem sieć komórkowa bywa w niektórych okolicznościach z powodzeniem zastępowana radiotelefonami. Są one dużo tańsze i posiadają wielodniową energię działania. Poza tym pozwalają na natychmiastowe wyemitowanie komunikatu, bez odblokowywania panelu sterującego i szukania numeru. Stąd ich powodzenie u pracowników służb mundurowych oraz GOPR-u - wykonującego zadania na dużej niezalesionej mocno przestrzeni.

Krótkofalówki wojskowe, należące do sprzętu profesjonalnego, doceniają również „wilki morskie” korzystające z łączności w otwartym rejonie. Przydają się także grzybiarzom, kiedy Ci w poszukiwaniu najlepszych okazów zaczynają błądzić pośród drzew, ale i fanom wędrówek dzikimi ścieżkami. Zdarza się również, że są nieocenione podczas wycieczek w grupach, gdy trzeba zgrać trasę i czas marszu. Jeżeli nie potrzebujesz rozmowy z licznymi wątkami, a tylko treściwego przekazu, przenośny radiotelefon jest właśnie dla Ciebie.

Jak sprawnie nawiązać komunikację?

Aby nadawanie i odsłuch działały bez zarzutu, należy mieć radio nastawione na tę samą częstotliwość, co odbiorca. Zatem na obu krótkofalówkach wybierasz identyczny kanał. Jeśli jednak natrafisz na zakłócenia w postaci słyszalnych w tle dialogów, raczej go zmień, ponieważ Twój przekaz nie będzie czytelny. Pamiętaj też o wybraniu jak najwyższego miejsca przeprowadzania emisji i w trakcie przesyłania wiadomości trzymaj krótkofalówkę w pozycji pionowej.

Który telefon radiowy zasługuje na uwagę?

W sprzedaży spotkasz krótkofalówki pracujące na szerokim zakresie częstotliwości, a więc wykorzystywane do misji porządkowych, ratowniczych czy organizacyjnych oraz wersje dedykowane na górskie wycieczki bądź zabawy rekreacyjne w plenerze. Jako ich uzupełnienie często występują mikrofonogłośniki kompatybilne z konkretnymi urządzeniami. W przypadku, gdy zależy Ci np. na wyposażeniu auta w bazowy radiotelefon samochodowy, taka gruszka wraz z anteną zewnętrzną usprawni jego obsługę.

Z kolei na wymagających klientów czekają wzory dysponujące dodatkowymi funkcjami takimi jak np. Dual Watch. Za jej sprawą następuje jednoczesny nasłuch 2 kanałów i sprzęt samoistnie przełącza się na częstotliwość, w której pojawia się transmisja. Radość użytkownikom może też sprawić obecność radia FM, złącze typu Kenwood albo wbudowana latarka w parze z wyświetlaczem LCD. Takie wzbogacone oraz proste krótkofalówki – radiotelefony oferuje Ci dzisiaj sklep combat, skorzystaj zatem z okazji zakupu.


Czytaj nasze poradniki