Termosy

Termosy

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Termosy — zamiast postoju w punkcie gastronomicznym

Do czego przydaje się termos turystyczny?

Dobry termos w zasięgu ręki to świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Służy bowiem gorącym napojem albo zimnym z nutką orzeźwienia. Zatem warto go zabrać ze sobą na wycieczkę, weekendowy wypad za miasto czy do pracy. Termos, który długo trzyma ciepło okaże się nieoceniony szczególnie wtedy, gdy wyruszysz w góry, a zmienna pogoda pogorszy Twój nastrój. Dzięki niemu kilka łyków gorącej kawy doda Ci nowej energii.

Małe termosy dobrej jakości będą także nieocenionym pomocnikiem podczas każdej aktywności fizycznej, tak tej na świeżym powietrzu, jak i praktykowanej w zamkniętych pomieszczeniach. Jako że mogą zawierać kawę, herbatę bądź inny ulubiony napój, szybko ugasisz pragnienie i uzupełnisz niedostatek wody w organizmie. Z kolei nieco większe termosy obiadowe podarują Ci gotowy posiłek, którego smak docenisz na łonie natury lub w biurze, gdy nadejdzie stosowna pora.

Jaki termos zabrać ze sobą w góry?

To jaki wybierzesz termos w góry, zależeć będzie przede wszystkim od Twoich preferencji, ale na kilka aspektów trzeba zwrócić baczniejszą uwagę. Pierwszą sprawą jest pojemność, wiążąca się z ciężarem. Maszerując z plecakiem, raczej próbujesz ograniczyć bagaż, toteż z myślą o Twoich potrzebach powstał termos górski - mieszczący uniwersalne 0,75litra płynu. Zawsze też możesz skorzystać z pojemników termicznych oferujących 0,5l czy nawet nietypowe 670ml.

A teraz kwestia najważniejsza, czyli wskazanie na termos długo trzymający ciepło. Producenci zazwyczaj informują, o ile stopni zmienia się temperatura napoju w danym egzemplarzu w miarę upływu czasu. W takim razie typując swój model, sprawdź, czy zapewni Ci pożądaną ciepłotę przez dobę, jak czyni to naprawdę dobry termos do kawy. Weź również pod uwagę szczelność korka i ergonomiczną budowę oraz antypoślizgową powłokę zewnętrzną, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trasie.

Jaki termos kupić?

Wspomniana wcześniej wielkość termosu odgrywa istotną rolę, albowiem od niej zależy, ile osób i w jakim stopniu zaspokoi pragnienie czy apetyt. Najczęściej spotkasz wersje 0,5 l , 0,75 l, 1 litr albo 1,5 l. Gabaryty butelki termicznej dopasujesz więc bez trudu do rodzaju zadania. Mniejszy i poręczniejszy wzór zadowoli Cię w trakcie pokonywania trasy rowerowej bądź krótkiej eskapady do lasu, a pojemniejszy usatysfakcjonuje po wielogodzinnej podróży.

Tak na szlaku górskim, jak i w innych okolicznościach liczyć się będzie termos utrzymujący temperaturę wyjściową przez dłuższy czas. I chociaż spadnie ona po 6 godzinach np. z 98º C do 75º C, to nadal wypełniająca wnętrze termosu herbata zadowoli Cię gorącym aromatem. Jednakże stanie się tak tylko wówczas, gdy przed zakupem przejrzysz zakres temperatur, jaki oferuje konkretne naczynie. Posiadając taką wiedzę, pozbędziesz się ewentualnych rozczarowań.

Niebagatelną misję we wszystkich typach termosów pełni korek, bowiem zabezpiecza zawartość i jej wyjściową temperaturę. Dlatego należy mu się trochę uwagi. Tradycyjna nakrętka wyposażona w uszczelkę domyka perfekcyjnie termos na herbatę, jednak po jej odkręceniu ucieka sporo ciepła. Inaczej wygląda sprawa w przypadku korka z guziczkiem, otwierającym jedynie zawór, dzięki czemu nie następuje wychłodzenie napoju. Pierwsze zamknięcie jest wygodne, drugie użyteczne, a wybór należy do Ciebie.

Czym cechują się profesjonalne termosy turystyczne?

Naczynia biwakowe prezentują obszerną kategorię, wśród której wysoką pozycję zajmują czajniki turystyczne, kubki, termosy obiadowe, no i oczywiście termosy podróżne. Pomimo uprzywilejowanego statusu pojemników niezbędnych, nie wszystkie zasługują na miano mistrzowskich. Aby je zdobyć, trzeba przecież zadowolić użytkownika niezawodnością, wytrzymałością oraz wygodą obsługi. Tak jak to czynią termosy profesjonalne.

Nowoczesne wzory dysponują podwójnie izolowanymi ściankami, wobec tego pachnąca kawa pozostaje na długo w niezmiennej postaci, a zimny nektar urzeka swym chłodem. A to nie wszystko. Te termosy wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, toteż łatwo je utrzymać w czystości i uchronić przed pochłanianiem zapachów. W związku z tym napełnisz je, czym zechcesz, bez obaw o zakłócenie doznań smakowych. Co ciekawe, w niektórych seriach otrzymasz innowacyjne nakrętki zapobiegające wyciekowi cieczy lub 2 typy korków.

Pozwoli Ci to na samodzielny dobór zamknięcia. W liniach profesjonalnych ważny jest każdy detal, zatem nie powinny Cię zaskoczyć zdejmowane lub składane uchwyty bądź udogodnienia w postaci otuliny dbającej o nienaruszony kształt naczynia w razie upadku. Wybierając termosy renomowanych producentów, zyskujesz bezawaryjny przedmiot na lata, przy okazji cieszący wyjątkowym wyglądem. Teraz takie termosy dostaniesz w sklepie combat, więc nie zwlekaj z decyzją.


Czytaj nasze poradniki