Kuchenki turystyczne

Kuchenki turystyczne

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kuchenki turystyczne – szczypta przyjemności dodana do wyprawy

Kuchenka biwakowa – czy niezbędna?

Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek wyprawę bez dodającego energii i poprawiającego nastrój łyku gorącego napoju. Jeżeli przewidujesz na trasie marszu spotkanie schroniska, karczmy czy zajazdu, problem ciepłego posiłku masz rozwiązany. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja, gdy czekają na Ciebie bezdroża i oddalone od siedzib ludzkich lasy. Wtedy pojawia się konieczność samodzielnego wskrzeszenia ognia, który podgrzeje wodę lub przysłuży się do przygotowania strawy. W takiej sytuacji obowiązkowa okazuje się kuchenka przenośna.

Kuchenki turystyczne – który typ dla Ciebie?

Chociaż sama nazwa przywodzi na myśl urządzenie niemałych gabarytów, to kuchenka dla turysty potrafi przyjąć naprawdę kompaktowe rozmiary. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i miejsca postoju. Do wyboru masz 3 podstawowe kategorie zasilane odmiennym paliwem. Najbardziej popularne na placach biwakowych są kuchenki turystyczne działające na kartusze, czyli pojemniki z gazem jednorazowego użytku. Lekkie, poręczne, niebrudzące naczyń są ideałem, gdy nie potrzebujesz gotować w niskich temperaturach otoczenia.

W zimowej czy późnojesiennej aurze lepiej sprawdzi się model na paliwo ciekłe. Wykorzystujący benzynę, denaturat czy spirytus, nie zmniejsza wydajności pod wpływem spadku ciśnienia lub znacznego ochłodzenia. W dodatku producenci zatroszczyli się o zmniejszenie jego wagi i wygodną obsługę, więc może Ci towarzyszyć podczas uciążliwych eskapad.

Natomiast w przypadku przepełnionego plecaka przyda się produkt cechujący się minimalną objętością, a więc kuchenka na paliwo stałe w postaci kostek lub żelu. Ten rodzaj paliwa jest zresztą bardzo uniwersalny. Grunt to chronić rozpaloną kostkę przed wiatrem. Tu pomocna okaże się konstrukcja kuchenki – zazwyczaj wyposażona w odpowiednie osłonki.

Zestawy uniwersalne – na różne warunki

Miłośnicy pikników, ale i podróżnicy ceniący smak przygody w nieznanym terenie powinni być zadowoleni z kuchenek wielofunkcyjnych. Ich przydatność polega na tym, że oferują kilka opcji wykorzystania. Pierwszą – z użyciem paliwa stałego, które lokuje się w koszyczku osłaniającym wkład przed wiatrem. Drugą – z zastosowaniem spirytusu, benzyny albo denaturatu, gdy potrzebne jest szybsze działanie. Trzecią z gazem – po dokupieniu odpowiedniego zestawu.

Oprócz szansy wypróbowania różnego zasilania, dzięki zestawom zawierającym kuchenki survivalowe możesz ułatwić sobie cały proces przyrządzania gorącego posiłku. A to za sprawą dodatkowych akcesoriów, jak na przykład patelka, która pełni także rolę pokrywki, składanej rączki zapewniającej bezpieczny chwyt czy specjalnego wieczka wspierającego wygaszenie. Kompaktowy, zgrabny i praktyczny niezbędnik turystyczny to niezastąpiona pomoc w trakcie krótszej i dłuższej eskapady.

Jaka kuchenka turystyczna spisze się najlepiej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przemieszczając się pieszo, rowerem czy innym środkiem transportu – niedającym wystarczająco dużo przestrzeni na bagaż – trzeba dokładnie przyjrzeć się rozmiarom i ciężarowi potencjalnej kuchenki. Nawet wieloelementowy model może zajmować mało miejsca, jeśli jest składany i posiada dopasowany pokrowiec. Zaś o niską wagę zadbają palniki tytanowe i aluminiowe, a stalowe nie będą ciążyć przy miniaturowej konstrukcji.

Ważna okaże się również prosta budowa gwarantująca większą bezawaryjność niż skomplikowany technicznie sprzęt. Przyczyni się ona do szybszego demontażu i łatwiejszego czyszczenia poszczególnych elementów. Kolejna, pozornie błaha sprawa, to ochrona przed wiatrem. Każda kuchenka przenośna powinna ją posiadać. Zintegrowaną na stałe albo dołączoną jako osłonka ognia.

Oczywiście jadąc na camping z rodziną samochodem, bez problemu zabierzesz ze sobą kuchenkę i sporą butlę gazową. Przy jej pomocy w krótkim czasie przygotujesz niejedno danie. Po takie „dobrodziejstwa” nie musi jednak sięgać survivalowiec czy turysta zdobywający górskie szczyty, gdyż wystarczy mu kubek herbaty, makaron oraz zupka w proszku – przygotowane na poręcznej, funkcjonalnej maszynce. Zatem, poznaj kuchenki turystyczne w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki