Karimaty

Karimaty

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Karimaty — zapewnij sobie wygodny odpoczynek

Co to jest karimata?

Ta prostokątna podkładka z pianki, dystansująca ciało od podłoża, znana jest głównie w klubach fitness, a jej udoskonalona siostra bliźniaczka towarzyszy turystom. O ile pierwsza z nich znajduje uznanie mimo niewyszukanej formy, o tyle druga musi wykazać się funkcjonalnością w warunkach polowych. Zatem powinna gwarantować udany wypoczynek, bez zakłóceń w postaci niewygody, zimna czy wilgoci. Wynika więc z tego, że od karimaty turystycznej należy oczekiwać więcej.

Co wziąć pod uwagę, wybierając karimatę?

Kiedy po wyczerpującym marszu nadchodzi pora relaksu, nie myślisz o przytulnym posłaniu, lecz o zwykłym odprężeniu na karimacie w hamaku albo w namiocie. Jednakże po jakimś czasie staje się jasne, że źle dobrana mata nie zapewni spodziewanego relaksu, bo czujesz pod nią każdą nierówność gruntu, a także przenikający ciało chłód. Typując pierwszą z brzegu wkładkę do śpiwora, narażasz się także na irytujące szeleszczenie przy zmianie pozycji bądź zwijanie tkaniny. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim trzeba przemyśleć wybór karimaty.

Zacznij od rozmiaru. Standardowe modele mają zazwyczaj 180x50 cm. Długość uwarunkowana jest Twoim wzrostem, lecz raczej nie rezygnuj z typowej szerokości. Zawsze też możesz sięgnąć po doskonalszy egzemplarz wzorowany na profilu ludzkiego ciała. Teraz pora na wytypowanie grubości. Chociaż dwuwarstwowe wersje bywają cięższe i mniej poręczne, obiecują lepsze odgrodzenie od ziemi, a co za tym idzie znaczniejszą wygodę. Przy odrobinie zaangażowania znajdziesz również grube karimaty bazujące na minimalnej wadze.

Kolejna ważna kwestia dotyczy izolacji. Ponieważ Twoja karimata ma za zadanie nie dopuszczać do Ciebie chłodu i wody, toteż musi posiadać przynajmniej okładzinę aluminiową. Przy jej udziale zapewnisz sobie błogi sen, bez nieprzyjemnych wybudzeń. Niektóre typy piankowych „materacy” oferują specjalne tworzywo o właściwościach elastycznej gumy, otoczone tkaniną o sporej średnicy włókna, dzięki czemu izolacja spisuje się w nich na medal. Nimi tak samo warto się zainteresować.

Czy istnieją idealne karimaty turystyczne?

Jak miałyby one wyglądać? Mięciutkie, przyjemne w dotyku, odpowiednio grube i duże, by zniwelować wszelkie nieregularności podłoża i służące ciepłem. Za to po złożeniu mają stawać się niepozorne, czyli takie, które daje się wcisnąć do większej kieszeni plecaka albo ewentualnie przytroczyć w formie niedużej paczuszki. No i oczywiście ich ciężar nie może być odczuwalny. Myślisz, że powstaną w niedalekiej przyszłości?

Otóż, już ambitne marki udostępniły karimaty w postaci materaca o wyżej wymienionych właściwościach. Odznaczający się komorową konstrukcją nie tylko współgra z sylwetką wypoczywającego, ale również buduje właściwą cyrkulację powietrza. Stwarza także różne opcje twardości, więc dopasujesz go do swoich preferencji. A za sprawą termoplastycznego poliuretanu, znajdującego się wewnątrz, unikniesz nieprzyjemnych skrzypień, typowych dla takiej struktury. Poznaj go, a od razu polubisz.


Czytaj nasze poradniki