Wykrywacze metali

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Profesjonalne wykrywacze metali — dla pasjonatów nietuzinkowego hobby

Do czego służy detektor metalu?

Udało Ci się kiedykolwiek znaleźć zgubioną przez kogoś monetę albo biżuterię? Taki niespodziewany fant sprawia radość i wyzwala falę domysłów sięgającą do tożsamości właściciela. Podobne odczucia towarzyszą zaplanowanym poszukiwaniom historycznych przedmiotów czy drobiazgów „zabłąkanych” w warstwach gruntu lub wody. Tym razem jednak nie wystarczy jedno przypadkowe spojrzenie, lecz potrzebny jest profesjonalny wykrywacz metalu.

To specjalistyczne urządzenie dokonuje penetracji pod ziemią, aby wyłonić metalowe rekwizyty. Dzięki zdolności wytwarzania pola elektromagnetycznego wnikającego w głąb gleby, ukryte rzeczy zostają ożywione i emitują własne pole, które wychwytuje profesjonalny wykrywacz, sygnalizując to dźwiękiem, bądź światłem. Zazwyczaj siła głosu rośnie wraz ze zbliżaniem się do „kryjówki”.

Profesjonalne wykrywacze metalu, a prawo

Aby rozpocząć przygodę z detektorem, trzeba wcześniej wykonać parę kroków polegających na jej legalizacji. Co to oznacza? Otóż zgodnie z ustaleniami prawnymi z 2018 roku, poszukiwanie zabytków bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia grozi grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawieniem wolności do 2 lat. Brzmi groźnie, ale wystarczy złożyć wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków, aby taką zgodę otrzymać. Jeżeli nie zamierzasz naruszać stanowisk archeologicznych, nie powinno być problemu.

Pewnie myślisz, że amunicja partyzantów czy stara moneta to nie zabytek, ale o tym decydują specjaliści z WUOZ, z którymi należy się skontaktować w przypadku wydobycia obiektu wątpliwego pochodzenia. Stanie się Twój, gdy eksperci uznają, iż nie ma wartości muzealnej. Jednakże nikt nie zabroni Ci szukać, bez stosownych dokumentów, rodzinnych „klejnotów” na swoim terenie, zawieruszonych kluczy czy cudzych zgub na plaży.

Jak zacząć szukać metali?

Wiadomo już, że należy mieć akceptację działań odkrywczych. Trzeba też zastanowić się, gdzie będzie prowadzone „śledztwo” i czego zamierzasz szukać. W tym celu warto przejrzeć mapy potencjalnych okolic oraz zapoznać się z kolejami losu mieszkańców, bo przecież nastawiając się na „wyszperanie” militariów nie można pominąć obszarów toczących się bitew czy obozowisk żołnierzy.

Wiedząc, co kiedyś znajdowało się na danym terenie, łatwiej wyznaczyć zakres badań. Po tych zabiegach pora na wybór właściwego detektora. To ma być narzędzie współpracujące z Tobą, więc kieruj się własnym predyspozycjami do obsługi takiego sprzętu. Debiutując w roli tropiciela, lepiej postawić na mniej skomplikowane urządzenie, lecz niezawodne.

Jakie wykrywacze metalu dla początkujących?

Ważne, by pasja nie osłabła pod wpływem niepowodzeń. Dlatego zawsze opłaca się typować produkty sprawdzonych marek, chociaż czasem wymagają większych wydatków. To może być nieduży i poręczny Pinpointer dostrajający się automatycznie albo większy sprzęt z np. 3 trybami pracy. Udane połowy zapewni funkcja dyskryminacji, eliminująca wszystkie niepożądane przez Ciebie znaleziska, dlatego zadbaj o jej obecność. Do tego przyda się modułowa budowa usprawniająca transport i użytkowanie.

Jaki wykrywacz do metali kupić?

W sprzedaży znajdziesz liczne, profesjonalne wykrywacze metali, różniące się stopniem zaawansowania oraz poszczególnymi parametrami. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Czeka Cię z nim wędrówka wymagająca skupienia i cierpliwości, toteż powinien być lekki, ergonomiczny, nieutrudniający prowadzenia - najlepiej o teleskopowej konstrukcji. Kolejna sprawa to wspomniana wcześniej opcja dyskryminacji. Bez niej, zanim dotrzesz do upragnionego obiektu, nazbierasz mnóstwo śmieci.

Istotne też okażą się dodatkowe funkcje. Ich liczba zależy od rodzaju modelu i jego unowocześnienia. Najczęściej spotkasz tu możliwość wyboru częstotliwości pracy, ustawienia głośności i jej barwy lub strojenie do gruntu. Ostania z wymienionych opcji umożliwi w mocno zmineralizowanej glebie usłyszenie sygnału wyłącznie od tropionego „skarbu”.

Bardziej złożone egzemplarze podarują Ci wyświetlacz LCD wraz z różnymi wariantami ustawień, dzięki czemu dopasujesz narzędzie do swoich potrzeb i wygody. Modele z tej kategorii, często bazujące na technologii bezprzewodowej, najlepiej posłużą doświadczonym użytkownikom, gdyż Ci w pełni wykorzystają ich bogaty potencjał. Sprawdź, jakie profesjonalne wykrywacze metalu przygotował sklep combat i dokonaj korzystnego wyboru.


Czytaj nasze poradniki



Ostatnio dodane na naszym kanale YT:


FAQ

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość prosta – u rzetelnych, sprawdzonych dostawców. Da to nam gwarancję, że sprzęt, nie najtańszy przecież, będzie w pełni sprawny oraz objęty gwarancją i rękojmią. Dzięki temu w przypadku awarii będziemy mogli liczyć na zwrot pieniędzy lub wymianę uszkodzonego egzemplarza.

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na parametry wykrywania, a w szczególności na zasięg urządzenia. Ta wielkość jest w niemałym stopniu uzależniona od średnicy sondy. Warto też dowiedzieć się, czy sprzęt potrafi dyskryminować metale oraz w jakim trybie pracuje – dynamicznym czy statycznym.

Całkiem dobry wykrywacz dostaniemy za około 1000 złotych. Modele droższe, kosztujące od 1500 do 4000, są przeznaczone raczej dla zaawansowanych użytkowników – oferują liczne dodatkowe opcje i tryby pracy. Wykrywacz dla dzieci będzie nas kosztował od 500 do 700 złotych.