Stuptuty

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Stuptupy – pomysłowe osłony na buty i spodnie

Co to są stuptupy ?

Pewnie nie raz przekonałeś się, jak uciążliwe bywają przeprawy przez pozornie proste ścieżki górskie czy leśne. Dookoła tyle pięknych krajobrazów i bujnej przyrody, lecz drobne dokuczliwości w postaci dostających się do butów kamyczków, ziarenek piasku lub igieł utrudniają czerpanie przyjemności z kontemplacji otoczenia. Denerwujące też i zabierające czas bywa ciągłe zdejmowanie obuwia, w celu oczyszczenia go.

Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja, gdy wokół roztaczają się podmokłe grunty albo zalega na nich wysoki śnieg. Nawet nie ma co wtedy marzyć o suchych spodniach czy butach. Chyba że wcześniej zawarłeś znajomość ze stuptutami. Turysta, który włożył te ochraniacze chociaż raz, doceni ich przydatność w trakcie pokonywania wytyczonych tras, ponieważ jak mówi nazwa „zatrzymają wszystko”, co niepożądane dla Twojej odzieży lub Ciebie. Zatem stuptupy to po prostu osłony na nogi i obuwie.

Sutupy – jaki rozmiar dla Ciebie?

Aby zapewnić pełną izolację od kłopotliwego środowiska swoim traperom czy jeansom, trzeba dobrać właściwy ochraniacz. Co to oznacza w praktyce? Każdego cechują odmienne gabaryty, toteż stuptupy męskie muszą być większe niż damskie, bo łydka i stopa mężczyzn cechuje się masywniejszą budową. Pierwszym wyznacznikiem będzie więc płeć. Wypada również zastanowić się nad długością, a to z kolei wiąże się z ich przeznaczeniem.

Niskie modele zadowolą biegaczy, gdyż zabezpieczą kostki przed urazami mechanicznymi i nie dopuszczą do wniknięcia pod skarpetę piachu, paprochów czy igliwia. Te do połowy łydki mogą już mierzyć się z większymi przeszkodami, jak choćby ostre brzegi skał. A wersje pod kolano spiszą się w najbardziej niesprzyjających warunkach. Po wybraniu wysokości, zamiast szukać oznaczeń rozmiarowych, można zdecydować się na uniwersalną wersję, ale wyłącznie taką z opcją dopasowań.

Na co zwrócić uwagę, kupując stuptupy?

Stuptupy nie należą do produktów jednosezonowych, zatem warto zainwestować w egzemplarz z wyższej półki, choćby wymagał niewielkiej dopłaty. Wtedy uzyskasz materiał pierwszorzędnej jakości i dokładnie dopracowane pozostałe elementy. Bowiem tkanina tworząca ochraniacz musi być wodoodporna i wytrzymała na rozdarcia oraz inne awarie. Tylko w takim wypadku spełni swoją rolę.

Ucieszy Cię także z pewnością sprawne zakładanie tego specjalnego „rękawa”, na które wpłynie jego konstrukcja. Wzory zapinane na rzepy, bądź zamek spiszą się najlepiej w okolicznościach wymagających pośpiechu, bo błyskawicznie domkną się na nogawkach spodni. A i wtedy, gdy czas nie będzie naglił, zapewnią wygodę. Z kolei obecność dobrego opinacza i regulowanych ściągaczy przyczyni się do szczelności stuptupa, dzięki czemu do wewnątrz nie wślizgnie się żaden irytujący „towarzysz podróży”.

Solidne haczyki do mocowania za sznurowadła znajdziesz prawie we wszystkich seriach „osłonek”. Mniej korzystnie przedstawia się propozycja zaczepów pod butem. Tutaj spotkasz, w zależności od producenta, paski, linki albo taśmy z metalową sprzączką. Trzeba się im uważnie przyjrzeć, by uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak np. przetarcie tworzywa po kontakcie z podłożem. Dlatego niekoniecznie stalowe, lecz strzępiące się, linki będą tu faworytem, a raczej regulowane pasy, które zawsze można wymienić.

Jakie stuptupy wybrać?

Misja tej dodatkowej warstwy odzieży polega na wyeliminowaniu utrudnień, jakie mogą powstać na skutek przemoknięcia „trzewików”, zabłocenia ich czy przedostania się do środka przydrożnych okruchów. W takim razie ochraniacze muszą należycie przylegać do dołu spodni i obuwia, a materiał nie może przemakać. Idealnie to zadanie wypełni Cordura albo GORTEX z membraną.

Jeśli obawiasz się jednak efektu sztywności ruchów z powodu opinającej „opaski”, załóż stuptupy Helikon ze wstawką z softshlellowego Verastretchu. Dzięki niej, elastyczna powłoka dopasuje się do kształtu nogi, ułatwi poruszanie, a przy okazji poprawi cyrkulację powietrza. Natomiast zmieniające długość taśmy ściągające, w modelach tego producenta, umożliwią Ci perfekcyjne zgranie osłony z obwodem Twojej nogi i rozmiarem buta. Postaw na mistrzowską klasę i wybierz dla siebie stuptupy w sklepie combat.