Termowizory

Termowizory

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Termowizory – zobacz więcej

Co to jest termowizor?

Ciemność wchłania zarysy przedmiotów, skrywa detale i kreśli mroczną barierę dla ludzkiego oka. Aby ją pokonać stworzono termowizor, czyli urządzenie umożliwiające widzenie w ciemności wszystkich obiektów emitujących lub odbijających ciepło. Dzięki innowacyjnym technologiom ujrzysz każde źródło energii termicznej, nawet niewielkich rozmiarów czy skryte w gąszczu liści.

Jak działa termowizor obserwacyjny?

Obszar, który obserwujesz nie jest jednolity pod względem temperatury. Znajdują się na nim zarówno istoty żywe, jak i roślinność, skały czy konstrukcje budowlane, więc możesz się spodziewać zróżnicowanego oddawania ciepła. Przy pomocy sprzętu termowizyjnego wykryjesz te różnice, ponieważ matryca termowizora wyłapuje pasmo elektromagnetyczne podczerwieni, rejestruje je i generuje czytelny obraz. Ujrzysz na nim najgorętsze miejsca zaakcentowane czerwonym kolorem i chłodniejsze obszary w odpowiadających im barwach.

Kiedy przydaje się kamera termowizyjna, a kiedy termowizor wojskowy?

Bez oświetlacza i światła cząstkowego wyłuskasz z ciemności nocy obiekty i obejrzysz je na monitorze w dobrym kontraście, jeżeli zaopatrzysz się w termowizor obserwacyjny. Przy jego użyciu przebijesz się bez trudu przez mgłę, kurz i ulewę, aby namierzyć poszukiwany cel. To niezwykle przydatne na przykład w pracy policji, straży pożarnej czy ochrony. Taki sprzęt docenią również osoby odpowiedzialne za instalacje elektryczne w budynkach, gdyż ułatwia on zlokalizowanie punktu awarii.

Kamera termiczna sprawdzi się także podczas nocnych obserwacji zwierząt, gdyż nie przeoczy stada jeleni, wytropi zająca w krzakach i ujawni przyczajone ptaki. A do tego zrobi zdjęcia lub nagra film, który z uwagą obejrzysz w domu. Natomiast termowizor wojskowy okaże się niezbędny podczas airsoftu, gdy nadejdzie chwila zlokalizowania ukrytego przeciwnika, lub w działaniach zawodowych strzelców – pełniąc funkcję celownika. Jak widać, tych zastosowań jest wiele.

Jak wybrać termowizor?

Wiesz już do czego będziesz używać termowizora? W czasie obserwacji kamera spocznie w Twojej ręce albo na statywie, dlatego przyjrzyj się jej gabarytom. Lekkie, niewielkie modele spiszą się podczas wędrówek, a ich nieco solidniejsze odpowiedniki wykorzystasz podczas kontroli budowlanych czy monitoringu terenów chronionych. W każdym egzemplarzu istotna będzie rozdzielczość detektora kamery. Im więcej pikseli, tym lepsza jakość widoku w podczerwieni.

Kolejny parametr wart uwagi to czułość i zakres temperatury, którą kamera może mierzyć. Szeroka skala umożliwi zarejestrowanie wszystkich podmiotów. Natomiast czułość termiczna pokaże najmniejszą różnicę ciepłoty między obiektami, wychwytywaną przez kamerę. Większość termowizorów uzupełnia wbudowany aparat cyfrowy, co jest dodatkowym udogodnieniem, gdyż możesz „zapisać” ujęcie termiczne i odsłonę światła widzialnego. Wybierając egzemplarz dla siebie, sprawdź, czy obsługuje pliki w standardowych formatach.

Jaka kamera do obserwacji świata?

Nocny świat skrywa wiele tajemnic. Jeśli chcesz je poznać, bo fascynuje Cię natura, to wyrusz na spotkanie przygody z miniaturowym termowizorem do obserwacji. Sprzęt w formie monokularu o ergonomicznej budowie schowasz do kieszeni kurtki, a gdy zajdzie potrzeba przyłożysz wygodny okular osłonięty muszlami do oka. Potem pozostanie tylko obsługiwanie trybów - począwszy od włączenia po dostrojenie jasności i dopasowanie kontrastu do wymogów wzroku.

Tego typu kamery podczerwone oferują oczywiście możliwość fotografowania i nagrywania materiału. Mimo ich niewielkich rozmiarów, nie będziesz mieć problemu z zauważeniem zwierzyny w blasku dnia i w trakcie całkowitej ciemności. Oprócz tego gumowa osłona ułatwi Ci trzymanie aparatu i zamortyzuje jego upadek, a ochrona przeciwpyłowa zabezpieczy urządzenie. Pozbądź się zatem ograniczeń, jakie tworzy mrok, i uzbrój oczy w termowizory do obserwacji świata ze sklepu combat.