Noktowizory

Noktowizory

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Noktowizory – zobacz, co kryje się w ciemności

Po co noktowizor?

Gdy gasnące światło dnia zabiera ze sobą kontury rzeczywistości, trudno podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ale co zrobić, jeśli jest ona konieczna albo po prostu zależy Ci na wtopieniu się w mrok? W takiej sytuacji przydaje się noktowizor. Wypróbowany w akcjach wojskowych czy detektywistycznych, sprawdza się również podczas survivalowego biwakowania, wędkowania, ochrony terenu czy rozgrywek ASG.

Jak działa noktowizor?

Noktowizor umożliwia widzenie w ciemności. Właściwie jest to specjalna lampa noktowizyjna wraz z optyką, czyli obiektywem i okularem. Najważniejszy element urządzenia, czyli przetwornik, zwielokrotnia światło szczątkowe pochodzące z gwiazd lub odległych zabudowań i przekazuje je do konwertera obrazu, gdzie kształtuje się wizja odbierana przez ludzkie oko. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, jak na przykład płytki mikrokanalikowe, blask może być wzmocniony nawet kilkadziesiąt tysięcy razy.

Rodzaje noktowizorów

Jeśli urządzenie nie może pracować bez światła szczątkowego, to masz do czynienia z noktowizorem pasywnym. Natomiast model aktywny działa z uzupełniającym oświetlaczem w formie emitera. Na rynku spotkasz również podział na egzemplarze analogowe i cyfrowe. Pierwsze z nich oferują obraz oglądany przez fosforyzujący ekran, dlatego zobaczysz więcej detali, ale w gorszej jakości niż w przypadku modela cyfrowego.

W zależności od kategorii wzmacniacza i zaawansowania technologii rozróżnia się I, I+ i II generację noktowizorów. Jasny i wyraźny kadr oferuje noktowizor, którego cena jest niewygórowana, a mimo to wpisuje się on w I klasę, wzmacniającą oświetlenie od tysiąca do pięciu tysięcy razy. Stanowi on dobrą propozycję dla miłośników natury, graczy airsoftowych czy ochroniarzy. Z kolei wysokojakościowa generacja II z płytką MCP wychodzi naprzeciw wymaganiom służb mundurowych. Tutaj przoduje profesjonalny noktowizor wojskowy.

Jaki noktowizor wybrać?

Aby sprzęt sprawdził się w wyznaczonej mu roli, przyjrzyj się najważniejszym dla Ciebie parametrom. Jeżeli lornetka z noktowizorem ma służyć do nocnych obserwacji ptaków lub zwierzyny albo podczas survivalowego obozowania, to powinna być poręczna i odporna na trudne warunki użytkowania. Zazwyczaj taki sprzęt zostaje wyposażony w laserowy iluminator podczerwieni dalekiego zasięgu, więc zapewniasz sobie znakomitą widoczność nawet w zupełnej ciemności.

Na rynku znajdziesz noktowizory z obiektywami od 1x do 8x, co decyduje o wielkości powiększenia, a co za tym idzie – o widoczności szczegółów. Jednak czasem ważniejsze od detali będą wyrazistość i kontrast. W patrolowaniu przestrzeni sprawdzi się noktowizor lornetka lub monokular o przybliżeniu ok. 5x, które zagwarantuje spory zakres rozpoznania przy odpowiednio szerokim polu widzenia. Ostatecznie liczyć się będą Twoje preferencje i budżet, ale chcąc posiadać niezawodny sprzęt, kieruj się sprawdzonymi markami.

Noktowizor cyfrowy – bogactwo dodatkowych funkcji

Działa na innych zasadach niż tradycyjne przyrządy noktowizyjne. Główną rolę odgrywa tu wyczulona na światło matryca CCD. Obraz z niej jest cyfrowo transformowany i wyświetlany na ekranie LCD okularu. Kiedy obserwacja ma miejsce w całkowitej ciemności z pomocą przychodzą laserowe albo diodowe iluminatory podczerwieni, często z regulowaną jasnością i szerokością wiązki promieni.

Noktowizor cyfrowy może być używany zarówno w dzień, jak i w nocy, a do tego posiada szereg udoskonaleń, takich jak: kolorowa wizja, nagrywanie w jakości HD czy robienie zdjęć. Chcesz zobaczyć więcej? Sprawdź noktowizory w ofercie sklepu combat.


FAQ

Noktowizor zbiera i wzmacnia światło w warunkach obserwacji przy szczątkowym oświetleniu. Obiektyw skupia na przykład rozproszone światło Księżyca, gwiazd lub podczerwone.

Dostępne na rynku urządzenia mogą kosztować od kilkuset złotych, aż do kilkunastu tysięcy. Za zupełnie porządną lornetkę noktowizyjną trzeba zapłacić około dwa tysiące złotych. Celownik o przybliżeniu 20x będzie nas kosztował trzy tysiące złotych.

Oba urządzenia mają swoje mocne strony. Noktowizory zapewniają obserwatorowi w miarę naturalny obraz otoczenia, termowizory wykryją „cel” nawet w gęstych zaroślach i mgle. Wszystko zależy więc od okoliczności, w jakich przyjdzie nam danego urządzenia używać i zadań, które chcemy z jego pomocą realizować.

Taki, na który nas stać i który spełni nasze oczekiwania. Pracownikom ochrony przydadzą się noktowizory cyfrowe, myśliwi mogą zaś preferować lornetki i monokulary drugie generacji – zapewniają szerokie pole obserwacji i niezgorsze przybliżenie optyczne. Miłośnicy ASG powinni rozważyć zakup gogli lub mocowanych do hełmów monokularów.

Dla myśliwych optymalnym wyborem będą lornetki i monokulary, zapewniające szerokie pole obserwacji i przybliżenie, np. od 3x do 8x. Pozwoli to lepiej orientować się w otoczeniu i szybciej reagować na pojawienie się zwierzyny.