Karabinki PCP

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

10 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

10 produktów

Wiatrówki karabinki PCP - co to jest?

Karabinki PCP to odmiana długich wiatrówek, w których do napędzania śrutu wykorzystywane jest sprężone powietrze dostarczane ze zbiornika pod wysokim ciśnieniem. Zbiornik ten należy napełnić przed strzelaniem z użyciem specjalnej pompki lub butli ze sprężonym powietrzem np. do nurkowania. Największą zaletą wiatrówek tego typu jest wysoka szybkostrzelność oraz powtarzalność strzałów. W pełni nabity zasobnik powietrza pozwala na oddanie kilkudziesięciu strzałów z równą energią, a brak ruchomych elementów jak np. sprężyna, znacznie redukuje odrzut, co przekłada się na celność.

Dla kogo przeznaczone są karabinki PCP?

Strzelanie sportowe

Wiatrówki PCP są przeznaczone przede wszystkim dla strzelców sportowych. Mają na to wpływ wspomniane zalety wynikające ze sposobu zasilania, jak również cena. Poziom precyzji i skomplikowania podzespołów w takich karabinkach odbija się na cenie, co jednak nie stanowi bariery, gdy chcemy osiągać jak najlepsze wyniki podczas zawodów. W pełni profesjonalne modele osiągają ceny kilkunastu tysięcy złotych. Dochodzi do tego też koszt wyposażenia dodatkowego, czyli najczęściej butli, gdyż napełnianie zbiornika pompką jest długotrwałe i męczące.

Strzelanie rekreacyjne

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by z wiatrówki karabinka PCP strzelać także czy nawet wyłącznie rekreacyjnie. Jeśli nie mamy ambicji startować w zawodach, a zależy nam na wygodzie i doskonaleniu celności dla czystej frajdy, a cena nie gra wielkiej roli, to wiatrówka PCP jest doskonałym wyborem. Warto nadmienić, że nawet najtańsze karabinki na sprężone powietrze oferują bardzo przyzwoite parametry na potrzeby strzelania rekreacyjnego (a nawet sportowego!).

Jeśli zastanawiasz się jaki karabinek PCP wybrać na początek, to odpowiedź jest prosta — taki, na jaki Cię stać i uznasz, że Ci się podoba lub będzie dla Ciebie wygodny. Pamiętaj, że większość karabinków PCP nie posiada żadnych przyrządów celowniczych i przy zakupie należy uwzględnić koszt lunety i montażu. Na szczęście kultura pracy tych wiatrówek pozwala stosować także tańsze, mniej wytrzymałe celowniki.

Na co zwracać uwagę przy wyborze karabinka PCP?

Gdy do wyboru jest kilka podobnych modeli, na ostateczną decyzję wpłyną zapewne szczegóły. Warto przed zakupem zastanowić się jakich rozwiązań poszukujesz i jakie masz oczekiwania. Oto kilka obszarów, na których warto się skupić:

Sposób podawania śrutu

Wiatrówki PCP mogą bez problemu strzelać ogniem samopowtarzalnym, jednak najczęściej spotyka się modele powtarzalne z zamkami 4-taktowymi lub 2-taktowymi (biathlonowymi). Ma to sens — powietrze nie jest marnowane na ruch zamka w celu załadowania kolejnego śrutu, więc starcza na więcej strzałów. Jeśli jednak ktoś stawia na szybkość prowadzenia „ognia”, również znajdzie sprzęt dla siebie. Z drugiej strony barykady znajdują się karabinki pozbawione magazynka, gdzie po każdym strzale trzeba wprowadzić śrut do komory. Najczęściej jest to uwarunkowane konstrukcją i ewentualnym konfliktem magazynka z lunetą celowniczą.

Materiał osady

Mechanizmy każdej wiatrówki muszą być na czymś osadzone, aby użytkownik mógł wygodnie strzelać. Najczęściej spotykane są łoża drewniane oraz polimerowe. Rzecz jasna zdarzają się różne laminaty i kompozyty, jednak zazwyczaj są to wariacje tych dwóch podstawowych surowców. Drewno jest estetyczne i trwałe, jednak ciężkie (co może być zaletą, jeśli poprawia balans karabinka i redukuje odrzut), a nieodpowiednio konserwowane bywa podatne na warunki atmosferyczne. Polimer z kolei jest lżejszy, również trwały, mniej podatny na kaprysy pogody (choć na mrozie może łatwiej pękać) i zwykle stosowany w bardziej nowoczesnym wzornictwie.

Dodatkowe funkcjonalności

Ostatnią istotną kwestią są ewentualne udogodnienia w postaci szyn montażowych na celowniki czy bipody, dodatkowych magazynków, regulacji spustu, łatwości dostępu do zaworu i manometru ciśnieniowego czy regulowanej kolby, baki policzkowej i chwytu przedniego. Przy okazji kolby warto mieć na uwadze, czy jest to model ambi, czyli przeznaczony także dla leworęcznych strzelców.

Istotnym parametrem jest również maksymalne ciśnienie zbiornika — im większe, tym więcej strzałów można oddać bez uzupełniania powietrza. Tu przydaje się opcja regulacji ciśnienia roboczego, pozwalająca precyzyjnie dobrać dawkę gazu na pojedynczy strzał. Doskonale sprawdzają się także wykręcane zbiorniki, dzięki czemu można mieć drugi na zmianę zamiast taszczyć ze sobą butlę.

Jeśli wciąż zastanawiasz się jaką wiatrówkę wybrać jako pierwszą zajrzyj do naszego poradnika: Moja pierwsza wiatrówka. Na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Czytaj nasze poradniki