Ostrzałki

Ostrzałki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

1 produkt

Ostrzałki do noży – sposób na ostrość i długowieczność noży

Dlaczego ostrzałki?

Nóż to narzędzie, bez którego trudno obejść się w wielu sytuacjach. Przydaje się w gospodarstwie domowym, w ogrodzie i podczas biwaku lub survivalowej wyprawy. Aby jednak służył Ci naprawdę dobrze, musi być sprawny, czyli nieuszkodzony, ostry i wypolerowany. Nieocenionym wsparciem będzie tu odpowiednio dobrana ostrzałka. Jeśli będziesz pamiętać o jej używaniu, Twój nóż zawsze przyjdzie Ci z pomocą.

Jak wybrać dobrą ostrzałkę?

Na rynku znajdziesz manualne ostrzałki do noży oraz ostrzałki elektryczne. Te pierwsze cechują się kompaktowym rozmiarem, więc z łatwością znajdziesz dla nich miejsce w kieszeni plecaka. Te drugie – ogólnie mówiąc – są większe i przeznaczone do zastosowań domowych lub nawet profesjonalnych.

Kiedy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj ostrzałki, zastanów się jeszcze, jakie noże będziesz nią ostrzyć. Okazuje się bowiem, że mają one swoje preferencje. I tak, o ile noże stalowe można ostrzyć każdym rodzajem ostrzałek, o tyle w przypadku tych z ceramiczną głownią rozsądniej będzie zastosować ostrzałki diamentowe. Mało tego, także noże z ząbkowanymi krawędziami wymagają specjalnych narzędzi ostrzących.

Ważną kwestią jest również gradacja, czyli liczba drobin ściernych przypadających na centymetr kwadratowy. Im niższa liczba, tym większa szorstkość. Chropowate powierzchnie służą do naprawienia i wyrównania mocno stępionych krawędzi tnących. Natomiast gładkie, o gradacji 600–800 i wyższej, dają świetny rezultat przy ostrzeniu i wygładzeniu ostrzy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup osełki oferującej dwa miejsca ścierne o różnej gradacji.

Materiał do ostrzenia też ma znaczenie

Tradycyjne, popularne ostrzałki do noży składają się z podstawy oraz kamienia złożonego z 2 warstw o grubszych i mniejszych ziarnach. Jedne pomagają w ostrzeniu, drugie w polerowaniu. Konkurują z nimi ceną i możliwościami osełki ceramiczne, czyli syntetyczne, wykonane z tlenku aluminium – zwanego aluminą. Spisują się one na medal w ostrzeniu narzędzi ze stali.

Jeszcze wyższe miejsce w rankingu efektywności zajmują ostrzałki diamentowe w postaci stalowych płytek pokrytych diamentowym proszkiem. Mogą one posłużyć przez lata, nie tracąc nic na swojej mocy i skuteczności. Ten rodzaj osełki zapewnia szybkie działanie, przynoszące pierwszorzędny rezultat, zwłaszcza gdy model wyposażony jest w pola zróżnicowane pod względem gradacji.

Sprawdź:

ostrzałki marki Fiskars

ostrzałki marki Umarex

Dla kogo osełki kieszonkowe?

Kiedy pojawia się przed Tobą perspektywa dłuższej wyprawy, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą ostrzałki kieszonkowej. Jej niewielkie gabaryty i zazwyczaj składana budowa sprawią, że nie poczujesz jej obecności w plecaku. Dzięki płytkom o niejednolitej szorstkości i dobremu rozwiązaniu, jakim jest szczelina w kształcie litery V, bezproblemowo zaostrzysz nóż. Niektóre z tych poręcznych przyrządów potrafią nawet uporać się z ząbkowanym ostrzem. Model kompaktowy przyda się także w skrzynce niezbędnych narzędzi działkowicza.

Ostrzałki do noży uniwersalne

Jeśli chcesz mieć jedną, porządną ostrzałkę zarówno do noży jak i do tasaków, toporków czy siekier, to model uniwersalny jest właśnie dla Ciebie. W przypadku takiego sprzętu szczególnie ważne jest, aby obudowa stabilnie utrzymywała się na podłożu. Zagwarantują to antypoślizgowe nóżki. Najlepszym materiałem szlifierskim do uniwersalnych zastosowań z różnymi sprzętami będą ceramiczne kamienie, które radzą sobie z każdym typem głowni.

Jak ułatwić sobie ostrzenie noża?

Aby ruchy ostrza po prowadnicy były lekkie i płynne, musi ona znaleźć się w trwałej obudowie o teksturze przylegającej do dłoni lub podłoża. Utrzymanie ostrzałki w nieruchomej pozycji przełoży się też na lepsze efekty Twojej pracy. Ważna jest też konstrukcja pozwalająca na szlifowanie noży pod różnymi kątami, bo np. nóż myśliwski wymaga nachylenia ok. 25°, a kuchenny – ok. 17°.

Sprawdź ostrzałki w sklepie combat lub wróć do głównej kategorii narzędzi bushcratowych i survivalowych.