Monokulary

Monokulary

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Monokulary — bądź wnikliwym obserwatorem świata

Do czego służy monokular?

Każda wycieczka, wypad za miasto czy daleka wyprawa stwarza możliwość kontemplacji otoczenia, które może być obiektem zachwytu i fascynacji. Czasem to będzie niezwykły krajobraz, innym razem bogata szata roślinna lub życie leśnych zwierząt. Gołym okiem nie dostrzeżesz jednak skrywanych przez naturę tajemnic, ale z monokularem stanie się to wykonalne, ponieważ potrafi on znacznie przybliżyć obraz. Ten poręczny sprzęt optyczny, działający na tej zasadzie co teleskop, pomoże Ci zobaczyć sekretne detale świata.

Dlaczego monokular nie lornetka?

Chociaż lornetka ma świetne właściwości optyczne, nie jest zbyt wygodna w transporcie. Za to monokular, przyjmujący postać pojedynczej lunety, daje się schować wszędzie. Wsuniesz go lekko do kieszeni spodni lub kurtki, przypniesz klipsem do plecaka, bądź zawiesisz na szyi bez obaw o bolesne obijanie ciała. Dzięki kompaktowej budowie oraz znikomej wadze polubisz go od razu. Szczególnie zaś wtedy, gdy zaistnieje potrzeba szybkiej akcji, polegającej na śledzeniu np. ptaków czy zwierząt w ruchu.

Kiedy potrzebny monokular ze zmiennym powiększeniem?

Jeżeli dokładnie wiesz, do czego będzie Ci służył sprzęt, bezproblemowo dokonasz wyboru. Wyodrębnienie szczegółów ze znacznie oddalonego miejsca domaga się silnego przybliżenia, więc tutaj nieodzowny okaże się monokular o dużym powiększeniu. Pamiętaj jednakże o tym, iż w tym przypadku otrzymasz mniejsze pole widzenia, które nie usatysfakcjonuje Cię podczas podziwiania pejzażu.

Chcąc posiadać przyrząd pomocny w różnych sytuacjach obserwacyjnych, warto wybrać model z regulowanym powiększeniem. Wówczas samodzielnie dostosujesz jego parametry do okoliczności badawczych. Znane marki oferują dobrej jakości egzemplarze, które potrafią znacznie przybliżyć wizje, np. niektóre monokulary Levenhuk zwielokrotniają widok od 10 do 30 razy. Cenią je amatorzy ornitologii i dociekliwi podróżnicy.

Jaki monokular wybrać?

Jeżeli nie masz zamiaru mocować zmodyfikowanego teleskopu na statywie, tylko planujesz z nim wędrować w ciekawe obszary, zwróć uwagę na jego mobilność i wagę. Mimo że monolulary cechują się małymi gabarytami, spotkasz tu bardziej i mniej poręczne wersje. Trzymając urządzenie w jednej ręce, musisz mieć pewność, że się z niej nie wyślizgnie, toteż rozejrzyj się za ergonomicznymi kształtami i porowatą lub gumową powłoką. A przy okazji sprawdź, czy korpus jest solidnie wykonany.

Powiększenie i średnica obiektywu oraz ich wzajemny stosunek stanowią istotne parametry, które nie sposób pominąć. Przy wyższej aperturze (średnicy) uzyskasz lepszą widoczność, co ma znaczenie w trakcie podglądu, kiedy panują trudne warunki atmosferyczne, bądź o zmroku. Natomiast 8, 9 cz 10 – krotne wzmocnienie wizji pozwoli Ci na uzyskanie optymalnego kadru. Zatem, niech Twoja planowana misja wyznaczy najlepszy typ monokularu.

Bogata oferta cenionych producentów mieści serie wzbogacone o liczne udogodnienia. Dla przykładu monokulary Celestron posiadają doskonałe szkła Bak4 – gwarantujące wymagany kontrast, powłoki wielowarstwowe zapobiegające odbiciu światła czy też pryzmaty w układzie dachowym, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardziej zwarta. Wobec tego za niewygórowaną kwotę możesz zyskać produkt z „wysokiej półki”.

Dla kogo zaawansowane monokulary ?

Monokular jest wygodny w użyciu i ma bardzo prostą obsługę, dlatego korzystają z niego także służby mundurowe i osoby zajmujące się tropieniem rozmaitych obiektów w niekomfortowych realiach. Dla nich przygotowano wodoodporne modele - znajdujące przede wszystkim zastosowanie w pobliżu akwenów, gdyż chronią przed piaskiem, pyłem i zachlapaniem wodą.

Te zaawansowane technologicznie warianty często, oprócz wzorowej optyki, wyposaża się w ciekawe rozwiązania, jak np. wizjer i kompas. Szczególnym uznaniem u wymagających odbiorców cieszy się też monokular z dalmierzem, mający opcję pomiaru odległości, pozwalającą na precyzyjne namierzenie celu. Unowocześnione serie, podobnie jak klasyczne, to propozycja dla wszystkich użytkowników, toteż skorzystaj z niej, kupując monokulary w sklepie combat.