Kieszenie

Kieszenie

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kieszenie modułowe

Co to jest oporządzenie modułowe?

Oporządzenie modułowe zrewolucjonizowało ekwipunek wojskowy większości armii świata. Dopinane kieszenie taktyczne pozwoliły na indywidualizowanie wyposażenia na potrzeby konkretnej misji lub wyprawy. Właściwie dobierając zasobniki, można przekształcić standardowy plecak, pas lub kamizelkę w rozbudowany system do przenoszenia ekwipunku.

Największą przewagą zestawów kompletowanych własnoręcznie nad zamkniętymi rozwiązaniami jest możliwość przenoszenia wyłącznie potrzebnych zasobników, które dodatkowo będą najlepiej przystosowane do przenoszenia i zabezpieczenia konkretnych elementów wyposażenia.

Kieszenie taktyczne, czy to ma sens?

Specjalnie dopinane zasobniki, znane jako kieszenie taktyczne lub zasobniki modułowe, upowszechniły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Obecnie każdy szanujący się producent oporządzenia ma w swojej ofercie całe, rozbudowane systemy ekwipunku.

Dopinane kieszenie doskonale sprawdzą się zarówno do przenoszenia oporządzenia niezbędnego podczas rozgrywek ASG, sprzętu fotograficznego podczas obserwacji przyrody w trudnym terenie, jak i posortowania ekwipunku EDC podczas codziennych wyjść do miasta.

MOLLE/PALS czy inny system mocowania?

Kieszeń taktyczna to tylko część systemu. Należy tak dobierać ekwipunek, aby wszystkie elementy pasowały do siebie, tworząc jedną, zgraną całość. Najpopularniejszy jest system MOLLE (Modular Lightweight Load-carrying Equipment) bazujący na siatce odpowiednio przeszytych taśm poziomych PALS (Pouch Attachment Ladder System), w które zaplata się kieszenie taktyczne.

Zwykle taśmy są naszyte na kamizelki, plecaki lub pasy. Za ich pomocą można przymocować dowolny zasobnik kompatybilny z wybranym systemem. Dzięki właściwemu doborowi kieszeni można skonfigurować indywidualny pas na strzelnicę, gdzie znajdzie się miejsce na ładownicę, kaburę, apteczkę, zasobnik na dodatkową amunicję, lornetkę lub narzędzia. Na kamizelce, za pomocą właściwie dobranych kieszeni, można zbudować cały modułowy plecak, w którym zmieści się łączność, system hydratacyjny, apteczka lub zestaw do wyważania drzwi.

Ekwipunek w plecaku można zorganizować wewnątrz dzięki modułowym zasobnikom przypinanym do paneli velcro. Przykładem takiego rozwiązania jest system VIS (Versatile Insert System). Bazuje on na modułowym systemie organizerów o różnym zastosowaniu. Po przyczepieniu za pomocą rzepa przekształcają prosty plecak w zasobnik EDC lub pozwolą na skompletowanie zestawu na strzelnicę czy też profesjonalnego plecaka medycznego.

Zalety kieszeni modułowych

Kieszenie modułowe to obecnie najpopularniejszy system zarządzania ekwipunkiem. Dopinane do pasa, kamizelki, lub plecaka za pomocą uniwersalnych taśm PALS pozwalają na stworzenie indywidualnego systemu oporządzenia.

Kieszenie można dobrać do wymiarów i charakterystyki przenoszonego sprzętu. Drogi noktowizor można bezpiecznie przenosić w miękko wyścielonym wodoodpornym zasobniku, tak aby zawsze był pod ręką. Miłośnicy fotografii docenią możliwość praktycznie dowolnego rozmieszczenia wszystkich potrzebnych elementów ekwipunku (np. dodatkowych obiektywów), tak aby były natychmiast dostępne.

Modułowe kieszenie docenią też osoby leworęczne, które często mają nieco inne preferencje dotyczące rozmieszczenia podstawowego wyposażenia.

Sprawdź kieszenie modułowe w ofercie sklepu combat

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jaką kieszeń taktyczną wybrać?

Kieszeń taktyczna musi być kompatybilna z posiadanym systemem mocowania. Dodatkowo każdy zasobnik powinien być dobrany tak aby najwygodniej przenosić konkretny ekwipunek. Przykładowo kieszeń do przenoszenia noktowizora albo obiektywów do aparatu powinna być miękko wyścielona i chronić zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.

Ile kosztuje kieszeń taktyczna do plecaka?

Cena kieszeni będzie zależna od przeznaczenia i systemu mocującego. Wewnętrzna kabura do pistoletu, przypinana na rzep, będzie droższa od prostej apteczki.