Raki i raczki

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

3 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

3 produkty

Raki i raczki — Twoi sprzymierzeńcy na trudnej trasie

W jakich sytuacjach nieodzowne stają się raczki na buty?

Jesień, kojarząca się zazwyczaj z kapryśną aurą, potrafi zachwycać bogactwem barw i ich odcieni. Dlatego na leśnych oraz górskich szlakach nie brakuje amatorów jej piękna. Nie ubywa ich także, gdy spadają liście z drzew, a przyroda ukrywa się pod pierzynką śniegu. Słońce, znajdujące się wtedy nisko nad horyzontem, wyczarowuje z krajobrazu bajeczne śnieżne formy skrzące się radosnymi iskierkami. To wszystko sprawia, że zaludniają się ścieżki wiodące do mniejszych bądź większych masywów skalnych.

Na turystów jednak, oprócz zapierających dech w piersiach pejzaży, czyhają niebezpieczeństwa związane z lokalnymi oblodzeniami czy niespodziewanymi płachtami śniegu. W takich warunkach dobre sportowe buty mogą nie wystarczyć. Natomiast przydadzą się uniwersalne raczki turystyczne albo raczki górskie. Bardziej wygodne w transporcie, w porównaniu z rakami, po założeniu na „trapery” pomogą Ci bezawaryjnie dotrzeć do celu. Wspomogą też zimowe biegi, spacery nieznanymi trasami oraz poruszanie się w jaskiniach.

Jakie typy raków spotkasz w ofercie sklepowej?

Bogate propozycje różnych marek mogą sprawić, że wytypowanie jednego właściwego modelu stanie się problemem. W związku z tym dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi wzorami, aby łatwiej dokonać dopasowania antypoślizgowych zabezpieczeń do wyznaczonych zadań. Najczęściej zetkniesz się z raczkami stalowymi o kolcach długości ok. 1 cm połączonych łańcuchem. W zamocowaniu na bucie pomoże Ci tu solidna guma, która przeważnie posiada też pasek z rzepem.

Ten typ nada się do wędrówek górskim traktami w chłodniejszych, nieprzewidywalnych pogodowo miesiącach. Zasługują one na popularność, ponieważ można je założyć na miękkie obuwie trekkingowe oraz na egzemplarze z bardzo niską cholewką. Z kolei do butów wysokich polecane są głównie miniraczki zbudowane z nieco dłuższych 4 do 6 szpiców. Możesz regulować ich szerokość, zgrywając ją z rozmiarem trzewika. Sprawdzą się w łatwiejszym terenie z dużą warstwą śniegu, jak również na zlodowaciałych przestrzeniach.

Zadbano także o potrzeby „pozasezonowych” biegaczy, projektując dla nich raczki antypoślizgowe z krótszymi i występującymi w mniejszej ilości zębami. Wyróżniają się one mniejszą masywnością, a co za tym idzie lekkością. Instalujesz je za pomocą gumy, podczas gdy spodnie segmenty podtrzymuje stalowa linka lub cienki łańcuch. A co najlepsze na oblodzonym chodniku? Tutaj wygrywają nakładki antypoślizgowe o konstrukcji z tworzywa sztucznego z wypustkami różnej długości.

Jak dopasować raki do uprawianej aktywności?

O ile raczki do butów spisują się doskonale na szlakach turystycznych, o tyle na stromych zboczach wymagane są już klasyczne raki koszykowe. W odróżnieniu od swoich kuzynów dysponują przednimi iglicami - niezbędnymi podczas przemieszczania się po spadzistych wzgórzach. Poza tym znacznie lepiej radzą sobie w głębokim śniegu oraz na oblodzonych stokach. Są jednakże cięższe i wymagają niewielkiego treningu, by sprawnie poruszać się w ich asyście.

Zaś lżejsze raczki w góry niespecjalnie sygnalizują swoją obecność, jeżeli zostały prawidłowo zharmonizowane z wielkością buta. Będąc w posiadaniu kilku lub kilkunastu zębów ze stali nierdzewnej, radzą sobie w niższych pasmach górskich, gwarantując wystarczającą stabilność. Do tego nie bywają kłopotliwe w zakładaniu, gdyż posiadają części z elastycznego tworzywa, łatwo naciągającego się na obuwiu.

Na które modele zwrócić baczniejszą uwagę?

Podejmując decyzję o zakupie raków czy raczków, zwróć uwagę nie tylko na misje, które Cię czekają. Bowiem równie istotne będą tworzące je materiały oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Profesjonalne połączenie ogniw odpornych na korozję z pozostałymi elementami zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i bezawaryjność sprzętu na wszystkich wytyczonych trasach. Spraw, by Twoja przygoda zakończyła się szczęśliwie, wybierając raki i raczki w sklepie combat.


Czytaj nasze poradniki