Bloczki wspinaczkowe

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Bloczki wspinaczkowe — zadbaj o wyższy komfort wspinania

Jakie zadanie wypełnia bloczek do wspinaczki?

Kompletując wyposażenie niezbędne do zdobywania szczytów, warto zainteresować się przydatnym „gadżetem”, którym jest bloczek wspinaczkowy. Posiada on prostą budowę opartą na specjalnej obrotowej rolce osadzonej w łożysku. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zmniejsza się tarcie liny podczas wciągania i opuszczania rozmaitych ciężarów. Tego typu bloczki pomagają też przy zmianie jej kierunku. Dlatego znajdują zastosowanie w sportach górskich i podczas prac na wysokościach.

Ponieważ sprzyjają tworzeniu pionowych i poziomych układów linowych, nie obywają się bez nich inicjatorzy działań wykonywanych wysoko nad ziemią. Często spotyka się je także w parkach linowych, gdyż pierwszorzędnie wspomagają zjazdy. Ponadto płynną pracę liny w bloczku doceniają wspinacze na drogach wielowyciągowych, a ratownicy korzystają z jego mocy transportowej. Wynika z tego, że mogą usprawnić wiele aktywności, więc wypada poświęcić im chwilę uwagi.

Czym różnią się bloczki wspinaczkowe?

Odmienny typ konstrukcji pozwala dokonać podziału na bloczki pojedyncze i podwójne. Pierwsze z wymienionych tworzą najprostsze wzory oparte na jednej rolce. Mimo nieskomplikowanej budowy sprawdzają się w większości misji. Pozwalają bowiem na wygodne przenoszenie sprzętu, a poza tym perfekcyjnie zastępują karabinki wspinaczkowe tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia liny poprzez zbyt duże tarcie. Z kolei podwójne – wyposażone w dwie rolki ułożone obok siebie potrafią uporać się z większą wagą.

Dzięki pracy dwóch odrębnych mechanizmów obrotowych efektywnie rozkładają masę podnoszonych przedmiotów. Dlatego stają się nieodzowne w systemach wyciągowych i transportowych. Wśród tej grupy bloczków wyróżniają się tandemy kryjące w szerszej obudowie rolki o specyficznym układzie - jedna za drugą w jednej linii. Ich głównym przeznaczeniem jest komponowanie tyrolek, ale i kreowanie poziomych oraz pochyłych sieci linowych.

Co brać pod uwagę, wybierając bloczek wspinaczkowy?

W funkcjonowaniu bloczka dużą rolę odgrywa nie tylko wielkość i ułożenie rolki, lecz również łożysko. Mając do dyspozycji rolkę o sporej średnicy, dźwigniesz ciężkie obiekty, a przy tym zaoszczędzisz siły, gdyż oferuje ona mniejsze tarcie. Jeśli do tego ulokowana będzie w łożysku kulkowym, to twój bloczek wspinaczkowy wykaże się większą wytrzymałością. A to za sprawą umieszczenia pomiędzy tuleją łożyska a cylindrem metalowych kulek, które potęgują trwałość całej struktury.

Zaś drugi rodzaj łożyska zwany ślizgowym, występujący w większości bloczków wspinaczkowych, zaopatrzony został w tuleje samosmarujące. Sprawiło to, iż znalazł się w grupie rekwizytów przeznaczonych do mniejszych obciążeń. Co nie czyni go gorszym, bo w przeważającej liczbie sytuacji na skalnej ścianie bywa wystarczający. Wiesz już, że sprawność bloczka zależy od gatunku łożyska oraz rozmiaru rolki, więc pora przyjrzeć się okładzinom.

Będą to okładki stałe o zamkniętej budowie, przez które przewleka się „sznur” oraz okładki ruchome umożliwiające szybkie wpięcie bloczka na napiętą linę. Najczęściej zewnętrzną obudowę - podobnie jak rolki - tworzy lekkie aluminium, jednakże w przypadku obsługiwania stalowej liny bezwzględnie potrzebna okaże się konstrukcja z takiego samego solidnego materiału.

Co jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Zanim poprowadzi Cię w górę ścianka wspinaczkowa bądź skalane zbocze, trzeba wnikliwie dopasować zestaw wspinaczkowy – w tym bloczki – do uprawianej aktywności. Ich podstawowe parametry odczytasz z karty produktu albo z samego egzemplarza. Ważne informacje przekaże Ci wskazówka dotycząca dopuszczalnej średnicy liny oraz granicznej wytrzymałości bloczka.

Duże modele o wysokiej wydajności, wyposażone w łożysko kulkowe lub samosmarujące oraz ruchome okładziny, oferują np. pracę z liną do 15mm. Taka wersja może utrzymać przykładowo 32 KN. Podczas gdy bloczek pojedynczy ze stałą obudową obsłuży np. sznur o średnicy od 7 – 13 mm i udźwignie 23 KN. Sprawdź, który wariant najlepiej zsynchronizuje się z Twoim sprzętem i rodzajem sportowych zmagań. W tym celu poznaj bloczki wspinaczkowe proponowane przez sklep combat.


Czytaj nasze poradniki