Śruty do wiatrówek

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

11 produktów

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

11 produktów

Śrut do wiatrówki. Jaki wybrać?

Co daje wybór dobrego śrutu do wiatrówki?

Właściwy wybór śrutu do wiatrówki to kluczowa sprawa. Odpowiednio dobrane pociski pozwalają celnie strzelać i ograniczają zużycie komponentów naszych pneumatyków. W zależności od tego, czy zależy nam na celności, destrukcji celu, zasięgu, czy też efektach specjalnych, powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj amunicji.

Właściwy kaliber to podstawa

Pierwszym krokiem, aby wybrać dobry śrut do wiatrówki, jest określenie kalibru. Większość pneumatyków jest zasilana amunicją 4,5 mm lub 5,5 mm. Decydując się na wiatrówki niewymagające rejestracji, zgadzamy się na limit poniżej 17 J. Czyli im cięższy śrut, tym mniejszą będzie miał prędkość wylotową – tak aby zachować limit energii.

Śrut w większym kalibrze będzie oczywiście cięższy, jednak nawet w kalibrze 4,5 mm mamy do czynienia z amunicją o różnej wadze. Wiąże się to z przeznaczeniem do różnego typu strzelania. Producenci wyczynowego śrutu oferują produkty o lekko zmienionych parametrach, tak aby dopasować je do konkretnej lufy. Przykładem może być śrut w kalibrze 4,51 mm przeznaczony do karabinków sprężynowych lub 4,52 mm, który ma zapewnić optymalną celność wiatrówek PCP.

Rodzaje śrutu do wiatrówek

Dobry śrut do wiatrówki to taki, który jest dostosowany do nominalnej energii pneumatyka oraz typu strzelania. Przykładem może być strzelanie tarczowe z pistoletów. Tu dobrze sprawdzi się lekki śrut o płaskim wierzchołku. Na bliskich dystansach nie trzeba dużej energii, a strzelając zwykle w zamkniętych pomieszczeniach, nie trzeba się obawiać że wiatr wpłynie na skupienie. Dodatkowo dzięki spłaszczonym czubkom pociski wycinają ładne, okrągłe przestrzeliny w tarczy.

Inaczej będzie przy konkurencjach terenowych FT i HFT. Wykorzystując karabinki o energii około 16,2J (zgodnie z normami międzynarodowymi dla tych dyscyplin), można sięgnąć po cięższą amunicję, która będzie celna na dystansach do 50 m. Aby trafić w cel o średnicy 40 mm warto wybrać pocisk o zaokrąglonej główce, który będzie mało wrażliwy na warunki atmosferyczne. Dodatkowo bardzo ważna jest jakość, dlatego aby osiągać dobre wyniki, warto sięgnąć po śrut selekcjonowany.

Do penetracji twardszych celów dobrze sprawdzi się śrut szpiczasty. Dzięki charakterystycznemu kształtowi jest dobrym wyborem do strzelania w cele takie, jak puszki czy butelki. Miłośnicy destrukcji powinni docenić również stabilność tego typu pocisków na większych dystansach. Nie będzie tak celny jak śrut selekcjonowany do strzelectwa terenowego, jednak zapewni całkiem przyzwoitą skuteczność.

Kupując okrągłe kulki BB trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie do posiadanej wiatrówki. Tego typu amunicję często umieszcza się w magazynkach, dlatego dobierając kulki należy sprawdzić, czy nie będą one wypadały w sposób niekontrolowany. Często może się to wiązać z drobnymi różnicami w wymiarach pocisków różnych producentów. Aby wybrać najlepszy śrut, dobrze jest poświęcić trochę czasu testując różne modele.

Śrut plastikowy i wybuchowy

Dla miłośników efektów specjalnych dostępne są różnego typu śruty wybuchowe lub wykonane częściowo z plastiku. Jest to amunicja przeznaczona do strzelania typowo rekreacyjnego. Ma się liczyć dobra zabawa, a nie efekty na tarczy. Śrut wybuchowy oferowany jest w typowych kalibrach, dlatego będzie pasował do większości typowych wiatrówek. Zastosowana substancja chemiczna powoduje detonację dopiero po uderzeniu w cel, generując błysk i huk.

Na rynku dostępny również śrut wykonany częściowo z plastiku (polimerów). Przykładem może być amunicja podkalibrowa, w której metalowy rdzeń o średnicy mniejszej niż przewód lufy umieszczony jest w specjalnej uszczelniającej koszulce odrzucanej po opuszczeniu lufy. Teoretycznie taki pocisk ma mieć większą przebijalność.

Innym przykładem może być śrut o płaskiej lub wklęsłej główce, który zaopatrzono w polimerowy szpic. Taka konstrukcja ma pozwolić na lepsze oddawanie energii po trafieniu w cel, przy jednocześnie zachowanej stabilności lotu.

Sprawdź śruty do wiatrówek w sklepie combat

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jakiej firmy śrut do wiatrówki?

Warto wybrać śrut pozbawiony wad, bez zniekształceń, odlewany na dobrych matrycach. Większość producentów oferuje produkty dobrej jakości pozwalających na celne strzelanie rekreacyjne.

Jaki rodzaj śrutu do wiatrówki wybrać?

Należy wybierać śrut dopasowany do energii posiadanej wiatrówki i typu strzelania. Do tarczy najlepiej nada się lekki śrut płaski, natomiast w strzelectwie terenowy dobrze sprawdzi się ciężki śrut nadkalibrowy.

Ile kosztuje śrut do wiatrówki?

Cena śrutu zależy od producenta i jakości wykonania. Najdroższe będą selekcjonowane śruty przeznaczone do strzelania wyczynowego. Na początku warto sięgnąć po produkty ze średniej półki cenowej.