Kolimatory

Kolimatory

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Zobacz jako Siatka Lista
Ustaw kierunek malejący
na stronę

4 produkty

Celowniki kolimatorowe – do dynamicznego i precyzyjnego strzelania

Co to jest kolimator?

To urządzenie optyczne doskonale zastępujące tradycyjne mechaniczne przyrządy celownicze. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kolimacji, czyli przetwarzania rozbieżnych wiązek światła na wiązkę fali płaskiej, przyrząd działa precyzyjnie, a celowanie staje się dużo łatwiejsze. W dodatku aimpoint pozwala na namierzanie obiektu bez zamykania jednego oka, co umożliwia lepszą orientację w sytuacji.

Do jakich celów nadaje się celownik kolimatorowy?

Każdy, kto posługuje się bronią ostrą, repliką ASG czy wiatrówką, może skorzystać z kolimatora. Jednak inne priorytety dotyczące wyboru celownika postawią przed Tobą zadania sportowe, a inne – rekreacyjne. W pierwszy m przypadku przyda się celownik optyczny powiększający obraz. Natomiast do strzelania rekreacyjnego, często w zamkniętej przestrzeni, wystarczy zgrabny kolimator otwarty. W przypadku rozgrywek airsoftowych istotne okażą się jeszcze możliwość regulacji jasności czy doboru parametrów kropki.

Dlaczego celownik kolimatorowy?

Swoją popularność kolimator zawdzięcza możliwości szybkiego odnajdywania celu. Bez konieczności zgrywania muszki ze szczerbinką, zyskasz cenne sekundy, które umożliwią Ci szybką ocenę sytuacji i błyskawiczną reakcję. Dzięki wykorzystaniu w urządzeniu procesu kolimacji światła, uzyskujesz większe pole widzenia, obserwowane obojgiem oczu. Poza tym celownik aimpoint poradzi sobie równie świetnie w nasłonecznionej przestrzeni jak i w miejscach zaciemnionych, a także w nocy.

Jaki kolimator do ASG i wiatrówki?

Szybkie oddawanie kolejnych strzałów jest bardzo ważnym elementem rywalizacji airsoftowych. Ponieważ kolimator ASG pasuje do niemal wszystkich replik, będzie Twoim nieocenionym wsparciem. Ważne jednak, by przed skorzystaniem z tego udogodnienia wybrać model najbardziej pasujący do Twoich preferencji. Co wziąć pod uwagę?

Wielkość przyrządu i sposób montażu. Większość broni posiada standardową szynę RIS, ale modele M16, M4 czy M5 wymagają innej instalacji. Wówczas potrzebny będzie dodatkowy adapter. Jeśli przyjdzie Ci przedzierać się przez zarośla i krzaki, większy rozmiar celownika stanie się problemem. Do takich form aktywności idealny będzie kompaktowy kolimator ASG, wpisujący się idealnie w linię broni, do której jest podpięty. W obszarze o zmiennym natężeniu światła ważna jest możliwość kontrolowania i płynnego ustawiania jasności punktu celowniczego. Niezbędna także okaże się regulacja położenia tego znaku w pionie i poziomie. Dobrze też, jeśli Twój model pozwoli dobrać parametry kropki do indywidualnych zapotrzebowań. Solidny szkielet i soczewki z filtrami antyrefleksyjnymi dopełnią zestaw cech satysfakcjonujących doborowego strzelca.

Kolimator otwarty czy zamknięty?

Zasadnicza różnica między kolimatorami polega na tym, że model zamknięty posiada wewnątrz zwierciadło, na którym wyświetlany jest znak celowniczy. Natomiast w celowniku otwartym znacznik można odnaleźć na nieosłoniętej soczewce. Co to oznacza w praktyce? Kolimator otwarty jest zwykle mniejszy, lżejszy i poręczniejszy, a co najważniejsze daje szersze pole widzenia. Z kolei celownik kolimatorowy o konstrukcji zamkniętej lepiej sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych, bo jest odporny na opady i bardziej wytrzymały na urazy mechaniczne.

Zalety strzelania z kolimatorem

Wybór właściwego celownika kolimatorowego zależy od Twoich preferencji, a także od środowiska, w jakich będzie używane. Jednak bez względu na to, po który egzemplarz sięgniesz, zyskasz znaczne ułatwienie w działaniu, ponieważ w jednym pakiecie otrzymasz: bezbłędne namierzanie obiektu, poszerzone pole obserwacji, zredukowane zjawisko paralaksy oraz brak konieczności zgrywania celownika z odległością od oka.