Wiatrówki

Wiatrówki

Jaką wiatrówkę kupić? Poznaj broń dla profesjonalistów i hobbystów

Do treningu i rekreacji

Chcesz ćwiczyć pewną rękę i bystre oko, a przy tym poczuć lekki dreszcz emocji? Symulatory to dla Ciebie za mało, a jednocześnie zbyt sztucznie? Spróbuj zatem strzelania z wiatrówki. Pistolety lub karabiny pneumatyczne to propozycja nie tylko dla sportowców, ale także każdego, kto chce pracować nad swoją celnością lub oswajać się z bronią strzelecką. Wiatrówki możesz zakupić bez pozwolenia – wystarczy Ci tylko dokument poświadczający pełnoletniość. Dowiedz się jakie wiatrówki znajdziesz w sklepie combat.pl.

Broń krótka, czyli pistolety i rewolwery

Mniejsze i łatwiejsze w transporcie wiatrówki – pistolety idealnie nadają się do rozpoczęcia przygody ze strzelectwem pneumatycznym. Możesz wybrać klasyczne pistolety sprężynowe lub zasilane metodą gazową, przy pomocy 12-gramowych kapsuł, wypełnionych dwutlenkiem węgla. Zaletą tego rozwiązania jest przekładający się na większą celność brak odrzutu oraz możliwość oddania kilkunastu strzałów pod rząd. Inna bezodrzutowa i umożliwiająca dużą precyzję opcja to pistolety PCA (Pre Charged Air). Napędzane są sprężonym powietrzem, które wprowadza się metodą pompowania.

Jeśli mniejszą wagę przykładasz do maksymalnej celności i mocy, a większą do efektownego designu, możesz zdecydować się na którąś z dostępnych na rynku wiatrówek – rewolwerów. Podobnie jak niektóre z proponowanych powyżej pistoletów zasila je gazowa kapsuła CO2. Znajdź idealną dla siebie wiatrówkę – pistolet albo wiatrówkę - rewolwer.

Dłuższa propozycja pneumatyczna – karabinki

Wiatrówki – karabinki odznaczają się większymi gabarytami i długą lufą. Do wyboru masz przede wszystkim najpopularniejsze sprężynowe. Są one ładowane klasycznie poprzez łamanie wiatrówki lub za pomocą specjalnej dźwigni, czyli tzw. naciągu. Zależnie od lokalizacji mówimy o naciągu dolnym lub bocznym. Lżejsza alternatywa to karabinki napędzane nabojami z CO2 o wadze 12 lub 88 gramów, a także z opisanym powyżej napędem PCA lub PCP (Pre Charged Pneumatics). Te ostatnie wykorzystują sprężone powietrze z umieszczonego pod lufą kartusza. Wybierz wiatrówkę – karabinek, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim preferencjom.

Wypuść całą serię. Wiatrówki - pistolety maszynowe

Być może zamiast oddawania pojedynczych strzałów, wolisz prowadzić ciągły ostrzał. Umożliwiają Ci to wiatrówki – pistolety maszynowe. Napędzane kapsułami z dwutlenkiem węgla i wyposażone w funkcję automatycznego lub półautomatycznego przeładowania, pozwalają na strzelanie seriami. Podobnie jak w przypadku powyższych pistoletów, rewolwerów i karabinków, wiele wiatrówek – pistoletów maszynowych stanowi repliki słynnych modeli, zaliczających się już do broni na ostrą amunicję.

Akcesoria do wiatrówek – by strzelało się lepiej

Niezależnie od tego, na jaką wiatrówkę się zdecydujesz, musisz zapewnić sobie akcesoria do wiatrówek. Są one nie tylko niezbędne do strzelania (śruty, naboje CO2 12 g lub 88 g), ale także do transportu i konserwacji broni, by długo Ci służyła (m.in. pokrowce, olejki siliconowe czy przecieraki do wiatrówek). Ułatwiają one także korzystanie z zakupionego sprzętu, zwłaszcza w warunkach polowych (np. tarcze czy dwójnogi do wiatrówek). Odkryj wszystkie profesjonalne wiatrówki i akcesoria do wiatrówek, które oferuje Ci combat.pl.

Sprawdź również nasz poradnik: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszej wiatrówki?


Czytaj nasze poradniki:


FAQ

Czy wiatrówka jest legalna?

Wszystkie dopuszczone do obrotu w Polsce wiatrówki są legalne dla osób pełnoletnich. Nielegalne natomiast jest samodzielne poddawanie ich modyfikacjom podnoszącym energię wystrzału powyżej 17 J (dżuli), ponieważ wedle polskiego prawa jest to już wytwarzanie broni, na które trzeba mieć uprawnienia rusznikarza. Kupując wiatrówkę o energii powyżej 17 J należy ją zarejestrować na Policji, a strzelać z niej można jedynie na strzelnicy.

Czy na wiatrówkę trzeba mieć pozwolenie?

Wiatrówki nie wymagają posiadania pozwolenia na broń, jednak w przypadku egzemplarzy o energii powyżej 17 J mamy do czynienia z bronią pneumatyczną (FAC), która wymaga rejestracji na Policji. Do tego celu niezbędne jest wykonanie badania wzroku i psychotestu u uprawnionych lekarzy (lista powinna znajdować się na komisariacie), uzyskanie zaświadczenia o niekaralności oraz złożenie odpowiedniego wniosku.

Ile kosztuje wiatrówka?

Na cenę wiatrówki wpływa wiele czynników: marka, rodzaj mechanizmu, jakość obróbki elementów, zastosowane materiały, dodatkowe wyposażenie. Najtańsze modele mogą kosztować nawet 100 złotych, jednak ich celność, kultura pracy, trwałość i energia są na dość niskim poziomie. Z kolei najdroższe wiatrówki PCP kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych w wersji podstawowej. Przyzwoite wiatrówki sprężynowe dla początkujących strzelców można kupić w cenie od 600 do 1500 złotych.

Jak ustawić celownik wiatrówki?

Korzystając z dwóch pokręteł na szczerbince, należy ustawić punkt celowania w osi pionowej i poziomej, zaczynając od położeń w miarę środkowych. Zgrywając przyrządy na celu trzeba cały czas mieć muszkę idealnie pośrodku szczerbinki, po czym oddać strzał kontrolny. Jeśli przestrzelina na celu jest powyżej i/lub na lewo od punktu celowania, pokrętła trzeba dokręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przypadku strzałów zbyt niskich lub na prawo, pokrętła trzeba obracać przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Jaka wiatrówka do polowania?

W Polsce polowanie z wiatrówką jest kategorycznie zabronione, także w celu przetrzebienia populacji szkodników. Grożą za to zarzuty od znęcania się nad zwierzętami do kłusownictwa. Jednak w krajach, gdzie prawo dopuszcza taką formę polowania, dobór kalibru i energii karabinka jest uzależniony od rodzaju zwierzyny czy dystansu, z jakiego planujemy strzelać. Na niewielkie gryzonie i ptactwo wystarczająca będzie wiatrówka 4,5 mm w limicie 17 J.